SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Były redaktor naczelny „Dziennika Wschodniego” zwolniony

Krzysztof Wiejak, do niedawna redaktor naczelny „Dziennika Wschodniego” (Corner Media), otrzymał w poniedziałek wypowiedzenie - dowiedziały się Wirtualnemedia.pl. W środę zespołowi ma zostać przedstawiony jego następca.

Krzysztof Wiejak, fot. Dziennik WschodniArticle

Krzysztof Wiejak od poniedziałku nie pracuje już w redakcji „Dziennika Wschodniego”. W ub. tygodniu nowo powołany zarząd wydawcy tytułu odwołał go ze stanowiska redaktora naczelnego.

Informację w rozmowie z Wirtualnemedia.pl potwierdza sam Wiejak. - Pierwszą decyzją nowego zarządu było odwołanie mnie i Agnieszki Mazuś z funkcji redaktora naczelnego i zastępczyni redaktora naczelnego. Spodziewałem się, że to niejako preludium, że będą kolejne ruchy i rzeczywiście tak się stało. Byłem przygotowany, że w konsekwencji sprzedaży udziałów pozostanę bez pracy. Podejmowałem to ryzyko w pełni, podpisując z resztą wspólników podpisując umowę sprzedaży – podkreśla.

73 proc. udziałów wydającej tytuł spółki Corner Media ma lubelski przedsiębiorca Tomasz Kalinowski, do niedawna 10 proc. miał Wiejak, a pozostałe 17 proc. - siedem innych osób związanych z gazetą. W ub. tygodniu mniejszościowi udziałowcy sprzedali swoje udziały firmie Maxima Media. Nowy zarząd odwołał ze stanowiska redaktora naczelnego i jego zastępczynię. Tytułem zarządza obecnie wicenaczelny Paweł Buczkowski (do niedawna członek zarządu Corner Media).

Zrobiliśmy to, żeby ratować spółkę w bardzo trudnej sytuacji finansowej – tłumaczy Wiejak. - Kryzys dokuczył nam: trzykrotna podwyżka usług drukarni, rosnące ceny transportu, mediów. Zrobiliśmy to, żeby zachować jak najwięcej etatów – dodaje.

- Serce ciągnie do dziennikarstwa – mówi Wiejak, pytany o dalsze plany. - W „Dzienniku” byłem 30 lat, była to moja pierwsza praca – wspomina.

W środę prezentacja nowego naczelnego

W poniedziałek miało się odbyć spotkanie, na którym przedstawiony miał zostać nowy redaktor naczelny. Zostało ono jednak odwołane, ma odbyć się w środę.

Według ustaleń „Gazety Wyborczej”, spółka Maxima Media chciała kupić udziały w Corner Media już pół roku temu. „Wyborcza” zwraca uwagę, że nie wiadomo, czym Maxima Media się zajmuje – ze sprawozdania za 2020 rok wynika, że nie prowadziła żadnej działalności (jako główną działalność wpisaną miała „działalność portali internetowych”, ale w 2020 roku „pozostawała na etapie planowania i rozwoju przyszłych usług oraz działalności” i nikogo nie zatrudniała), a sprawozdania za ub.r. nie złożyła w ogóle. Właścicielem spółki jest Wojciech Nowak.

Wskutek sporu Kalinowskiego z pozostałymi udziałowcami Corner Media na przełomie 2020 i 2021 roku zarządzanie spółką przejął Leszek Kukawski - najpierw jako kurator, a potem likwidator. Odwołał wtedy Wiejaka z funkcji naczelnego. Mniejszościowi udziałowcy skutecznie zaskarżyli do sądu decyzję o postawieniu firmy w stan likwidacji. Wiejak powrócił na stanowisko w listopadzie ub.r.

W drugim kwartale 2022 roku średnia sprzedaż wydania „Dziennika Wschodniego” wyniosła 2,3 tys. egz. (dane PBC). Niedawno tytuł podniósł cenę egzemplarzową o 20-30 groszy.

Corner Media w ub.r. przy spadku przychodów o 10,7 proc. do 3,21 mln zł miała 13,7 tys. zł straty netto.

Dołącz do dyskusji: Były redaktor naczelny „Dziennika Wschodniego” zwolniony

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AS
Widmo upadku na horyzoncie :( lub instrumentalizacji (jeszcze gorsze).
odpowiedź
User
Rafall
No jak to byla twoja pierwsza praca to kiepsko to widzę Misiu. Zero doswiadczenia, poza robieniem trzeciorzednej gazety.
odpowiedź
User
Seba
Skoro był były to jak go zwolnili?
Korespondencyjnie?
odpowiedź