SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Branża recyklingowa zarekomenduje rządowi nowy podatek od plastiku

Stowarzyszenie „Polski Recykling” rekomenduje wprowadzenie w Polsce podatku od wyrobów plastikowych („plastic tax”) produkowanych lub importowanych, które nie zawierają co najmniej 30 proc. plastiku pochodzącego z recyklingu. Opłata miałaby znaleźć się w zaktualizowanej wersji pakietu rozwiązań tzw. tarczy antykryzysowej.

Article

Wprowadzenie podatku od plastiku Stowarzyszenie "Polski Recykling" uzasadnia "ochroną branży recyklingu przed upadkiem". Z opłaty miałyby zostać zwolnione produkty farmaceutyczne oraz opakowania mające bezpośredni kontakt z żywnością.

Europa chce opodatkowywać plastik

- Unia Europejska w ramach unijnej strategii na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym uruchomiła kompleksowy zestaw inicjatyw mających stanowić odpowiedź na problem nadmiernego zużycia plastiku. W samej Polsce produkuje się rocznie 3,5 mln ton plastiku. Ze względu jednak na fakt, że według prognoz zużycie tworzyw sztucznych podwoi się w ciągu najbliższych 20 lat, KE planuje w ramach „Zielonego Ładu” wprowadzić obowiązkowe wymogi dotyczące zawartości materiałów z recyklingu i środki na rzecz ograniczenia ilości odpadów - podaje stowarzyszenie w komunikacie.

W zamyśle podatek miały zachęcać producentów do wykorzystywania w produkcji tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, co zmniejsza końcowe zużycie surowców pierwotnych. Jak argumentuje Stowarzyszenie „Polski Recykling”, "zwiększa to zapotrzebowanie na zakup recyklatów, minimalizując ilość odpadów kierowanych na składowiska".

Do wprowadzenia podatku od plastiku przygotowują się Włochy i Wielka Brytania. We Włoszech opodatkowany miałby być zakup surowców pierwotnych do produkcji tworzyw sztucznych w wysokości 450 EUR/t.

W Wielkiej Brytanii planowane jest wprowadzenie podatku od opakowań plastikowych produkowanych lub importowanych, które nie zawierają co najmniej 30 proc. plastiku pochodzącego z recyklingu.

Dołącz do dyskusji: Branża recyklingowa zarekomenduje rządowi nowy podatek od plastiku

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ariadna
Najprościej.
Do ceny produktu w plastiku należy po prostu doliczyć nie mniej niż 1 PLN kaucji za butelkę. Kasa powinna trafić na jakiś niezależny od rządu fundusz recyklingowy.
Butelki z etykietami powinny być obowiązkowo skupowane przez producenta danego produktu. Czyli klient lub zbieracz butelek odzyskałby kaucję.
odpowiedź