SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

BRE Leasing pomaga ratować życie

BRE Leasing włącza się w edukację polskiego społeczeństwa. Od maja bieżącego roku rusza kampania BREL - Bezpieczeństwo, Ratownictwo, Edukacja, Ludzie, mająca na celu przybliżenie zasad udzielania pierwszej pomocy

Głównym założeniem akcji jest przystępne i powszechne propagowanie informacji na ten temat oraz zminimalizowanie strachu przed podjęciem działań. Partnerem merytorycznym Programu jest firma EmerMed, natomiast stroną organizacyjną zajmie się Agencja Promocyjna Impresariat Karlsbad.


Pierwsza pomoc, zwana również pomocą  przedlekarską, często decyduje o życiu lub śmierci poszkodowanego. Tymczasem w Polsce stan świadomości w dziedzinie pierwszej pomocy jest jednym z najniższych w Europie. Jak podaje firma EmerMed wskaźnik śmiertelności spowodowany wypadkami wynosi w naszym kraju 12,6/ 100 rannych, podczas gdy w Unii Europejskiej wynosi 4,5/100 rannych. Tak ogromna różnica wynika z braku udzielania pierwszej pomocy przez świadków zdarzenia. Ostatnie badania przeprowadzone przez Ośrodek Badania Opinii Społecznej (OBOP) pochodzą z 2003 roku. Wyniki badań są mało zadowalające. "Ponad połowa Polaków (56%) w wieku powyżej 15 roku życia negatywnie ocenia swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy ratującej życie", czytamy w opracowaniu. No bo niby skąd mielibyśmy taką wiedzę czerpać. Ilość dostępnych informacji jest znikoma, a instytucje takie jak szkoły czy urzędy nie mają pieniędzy lub nie widzą potrzeby szkolenia swoich pracowników czy uczniów. Tymczasem o losie ofiar wypadków decydują pierwsze cztery-pięć minut od momentu zdarzenia. Według standardów karetka na dojazd na miejsce zdarzenia ma 8 minut w mieście i 15 poza miastem. Tak więc zanim poszkodowany dostanie się pod opiekę specjalistów jego los jest w rękach przypadkowych ludzi. To czy będą oni potrafili prawidłowo udzielić pomocy przesądzi o dalszych losach poszkodowanego. Tym bardziej że w polskich realiach czas dojazdu karetki jest daleki od standardów. Poza miastem wydłuża się nawet do godziny - podaje EmerMed.  W takich sytuacjach jeżeli my nie pomożemy, poszkodowany ma małe szanse na przeżycie.
Strach przed podjęciem działań wynika z braku wystarczającej wiedzy. Nie udzielamy pomocy bo nie wiemy jak to zrobić. Często będąc świadkami jakiegoś zdarzenia przyjmujemy postawę "mnie to nie dotyczy". Nie  zdajemy sobie sprawy, że minimalna nawet pomoc może uratować komuś życie. A przecież nieszczęśliwy wypadek może przytrafić się także nam lub naszym bliskim. W takiej sytuacji zamiast bezsilnie patrzeć, powinniśmy zareagować. Skąd więc wziąć wiedzę umożliwiającą nam prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy? - czytamy w komunikacie nadawcy.

 Wychodząc naprzeciw takiej potrzebie BRE Leasing  wspiera ogólnopolską kampanię mającą na celu podnieść świadomość i umiejętności Polaków w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Kampania pod nazwą BREL - Bezpieczeństwo, Ratownictwo, Edukacja, Ludzie, będzie rozpowszechniała wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ale również uświadamiała  jak dużo od takiej pomocy zależy. Wszystkie materiały i szkolenia zostały stworzone w oparciu o aktualne wytyczne Unii Europejskiej. Trudna terminologia medyczna zastąpiona zostanie potocznym słownictwem. Stworzony specjalnie na potrzeby akcji BREL Team, będzie prowadził szkolenia i pokazy w miastach całej Polski. W jego skład wchodzą instruktorzy z wysokimi kwalifikacjami, oraz samochód wyposażony w najwyższej klasy sprzęt medyczny, między innymi resuscytator (do sztucznego oddychania), zestaw do tlenoterapii, laryngoskop (do udrażniania dróg oddechowych) i wiele innych. Podczas szkoleń każdy chętny będzie mógł się zapoznać z zasadami działania takiego sprzętu. Ekipa  szkoleniowa będzie obecna na piknikach, festynach czy imprezach motoryzacyjnych. Przewidziane są również szkolenia dla pracowników firm i uczniów w szkołach. Każdy będzie mógł poćwiczyć sztuczne oddychanie na specjalnym manekinie lub zapoznać się z działaniem defibrylatora (urządzenie przywracające prawidłową akcję serca). Wszystko to pod okiem wysokiej klasy instruktorów. W szkoleniu będzie mógł wziąć udział każdy, niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Akcja BREL to nie tylko działania w terenie. W jej ramach powstanie serwis internetowy, gdzie znajdą się kompletne informacje związane z pierwszą pomocą. Oprócz materiałów szkoleniowych będzie można poradzić się specjalisty, znaleźć informację o pierwszej pomocy na świecie, zapoznać się ze statystkami. Znajdzie się tam również słownik tłumaczący medyczną terminologię na przystępny język. Dla chętnych testy z pierwszej pomocy i wiele innych dodatków. Dopełnieniem całej akcji będą ulotki informujące o podstawowych zasadach udzielania pierwszej pomocy, zawierające najważniejsze numery alarmowe, czy breloczki, w których znaleźć będzie można maski do sztucznego oddychania i rękawiczki. Najważniejszy jest łatwy dostęp do informacji, tak aby każdy z nas mógł uratować komuś życie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BRE Leasing pomaga ratować życie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl