SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

BRE Bank: stopy procentowe wzrosną o 75-100 pb, inflacja w grudniu 3,3-3,6 proc.

Tegoroczny szczyt inflacji, przekraczający 4-proc. poziom, zanotujemy w okresie marzec-maj, ale w II połowie roku nastąpi jej spadek, by w grudniu usytuować się w przedziale 3,3-3,6%, wynika z prognoz głównego ekonomisty BRE Banku, Ernesta Pytlarczyka.

BRE Bank: stopy procentowe wzrosną o 75-100 pb, inflacja w grudniu 3,3-3,6 proc.

W jego ocenie, wysoka inflacja skłoni Radę Polityki Pieniężnej (RPP) do jeszcze dwóch-trzech 25-pkt. podwyżek stóp procentowych do końca roku, z których pierwsza nastąpi w kwietniu.

"Mamy łagodny pogląd na rozwój procesów inflacyjnych w tym roku i nie spodziewamy się by wskaźnik CPI przekroczył poziom 5%, co sugeruje częśc ekspertów. Według prognoz BRE Banku, ponad 4-proc. szczyt inflacji nastąpi w okresie marzec-maj, by później, do grudnia spaść w okolice 3,3-3,6%. Średnioroczna zaś inflacja wyniesie 3,5-3,7%" - powiedział Pytlarczyk na spotkaniu z dziennikarzami.

Według niego, "odpowiedzialne" za wysoki poziom inflacji na początku roku są czynniki zewnętrzne czyli wysoka globalna awersja do ryzyka oraz podwyżka podatku VAT. Tak więc uspokojenie na świecie oraz stabilizacja cen po pierwszym szoku wywołanym podwyżkami związanymi z VAT-em spowodują stopniowy spadek cen w II połowie roku. Wzmoci go także proces wzrostu gospodarczego, który zawsze osłabia procesy inflacyjne.

"W efekcie RPP nie powinna znacząco podnosić stóp procentowych, nie będzie miała bowiem racjonalnego wytłumaczenia przy stabilnej inflacji w wzrości w II połowie roku. Oczekujemy, że stopy w tym roku wzrosną łącznie ze styczniową podwyżką o 75-100 pb., a kolejny ruch Rada wykona w kwietniu" - oszacował Pytlarczyk.

Październikowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) przewiduje, że średnioroczna inflacja konsumencka wyniesie 3,0% w latach 2011-2012. Według projekcji, od początku bieżącego roku inflacja CPI ma znajdować się w okolicach 3,0% r/r. Ustawa budżetowa zakłada średnioroczną inflację na poziomie 2,3%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BRE Bank: stopy procentowe wzrosną o 75-100 pb, inflacja w grudniu 3,3-3,6 proc.

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
poki co z inflacja mozna walczyc na lokatach z dzienna kapitalizacja, oplaca sie wziac w Getin. ,maja korzystny procent na 3 miesiace
8 8
odpowiedź