SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bronisław Komorowski liderem rankingu zaufania, na drugim miejscu Aleksander Kwaśniewski

Największym zaufaniem wciąż cieszy się prezydent Bronisław Komorowski, któremu w maju ufa 66 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS. W pierwszej trójce rankingu znaleźli się też: b. prezydent Aleksander Kwaśniewski (47 proc.) oraz Ryszard Kalisz (45 proc.).

Bronisław Komorowski, fot. mat. prasowe

Bronisław Komorowski, fot. mat. prasowe

W porównaniu z wynikami z kwietnia o 4 pkt procentowe zmalał odsetek osób deklarujących zaufanie do Bronisława Komorowskiego. Z kolei w maju nie ufa prezydentowi 15 proc. badanych, czyli o 3 pkt proc. więcej niż miesiąc wcześniej.

Drugie miejsce w rankingu - z 47-procentowym poziomem zaufania - zajął Aleksander Kwaśniewski, współtwórca projektu Europa Plus. Zaufanie do b. prezydenta w porównaniu z sondażem z kwietnia zmalało o 7 pkt procentowych. Kwaśniewskiemu nie ufa w maju 25 proc. respondentów, czyli o 4 pkt proc. więcej niż w ub. miesiącu.

Na trzeciej pozycji znalazł się b. polityk SLD, który niedawno założył stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska - Ryszard Kalisz; ufa mu 45 proc. badanych, o 1 pkt proc. mniej niż w kwietniu. Brak zaufania do Kalisza zadeklarowało w maju 20 proc. respondentów (o 4 pkt proc. mniej niż miesiąc temu).

Kolejne miejsca w rankingu zaufania zajęli: minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, któremu ufa 40 proc. respondentów (spadek o 3 pkt proc.), szefowi MSZ nie ufa 20 proc. (spadek o 3 pkt proc.); szef SLD Leszek Miller, któremu ufa 34 proc. (spadek o 2 pkt proc.), nie ufa Millerowi 33 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).

Liderowi SP Zbigniewowi Ziobrze ufa 33 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.); nie ufa - 37 proc. (bez zmian). Tyle samo ankietowanych - po 33 proc. - ufa prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu (bez zmian w porównaniu z kwietniem) oraz premierowi Donaldowi Tuskowi (spadek o 1 pkt proc.). Kaczyńskiemu nie ufa 46 proc. (spadek o 4 pkt proc.), Tuskowi - 48 proc. (spadek o 1 pkt proc.).

Wiceszefowi PO Grzegorzowi Schetynie ufa 30 proc. badanych (spadek o 5 pkt proc.), nie ufa - 21 proc. (bez zmian). Także marszałek Sejmu Ewa Kopacz cieszy się 30-procentowym zaufaniem (bez zmian); Kopacz nie ufa 38 proc. respondentów (spadek o 4 pkt proc.). Kolejne miejsca zajęli: b. minister sprawiedliwości Jarosław Gowin (PO), któremu ufa 28 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt proc.), nie ufa - 21 proc. (bez zmian); szef PSL, wicepremier Janusz Piechociński z 26-procentowym poziomem zaufania (spadek o 2 pkt proc.) oraz 12-procentowym poziomem nieufności (wzrost o 1 pkt proc.).

Na kolejnych pozycjach znaleźli się: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, któremu ufa 21 proc. (spadek o 1 pkt proc.), a nie ufa 10 proc. (spadek o 3 pkt proc.); tyle samo ankietowanych - 21 proc. - ufa w maju ministrowi finansów Jackowi Rostowskiemu (wzrost o 1 pkt proc.), nie ufa Rostowskiemu 22 proc. (spadek o 2 pkt proc.).

Dalej uplasowali się: poseł PiS Antoni Macierewicz - 20 proc. zaufania (spadek o 3 pkt proc.), 43 proc. nieufności (wzrost o 1 pkt proc.); lider RP Janusz Palikot - także 20 proc. zaufania (bez zmian), 54 proc. nieufności (spadek o 3 pkt proc.); minister zdrowia Bartosz Arłukowicz - 18 proc. zaufania (spadek o 1 pkt proc.), 28 proc. nieufności (spadek o 6 pkt proc.).

Rzecznik PiS Adam Hofman może liczyć na 15 proc. zaufania (wzrost o 1 pkt proc.), nie ufa mu 22 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Tyle samo badanych - po 14 proc. - ufa ministrowi sprawiedliwości Markowi Biernackiemu (w kwietniu nie był ujęty w sondażu) oraz ministrowi rolnictwa Stanisławowi Kalembie (bez zmian). Biernackiemu nie ufa - 6 proc. (w kwietniu nie był ujęty w sondażu). Kalembie nie ufa - 8 proc. (bez zmian).

Minister transportu Sławomir Nowak może liczyć na 13 proc. zaufania (spadek o 2 pkt proc.), 24 proc. ankietowanych nie ufa mu (wzrost o 1 pkt proc.); z kolei rzecznik RP Andrzej Rozenek cieszy się zaufaniem 12 proc. badanych (wzrost o 3 pkt proc.), 14 proc. nie ufa mu (spadek o 3 pkt proc.).

Minister rozwoju regionalnego Elżbiecie Bieńkowskiej ufa 11 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.), nie ufa Bieńkowskiej 5 proc. badanych (bez zmian). Z kolei minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz może liczyć na 8-proc. zaufanie (spadek o 1 pkt proc.), nie ufa mu 6 proc. respondentów (spadek o 1 pkt proc.).

Sondaż przeprowadzono w dniach 9-15 maja 2013 roku na liczącej 1101 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bronisław Komorowski liderem rankingu zaufania, na drugim miejscu Aleksander Kwaśniewski

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rycho
ciekawe, ze zaden z moich znajomych, a mam ich wielu, nie lubi nikogo z czolowki ludzi, ktore sondazownie chca abysmy lubili.
wole Kaczora, mam nadzieje, ze zrobi porzadek w Polsce.
I niech sobie Bronek tego orla wszadzi w (tutaj takie inteligentne niedomowienie).
odpowiedź
User
wujekMarty
No, PiSiory! Do roboty! Musicie wylać jeszcze więcej pomyj na prezydenta! I szykujcie coś poważnego na Kwacha!
odpowiedź