SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Brancz” i „Rewizor” jesienią w Teatrze Telewizji. Wraca „Studio Teatralne Dwójki”

Jesienią widzowie Teatru Telewizji w TVP1 obejrzą premierowe spektakle „Brancz”, „Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej” i „Rewizor”. TVP2 reaktywuje „Studio Teatralne Dwójki”, a TVP Kultura pokaże jubileusze 50-lecia pracy Anny Seniuk, Janusza Gajosa i Jana Nowickiego.

Juliusz Braun, fot. TVPArticle

Jesienią Telewizja Polska emitować będzie spektakle teatralne w czterech swoich kanałach: TVP1, TVP2, TVP Kultura i dziecięcym TVP ABC (nadal trwają prace nad ofertą). Nadal kontynuowane będą projekty Internetowego Teatru TVP dla szkół i Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych.

- Teatr Telewizji dzisiaj ma już wiele scen z wyspecjalizowaną ofertą dla widza. Tych pięć scen pokazuje, że w TVP kładziemy ogromny nacisk na teatr - mówił wczoraj na konferencji Juliusz Braun, prezes Telewizji Polskiej.

W TVP1 w każdym miesiącu zaplanowana jest premiera. W jesienne poniedziałki o godz. 20.25 widzowie Jedynki obejrzą m.in. „Brancz” w reżyserii Juliusza Machulskiego (emisja 8 września), komedię o zderzeniu tradycyjnych wartości i postaw współczesnego świata, „Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej” (6 października) w reżyserii Grażyny Barszczewskiej oraz „Rewizora”, reżyserią którego zajął się Jerzy Stuhr. Spektakl jest obecnie w postprodukcji i zostanie pokazany 24 listopada. Aktor zagrał w nim rolę Horodniczego.

- Chcieliśmy, żeby to Jerzy Stuhr przygotowywał „Rewizora”. Jestem dumny z tego spektaklu i myślę, że przejdzie on do historii teatru - mówił na spotkaniu z dziennikarzami Piotr Radziszewski, szef TVP1. W obsadzie „Rewizora” znaleźli się m.in. Agata Kulesza, Roman Gancarczyk, Dariusz Gnatowski, Piotr Cyrwus, Grzegorz Mielczarek, Zbigniew Zamachowski, Marek Kalita, Jacek Romanowski, Tomasz Schimscheiner.

Po ośmiu latach przerwy TVP2 reaktywuje cykl „Studio Teatralne Dwójki”. - Najważniejsi reżyserowie przenosili na antenę Dwójki swoje spektakle. To tu byliśmy świadkami najlepszych debiutów teatralnych, poszukiwania artystów w kinie. Będziemy kontynuować to, co „Studio” już wypracowało - tłumaczył Jerzy Kapuściński, dyrektor TVP2. W ramach „Studia Teatralnego Dwójki” raz w miesiącu - w niedzielę o godz. 23.00 - stacja planuje pokazywać widzom przeniesione na scenę najwybitniejsze teksty dramatyczne i powieści, w tym literaturę rosyjską, a także cieszące się w Polsce popularnością spektakle anglosaskie.

Pierwszą premierą „Studia” będzie „(A)pollonia” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Spektakl ten, wystawiany w Nowym Teatrze w Warszawie, został już zarejestrowany. Dwójka pokaże go 28 września i 6 października o 23.00. Występują w nim m.in. Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Maciej Stuhr, Maja Ostaszewska i Jacek Poniedziałek. W grudniu TVP2 wyemituje specjalny spektakl o Janie Karskim, reżyserią którego zajęła się Magdalena Łazarkiewicz, z kolei na kwiecień przyszłego roku zaplanowano emisję zrekonstruowanych spektakli Tadeusza Kantora.

Z kolei TVP Kultura we wrześniu przypomni wybitne kreacje aktorów nagrodzonych Wielkimi Nagrodami Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry - Sopot 2014”: Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej („Elżbieta, królowa Anglii” Brucknera w reż. Laco Adamika) i Wojciecha Pszoniaka („Siedem pięter” wg Buzzattiego w reż. Andrzeja Barańskiego).

W związku z jubileuszami 50-lecia pracy aktorskiej TVP Kultura pokaże tej jesieni specjalne cykle z niezapomnianymi kreacjami. W październiku widzowie obejrzą jubileusz Anny Seniuk, w listopadzie TVP Kultura zaprasza na miesiąc z Januszem Gajosem, a w grudniu na miesiąc z Janem Nowickim. Spektakle można oglądać w każdy wtorek o godzinie 20.20.

W przyszłym roku stacja planuje (w ramach obchodów 250-lecia Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce) zorganizowanie Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski. Inicjatywa ta ma służyć prezentacji w formie comiesięcznych transmisji najciekawszych spektakli polskich teatrów. W ramach festiwalu widzowie obejrzą m.in. spektakl „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” w reżyserii Agnieszki Glińskiej transmitowany z Teatru Studio w Warszawie, „Naszą Klasę” w reżyserii Ondreja Spišáka z Teatru Dramatycznego w Warszawie oraz „Dziady”, transmitowane z Teatru Nowego w Poznaniu.

Telewizja Polska pracuje również nad udoskonaleniem oferty teatru telewizji dla dzieci. - Chcemy przywrócić rangę teatru w kanale TVP ABC. To jest trudne, bo nie ma wielu spektakli dla dzieci. Pracujemy nad tym - mówił Piotr Radziszewski o planach wprowadzenia nowego pasma w dziecięcej antenie. TVP chce wypracować konsensus między spektaklami lalkowymi dla małych dzieci, a baśniami dla nieco starszych. Możliwe, że w przyszłości powstawać będą produkcje dedykowane tej stacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Brancz” i „Rewizor” jesienią w Teatrze Telewizji. Wraca „Studio Teatralne Dwójki”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kinoteatr
propagandowy frontowy teatrzyk z ministrem na żywo przepadł? jaka szkoda. wiadomo, teatry odmówiły współpracy z sitwą?
odpowiedź
User
Ewaryst
A o co ci, sfrustrowany kretynie, chodzi? To charakterystyczne, że jak hejt, to bełkotliwy. Zwolnili z roboty za dykcję? :)
odpowiedź
User
Gogo
Szacun. Na prawdę teatr wraca do TVP szeroką ławą!
odpowiedź