SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Branża ostrzega przed skutkami zakazu handlu w niedziele. "Negatywny wpływ na gospodarkę i budżet państwa"

Największe organizacje reprezentujące polski handel, tj. Polska Izba Handlu, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, członek Konfederacji Lewiatan,  Forum Polskiego Handlu i Polska Rada Centrów Handlowych we wspólnym oświadczeniu ostrzegają, że ograniczenie handlu w niedziele będzie miało negatywny wpływ na gospodarkę i budżet państwa.

fot. shuttlerstockArticle

Przedstawiciele organizacji handlowych wyrazili  zaniepokojenie szerokim zakresem zastosowania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele oraz możliwym ujemnym wpływem tych zmian na gospodarkę, przychody budżetowe, miejsca pracy oraz handel detaliczny, usługi i logistykę.

W komunikacie czytamy: „Jakkolwiek rozumiemy znaczenie społecznego aspektu tego projektu, należy podkreślić fakt, że ograniczenie handlu w niedzielę będzie miało wpływ na sytuację ekonomiczną kraju. Ponadto zwracamy uwagę na negatywny wpływ na polską gospodarkę i budżet państwa, który zależy przede wszystkim od konsumpcji wewnętrznej, co przełoży się bezpośrednio na konkurencyjność gospodarki. Dlatego wszelkie próby ograniczenia handlu w niedzielę powinny być wcześniej przeanalizowane w sposób bardzo rozważny. Doceniamy także wartość merytoryczną przedstawionego niedawno stanowiska rządu w tej sprawie.

Dlatego też rekomendujemy przeprowadzenie dalszych konsultacji i analiz możliwego wpływu zakazów nakładanych przez tę ustawę na różne obszary gospodarki oraz rozwagę podczas dalszych prac. Projekt ten będzie miał wpływ praktycznie na wszystkich obywateli naszego kraju, zatem musimy zadbać, aby nie spowodował zaburzeń w funkcjonowaniu gospodarki w tak strategicznych obszarach jak handel i usługi. W najgorszym scenariuszu może przełożyć się to na pogorszenie kondycji handlu i usług oraz spadek przychodów budżetowych” – apelują największe organizacje reprezentujące polski handel.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Branża ostrzega przed skutkami zakazu handlu w niedziele. "Negatywny wpływ na gospodarkę i budżet państwa"

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nikus
Czego nie rozumiem, to dlaczego nie właściele mają decydować o tym, czy będą pracować w niedziele czy nie. To istny absurd!
odpowiedź
User
adamus
Głupota ten cały zakaz handlu. Żyjemy w wolnym kraju!
odpowiedź
User
Karla
Na szczęście rząd wypunktował wszystkie wady ustawy i widać, że nie pozwoli na zniszczenie małych sklepów.
odpowiedź