SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Buty i ubrania droższe po raz pierwszy od blisko dekady

Ceny odzieży i obuwia wzrosły w maju w ujęciu rocznym po raz pierwszy od 118 miesięcy, czyli blisko 10 lat - stwierdzili analitycy PKO BP w komentarzu do wtorkowych danych GUS. Zdaniem banku inflacja bazowa prawdopodobnie przez cały rok utrzyma się powyżej 3,5 proc.

Article

Jak poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2021 r. wzrosły rdr o 4,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że w maju ceny rdr wzrosły o 4,8 proc., a mdm zwiększyły się o 0,3 proc.

W ocenie banku inflacja osiągnęła w maju swoje lokalne maksimum. "W kolejnych miesiącach w kierunku 4 proc. zepchną ją efekty bazowe, jednak ujawniające się wraz z otwieraniem gospodarki napięcia inflacyjne oraz prawdopodobny dalszy wzrost cen żywności spowoduje jej powrót do obecnych poziomów pod koniec roku" - wskazali analitycy. Według nich inflacja bazowa prawdopodobnie przez cały rok utrzyma się powyżej 3,5 proc.

Inflacja winduje ceny butów i ubrań

Bank szacuje, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wzrosła w maju do 4,0 proc. rdr z 3,9 proc. rdr w kwietniu.

"Obraz procesów inflacyjnych w maju nie zmienił się istotnie – inflacja jest pchana w górę przez efekty bazowe w cenach paliw, które pomimo spadku w ujęciu mdm były o 33 proc. wyższe niż przed rokiem" - wskazali analitycy. Zwrócili uwagę, że wyższy od tzw. wzorca sezonowego był miesięczny wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (+0,6 proc. mdm), w rezultacie ich roczna dynamika zwiększyła się do 1,7 proc. rdr z 1,2 proc. rdr w kwietniu. "Widzimy jednak coraz więcej oznak szeroko zakrojonej presji inflacyjnej" - wskazali.

Analitycy podkreślili, że w maju widoczna była stabilizacja dynamiki cen usług na wysokim poziomie (6,8 proc. rdr), a także przyspieszenie tempa wzrostu cen towarów (do 4,1 proc. rdr z 3,9 proc. rdr). Według nich rosnące ceny towarów to skutek wysokiej dynamiki cen ropy naftowej. "Jednak w tej grupie widzimy narastanie presji na wzrost cen" - stwierdzili. Dodali, że ceny odzieży i obuwia, po raz pierwszy od 118 miesięcy, wzrosły w ujęciu rdr – o 0,8 proc. rdr, przy czym ceny butów o 3,1 proc. rdr.

"Spadek cen odzieży i obuwia, który jest widoczny w polskich pomiarach inflacji z przerwami od 2002 r., był kombinacją dezinflacyjnego działania globalizacji oraz problemów z pomiarem w tej kategorii" - podkreślił bank.

Zdaniem analityków, wzrost odnotowany w maju jest prawdopodobnie konsekwencją "dość szerokiego zakresu imputacji cen w okresie zamknięcia centrów handlowych w 2020". Utrzymanie dodatniej dynamiki w kolejnych miesiącach oznaczałoby natomiast "wyeliminowanie wieloletniego czynnika strukturalnego ograniczającego wzrost inflacji".

Zwrócono uwagę, że wzrost cen w kategorii wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego wyniósł 3,0 proc. rdr i był najwyższy od końca 2011, w szczególności ceny mebli zwiększyły się o 6,3 proc. rdr.

Analitycy przyznali, że otwarcie gospodarki przełożyło się na wzrost cen w hotelach i restauracjach o 0,9 proc. mdm – "to najsilniejszy ruch w maju od co najmniej 20 lat". Roczna dynamika wyniosła 5,0 proc. wobec 4,4 proc. w kwietniu.

Dołącz do dyskusji: Buty i ubrania droższe po raz pierwszy od blisko dekady

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Narodowy patriotyczny gus i jego dane - o tym jaka jest inflacja można przekonać się w sklepie spożywczym, a jak ktoś dalej czuje niedosyt to w hurtowni matetiałów budowlanych.
odpowiedź