SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Były prezes Radia Szczecin odwołuje się do Rady Mediów Narodowych. „Decyzje niezgodne ze statutem”

Adam Rudawski, były prezes Radia Szczecin, złożył w poniedziałek do Rady Mediów Narodowych wniosek o uchylenie dwóch uchwał - odwołującej go z funkcji i powołującej w to miejsce Artura Kubaja. - Moim zdaniem uchwały zostały podjęte niezgodnie z obowiązującymi zapisami w statucie spółki i nie miały żadnych podstaw merytorycznych - mówi Wirtualnemedia.pl Rudawski.

Adam Rudawski. Fot. Radosław KurzajArticle

W połowie października br. informowaliśmy o tym, że rada nadzorcza Radia Szczecin z dniem 11 października br. odwołała ze stanowiska prezesa zarządu rozgłośni Adama Rudawskiego. Jak relacjonowano w mediach, spowodowało to konflikt pomiędzy radą a Rudawskim, który nie chciał tej decyzji uznać. Jego zdaniem, rada nadzorcza podjęła uchwałę nieprawnie, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami powinna była wskazać nowego prezesa, a tego nie zrobiła. W sprawę wkroczyła Rada Mediów Narodowych, która podjęła dwie uchwały - o odwołaniu Rudawskiego oraz powołaniu na nowego prezesa Radia Szczecin Artura Kubaja. Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, podkreślał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że RMN podjęła decyzję o powołaniu nowego prezesa Radia Szczecin tak szybko, ponieważ chciała przeciąć opisany powyżej konflikt pomiędzy dotychczasowym prezesem a radą nadzorczą rozgłośni.

- Po pierwsze, zgodnie z zapisami statutu, który obowiązywał w rozgłośni w dniu mojego odwołania, tylko minister skarbu państwa mógł dokonać takiej czynności. Statuty zmieniono w spółkach dopiero dwa dni po moim odwołaniu. Po drugie, nie było żadnych merytorycznych powodów takiej decyzji, a same uchwały RMN nie zawierały informacji, dlaczego zostałem odwołany - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Adam Rudawski.

Rudawski dodaje, że informacje, jakoby pomiędzy radą nadzorczą a zarządem Radia Szczecin miałby być konflikt były - jego zdaniem - nieprawdziwe. - Wyjaśniałem to osobiście na posiedzeniu Rady Mediów Narodowych w dniu 6 października br. Moje wyjaśnienia zostały przyjęte przez całą RMN i zostałem zaproszony na konkurs w styczniu 2017 roku. W dotychczasowej współpracy z obecną radą nadzorczą nie było żadnych problemów i nieporozumień. Rada jednomyślnie podejmowała wszystkie uchwały udzielające absolutorium zarządowi z wykonania obowiązków za 2015 rok. Jednomyślnie uzgodniono też plany finansowo-programowe na 2017 rok - dodaje Rudawski.

- Szanuję i uznaję ustawowe prawo RMN do wybierania organów publicznych spółek medialnych, ale nie może ono być wykonywane z naruszeniem statutów spółek, albo na podstawie nieprawdziwych informacji. Nie można również przy tej okazji psuć wizerunku dotychczasowemu prezesowi zarządu, który uzyskiwał dobre wyniki w swojej pracy - podkreśla Adam Rudawski.

Do poniedziałku do wieczora nie udało nam się w tej sprawie skontaktować z przewodniczącym Rady Mediów Narodowych, Krzysztofem Czabańskim.

W okresie od marca do sierpnia 2016 roku Radio Szczecin było liderem rynku radiowego w Szczecinie. Średni dobowy udział słuchania rozgłośni wyniósł 17,3 proc. (badanie Radio Track). Na drugim miejscu znalazło się Radio ZET (13,9 proc.), trzecie miejsce zajmuje RMF FM (13,3 proc.).

Dołącz do dyskusji: Były prezes Radia Szczecin odwołuje się do Rady Mediów Narodowych. „Decyzje niezgodne ze statutem”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Iza
Czy ktoś moze przerwać ten festiwal niekompetencji i kompromitacji w wykonaniu tow. Czabańskiego?
odpowiedź
User
Wojtek
Żałosna postać z tego pana....nie potrafi z godnością odspawać się od stołka...
i pokazuje dalszy ciąg swojej niewiedzy...może ktoś temu biedakowi podpowie, że jeśli statut jest niezgodny z ustawą to nie ma on żadnego znaczenia..może ktoś mu pokaże ustawę o radiofonii i telewizji art 27, który jasno mówi, że to rada mediów powołuje i odwołuje prezesa ...ustawa jest ważniejsza od statutu!...człowieku nie kompromituj się !!!
podobno "rozchorowałeś" się z żalu, że cię odwołali?
odpowiedź
User
zaor
Żałosna postać z tego pana....nie potrafi z godnością odspawać się od stołka...
i pokazuje dalszy ciąg swojej niewiedzy...może ktoś temu biedakowi podpowie, że jeśli statut jest niezgodny z ustawą to nie ma on żadnego znaczenia..może ktoś mu pokaże ustawę o radiofonii i telewizji art 27, który jasno mówi, że to rada mediów powołuje i odwołuje prezesa ...ustawa jest ważniejsza od statutu!...człowieku nie kompromituj się !!!
podobno "rozchorowałeś" się z żalu, że cię odwołali?

To może niech kolega znawca przepisów jeszcze sprawdzi czy jest tam coś na temat działania dla dobra spółki. Otóż to jest zawsze najważniejsze nie tylko w przepisach ale i w kategoriach zwykłego zdrowego rozsądku. A ten jest niestety na ostatnim miejscu kiedy chodzi o brudne rozgrywki polityczne, bo jak inaczej nazwać zwalnianie dyrektora radia, które osiągnęło autentyczny i zdrowy (i na dodatek zgodny z ustawą) regionalny sukces?
odpowiedź