SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BRE Bank spodziewa się niższych rezerw w kolejnych kwartałach

BRE Bank spodziewa się, że w kolejnych kwartałach rezerwy kredytowe będą niższe, niż zawiązane przez bank w II kw., kiedy przekroczyły 200 mln zł. Warunkiem realizacji takiego scenariusza jest poprawa sytuacji gospodarczej, poinformował wiceprezes zarządu Wiesław Thor, p.o. prezesa BRE Banku.

BRE Bank spodziewa się niższych rezerw w kolejnych kwartałach

“Rezerwy w drugim kwartale były o kilkanaście milionów wyższe niż w poprzednim. Pierwszy kwartał zawsze pod tym względem jest gorszy, niż następne. Wynikało to ze wzrostu rezerw na kredyty korporacyjne w wyniku defaultów kilku firm. Kilka branż wciąż nie może wydostać się z dołka” – powiedział Thor na konferencji prasowej.

Odpisy netto wyniosły 203,5 mln zł wobec 177,1 mln zł w I kw., co oznacza wzrost o 14,9% w skali kwartału. Rok temu było to 438 mln zł. Wartość rezerw korporacji wyniosła 107,9 mln zł , zaś w bankowości detalicznej 95,6 mln zł.

„Jesteśmy pełni optymizmu i jeśli rezerwowanie na poziomie 200 mln zł wydaje się konserwatywne, to możemy liczyć, że wraz z poprawą sytuacji gospodarczej poziom rezerw będzie się sukcesywnie obniżał. Prawdopodobieństwo zmniejszania rezerw w tym, a przede wszystkim przyszłym roku jest duże”- podkreślił Thor.

Wartość kredytów brutto wyniosła 57,9 mld zł na koniec czerwca, co oznacza wzrost o 9,2% w skali kwartału. To w dużej mierze efekt deprecjacji złotego, zwłaszcza CHF, którego udział w portfelu sięga wciąż 40%.

Wartość kredytów klientów korporacyjnych wzrosła o 2,7% w skali kwartału do 23,2 mld zł, w tym kredyty dla przedsiębiorstw wzrosły w tym czasie o 3,6% do 14 mld zł.

Portfel kredytów detalicznych wzrósł również w związku z deprecjacją złotego. Wartość tego portfela wyniosła 31,1 mld zł, tj. o 14,3% w skali kwartału. Kredyty hipoteczne wzrosły o 16,1% w tym czasie do 24,5 mld zł na koniec czerwca.

Wartość depozytów ogółem spadła  o 1,0% w skali kwartału do 44,5 mld zł, w tym  detalicznych spadła o 0,5% w skali kwartału do 21,6 mld zł.

Wartość depozytów korporacji spadła o 0,6% w skali kwartału do 17,6 mld zł, w tym depozyty przedsiębiorstw spadły o 1,2% do 14,4 mld zł.

Dochody ogółem wyniosły 766,1 mln zł w II kw., co oznacza wzrost o 11,2% w skali kwartału.

Koszty ogółem wzrosły o 10,6% do 354,1% w II kw. oraz 7,8% w skali roku. Koszty administracyjne wzrosły o 12,6%w wyniku wypłaty bonusów pracownikom oraz wyższych kosztów marketingu.

Wskaźnik koszty do dochodów (C/I) spadł do 51,2% wobec 52,1% rok wcześniej.

Zysk netto segmentu detalicznego wyniósł 81,3 mln zł, a po I półroczu sięgnął 190,3 mln zł. Zysk netto segmentu korporacyjnego wyniósł 42,4 mln zł w II kw. , a działalność handlowa i inwestycyjna przyniosły 39 mln zł zysku netto.

Liczba klientów banków przekroczyła 3,5 mln na koniec czerwca, zaś w II kw. bank pozyskał 103,5 tys. nowych klientów detalicznych oraz prawie 250 klientów korporacyjnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BRE Bank spodziewa się niższych rezerw w kolejnych kwartałach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl