SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

BRE Bank spodziewa się spadku nowozawiązywanych rezerw w II poł. 2010 r.

BRE Bank spodziewa się, że w II kwartale nowozawiązywane rezerwy na ryzyko kredytowe na rynku i w banku będą jeszcze rosły, ale drugie półrocze tego roku przyniesie zmniejszanie ich poziomu dzięki polepszeniu sytuacji gospodarczej, poinformował prezes Mariusz Grendowicz w środę.

BRE Bank spodziewa się spadku nowozawiązywanych rezerw w II poł. 2010 r.

"Nadal na całym rynku utrzymywać się będzie zwiększony poziom rezerw w II kwartale. Oczekujemy zmniejszającego się ich poziomu w dwóch ostatnich kwartałach tego roku przy założeniu, że sytuacja grecka nie spowoduje ogólnoświatowych perturbacji, których obecnie nikt nie może przewidzieć" - powiedział Grendowicz dziennikarzom.

Rezerwy kredytowe banku spadły do 177,1 mln zł w I kw. wobec 199,5 mln zł w IV kw. 2009 r. i w porównaniu z 210 mln zł w I kw. 2009 r. "Rezerwy na ryzyko kredytowe spadają nam. Mamy jeden z najniższych wskaźników kredytów nieregularnych w portfelu hipotecznych. Spadają też rezerwy na kredyty osób nie będących klientami banku" - powiedział Grendowicz.

Rezerwy na portfel kredytów detalicznych wyniosły 103,5 mln zł, z czego 33,5 mln zł to rezerwy na portfel kredytów osób nie będących klientami banku (w IV kw. wyniosły 41 mln zł). Udział portfela kredytów straconych w portfelu banku wyniósł 4,8% w I kw. wobec 4,7% kwartał wcześniej. Wskaźnik NPL wyniósł 6,3%.

BRE Bank opublikował dziś wyniki finansowe za I kw. Zysk netto wyniósł 115 mln zł wobec 77,2 mln zł rok wcześniej.

"Poprawiliśmy wyniki w każdym z naszych pionów biznesowych. Po odliczeniu dywidendy z PZU, w IV kw. 2009 r. mieliśmy lepsze wyniki w każdym pionie. Mamy rekordowe, najlepsze w historii banku wyniki w segmencie detalicznym, w którym zysk brutto wyniósł 109 mln zł" - powiedział prezes.

Wynik odsetkowy wyniósł 391 mln zł w I kw. i był niższy o prawie 7 mln zł w skali roku. Wynik z opłat i prowizji sięgnął 174 mln zł, co oznacza wzrost o 43% w skali roku, dzięki wzrostowi sprzedaży pożyczek, funduszy inwestycyjnych i produktów ubezpieczeniowych.

Pomimo stabilnej sytuacji makroekonomicznej bank poprawił wynik z działalności handlowej do 96,2 mln zł w I kw. wobec 82,2 mln zł w IV kw.

Dochody ogółem zmniejszyły się o 6,9% w skali kwartału do 689 mln zł, zaś koszty ogółem spadły do 354,1 mln zł i były niższe o 22,7% w porównaniu z IV kw. 2009 r.

Wskaźnik koszty do dochodów spadł do 51,4%. Współczynnik wypłacalności sięgnął 12,17% na koniec marca.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BRE Bank spodziewa się spadku nowozawiązywanych rezerw w II poł. 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl