SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jest dochodzenie szefa KRRiT po bulwersującym materiale TVP Info

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski, wszczął dochodzenie w sprawie emisji na antenie TVP Info materiału na temat sytuacji emerytów, w którym znalazło się ujęcie nagranej od tyłu kobiety w poplamionej odzieży - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Nadawca przekazał już Świrskiemu nagrania niezbędne do prowadzenia sprawy. 

O wszczęcie dochodzenia zaapelował kilka tygodni temu Rzecznik Praw Obywatelskich. W piśmie skierowanym do Macieja Świrskiego RPO podkreślił, że prezentacja materiału TVP Info ze starszą osobą w poplamionej odzieży może być uznana za „naruszenie godności człowieka, obejmującej m. in. te wszystkie wartości, które określają podmiotową pozycję jednostki w społeczeństwie i które składają się, według powszechnej opinii, na szacunek należny każdej osobie”. 

- Przy ocenie skali tego naruszenia należy wziąć pod uwagę okoliczność, że pomimo tego, że emisja miała miejsce jeden raz, to w dobie internetu prezentowane przez stację telewizyjną materiały mogą być następczo publikowane i przesyłane w innych miejscach – podkreślono we wniosku.

Rzecznik pisze - przewodniczący działa 

Rzecznik napisał także, iż materiał TVP „stanowi ingerencję w wyrażone w art. 47 Konstytucji RP prawo do prywatności nagranej osoby oraz może naruszać Jej godność”. 

Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT, przewodniczący Maciej Świrski nie pozostał głuchy na to wezwanie i już wszczął stosowne dochodzenie. – Sprawa jest w toku. Nie mogę podawać, na jakim aktualnie jest etapie – usłyszeliśmy w siedzibie Krajowej Rady. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że TVP nadesłała już materiały, które mają zostać przeanalizowane w toku dochodzenia.

Matyszkowicz wyciąga konsekwencje 

RPO pisał w tej sprawie także do prezesa Telewizji Polskiej, Mateusza Matyszkowicza. Ten zaś podzielił oburzenie rzecznika. Wyjaśnił też, że władze spółki niemal natychmiast wdrożyły procedury i ukarały osoby winne emisji na antenie TVP Info. Podkreślił też: „W materiale w sposób niedopuszczalny przedstawiono przypadkową starszą osobę w zaplamionej odzieży, co mogło naruszać nie tylko jej prawo do prywatności, ale przede wszystkim jej poczucie godności”. 

Matyszkowicz wyraził też ubolewanie z powodu „zaistniałej sytuacji, która nigdy nie powinna mieć miejsca”. - W pełni podzielam Pańskie oceny sformułowane w przedstawionym piśmie czytamy w odpowiedzi kierowanej do RPO. 

26 września na antenie TVP Info pokazano materiał poświęcony sytuacji emerytów. Na pasku można było przeczytać "Kolejni emeryci i renciści otrzymają dziś ostatni raz w tym roku 14. emerytury". W części ekranu wypowiedzi udzielała starsza kobieta, mówiąc o tym, że "każde wsparcie jest dobre" oraz że "człowiek ciągle żyje i ciągle coś potrzebuje". 

Druga kamera na części ekranu pokazywała ilustrujące ujęcia przechodzącej ulicą starszej kobiety. Z daleka można było dostrzec, że na jej ubraniu jest duża, ciemna plama. 

W październiku 2023 roku średni udział TVP Info wyniósł 5,92 proc. (po wzroście o 24,11 proc.). 
 

 

Dołącz do dyskusji: Jest dochodzenie szefa KRRiT po bulwersującym materiale TVP Info

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rdzawy Don
„Pan Prezydent Polski Szymon Hołownia” …… , to brzmi dumnie……..
odpowiedź
User
orlenna
Świrski umorzy i nie dopatrzy się niczego bo to przecież TVP.
odpowiedź
User
junaczka
kiedy dochodzenie KRRiTv o cenzurze politycznej w kanale dla dzieci? Jestem w szoku: art: "Halloween na Woronicza.".

odpowiedź