SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Były szef TVP Dokument pracuje w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym

Tomasz Piechal, były dyrektor TVP Dokument, znalazł zatrudnienie w podlegającej ministerstwu kultury Filmotece Narodowej - Instytucie Audiowizualnym - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Został tam kierownikiem działu programowego, odpowiadającym m.in. za strategię rozwoju instytucji. P.o. szef TVP Dokument został natomiast Piotr Legutko, szef TVP Historia.

Tomasz Piechal, były już dyrektor TVP Dokument; fot. TVP/Waldemar KompałaArticle

Piechal do końca września br. szefował kanałowi Telewizji Polskiej – TVP Dokument. Był zaangażowany w projekt jeszcze na etapie przygotowawczym i kierował nim od startu, czyli od jesieni 2020 roku. -  Będziemy czerpać z bogatej filmoteki Telewizji Polskiej, ale pokażemy też ważne dokumenty ze świata i wyprodukujemy własne - zapewniał przy starcie kanału. Ważną częścią oferty TVP Dokument były cyfrowo odrestaurowane filmy dokumentalne z zasobów ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej. W ciągu dwóch lat zdigitalizowano blisko dwa tysiące takich filmów.

Teraz Tomasz Piechal będzie odpowiadał m.in. także za koncepcję digitalizacji arcydzieł polskiej kinematografii, jako kierownik działu programowego w Filmotece Narodowej – Instytut Audiowizualny (w skrócie: FiNa). To instytucja powstała w 2017 roku z połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Jej misją statutową jest digitalizacja, gromadzenie, restaurowanie i udostępnianie, a także promocja polskiego dziedzictwa audiowizualnego oraz upowszechnianie wartościowych przejawów kultury filmowej.

- Na nowym stanowisku będę odpowiedzialny za strategię kierunków rozwoju FiNa, ale do moich zadań będzie także należało opracowywanie koncepcji kierunków cyfrowego rozwoju tej instytucji – mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Piechal.

Jego stanowisko tymczasowo objął Piotr Legutko, szef TVP Historia, kierujący tym kanałem od 2017 roku.

Piechal z Telewizją Polską związany był od połowy 2018 roku. Wcześniej był m.in. starszym analitykiem w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia (zajmował się tematyką Ukrainy), redaktorem prowadzącym projekt „Partnerstwo dla Kultury” w serwisie Eastbook.eu, korespondentem "Rzeczpospolitej" oraz dziennikarzem działu Opinie w „Super Expressie”. Wciąż publikuje publicystyczne i analityczne teksty na swojej stronie „Tomasz Piechal – Szkice Wschodnie”.

W lipcu br. kanał TVP Dokument notował 0,22 proc. oglądalności, co dawało mu dziewiąte miejsce wśród kanałów dokumentalnych.

Dołącz do dyskusji: Były szef TVP Dokument pracuje w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomasz Piechal
Gdzieś musiałem się podziać ale czuję, że stamtąd też mnie wyjebią.
odpowiedź