SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

41 mln zł z budżetu państwa na KRRiT, wzrost dotacji dla UKE i PISF

W przyszłym roku mają wzrosnąć środki z budżetu państwa na Urząd Komunikacji Elektronicznej i Polski Instytut Sztuki Filmowej, a zmaleją na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Nie zmienią się natomiast dotacje dla PAP i CBOS.

Witold Kołodziejski, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; fot: Tomasz KiełczewskiArticle

Według opublikowanego w środę wstępnego projektu ustawy budżetowej na 2020 rok Urząd Komunikacji Elektronicznej ma otrzymać 125,49 mln zł środków publicznych. Z tego 102,26 mln będzie przeznaczone na wydatki bieżące, 10,86 mln zł - na majątkowe, 12,12 mln zł - na współfinansowanie projektów dotowanych przez Unię Europejską, a 250 tys. zł na świadczenia dla osób fizycznych.

W tegorocznym budżecie zapisano 117,13 mln zł dotacji dla UKE.

Z kolei dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przyznano w nowym budżecie 19,78 mln zł, wobec 13,34 mln zł przed rokiem. Przy czym gros środków, którymi dysponuje PISF, pochodzi z 1,5 proc. opisanych w ustawie przychodów właścicieli kin, dystrybutorów filmów, nadawców telewizyjnych oraz operatorów sieci kablowych i platform cyfr

41 mln zł dla KRRiT, 8 mln zł dla PAP

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z państwowej kasy ma trafić 40,87 mln zł. To dużo mniej niż w br., gdy regulator dostał 68,07 mln zł.

Wysokość zeszłorocznej dotacji uzasadniono tym, że KRRiT zaczęła przygotowywać się do uruchomienia jednoźródłowego badania oglądalności i słuchalności w telewizji, radiu i internecie. W maju ruszyła rekrutacja do pilotażowego badania, ma być oparte o panel liczący 400-500 osób w gospodarstwach domowych.

Według sprawozdania finansowego w ub.r. przychody Krajowej Rady wyniosły 38,61 mln zł, a wydatki 26,39 tys. zł.

Nie zmienia się dotacja dla Polskiej Agencji Prasowej - w przyszłorocznym budżecie tak jak w tegorocznym ma wynieść 8 mln zł. W ub.r. PAP zanotował wzrost skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 4 proc. do 52,56 mln zł oraz 3,65 mln zł straty netto (wobec 2,04 mln zł straty rok wcześniej).

W 2020 roku dotacja budżetowa na CBOS ma wynieść 4,39 mln zł, a na Polską Organizację Turystyczną - 49,5 mln zł.

Pierwszy budżet bez deficytu

Kluczowe parametry ustawy budżetowej na 2020 rok zaprezentowano w środę: dochody mają wynieść 429,5 mld zł, a limit wydatków wyznaczono też na 429,5 mld zł. - Po raz pierwszy od początku transformacji budżet na 2020 r. ma być bez deficytu, zrównoważony - podkreślił premier Mateusz Morawiecki

Dochody z VAT mają wynieść 200,2 mld zł (o 20 mld zł więcej niż plany na br.), a dochody z CIT - 41,1 mld zł (wzrost o 7 mld zł w skali roku). Dodatkowym źródłem wpływów będzie opłata przekształceniowa w związku z likwidacją OFE. W 2020 i 2021 roku z tej opłaty ma trafić do państwowej kasy oOk. 20 mld zł.

Dołącz do dyskusji: 41 mln zł z budżetu państwa na KRRiT, wzrost dotacji dla UKE i PISF

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
elektor
To oznacza przygotowanie do programu "Cyfryzacja radia DAB+" skoro jest 500+, Krowa+, 300+, Mieszkanie+ itd.
odpowiedź