SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BZ WBK zdecydował o zakupie części Deutsche Bank Polska za 1,29 mld zł. "Głównie dla private bankingu"

 BZ WBK podpisał umowę przejęcia części działalności Deutsche Bank Polska, w skład której wchodzi bankowość detaliczna, private banking, business banking oraz DB Securities - podał BZ WBK w komunikacie. Wstępna cena za przejęcie aktywów to 1,29 mld zł, z których 20 proc. ma być płatne w gotówce, a 80 proc. w formie akcji nowej emisji BZ WBK.

Article

Zgodnie z umową Bank Zachodni WBK kupi wydzieloną działalność detaliczną oraz MŚP Deutsche Bank Polska od Deutsche Bank AG z wyłączeniem, między innymi, walutowych kredytów i pożyczek hipotecznych oraz segmentu bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej DB Polska. Transakcja obejmie również dom maklerski DB Securities.

"Wydzielona działalność DB Polska obejmuje portfel 18,2 mld zł kredytów brutto, 10,4 mld zł depozytów oraz 6,9 mld zł aktywów pod zarządzaniem (stan na 30 czerwca 2017)" - napisano w komunikacie.

Według prezentacji dla inwestorów, wstępna cena nabycia wynosi 1,29 mld zł i składa się głównie z 1,27 mld zł za wydzieloną działalność DB Polska, implikując mnożnik P/TBV (cena do wartości księgowej pomniejszonej o wartości niematerialne i prawne) ok. 0,6x na bazie prognoz na 2017 w wysokości 2 mld zł. BZ WBK zapłaci ponadto 20 mln zł za DB Securities, implikując mnożnik na 2017 rok P/TBV wynoszący ok. 0,6x.

Cena będzie płatna w 80 proc. akcjami nowej emisji BZ WBK. Bank wyemituje 2,75 mln nowych akcji na rzecz Deutsche Bank AG, odpowiadające 2,7 proc. udziałowi w BZ WBK. Reszta ceny (20 proc.) ma być płatna gotówką.

Zgodnie z prezentacją, po otrzymaniu zgód regulacyjnych oraz osiągnięciu gotowości operacyjnej, zamknięcie transakcji przewidywane jest na czwarty kwartał 2018. W I kw. 2018 roku bank liczy na uzyskanie zgody KNF i zgody UOKiK na transakcję, a - według harmonogramu - w II kw. ma zostać zwołane WZ banku, które zdecyduje o emisji akcji.

W prezentacji podano, że celem przejęcia jest m.in. umocnienie pozycji BZ WBK w segmentach klientów zamożnych, private banking oraz MŚP, wzmocnienie sieci sprzedaży BZ WBK w segmencie MŚP (m.in w regionie Śląska), atrakcyjna baza klientów DBPL charakteryzująca się niskim kosztem ryzyka oraz zmniejszenie udziału walutowych kredytów i pożyczek hipotecznych w portfelu kredytowym BZ WBK.

BZ WBK przewiduje, że transakcja da znaczący potencjał synergii kosztowych z docelową wartością oszczędności kosztowych przed opodatkowaniem na poziomie 129 mln zł (3,8 proc. połączonej bazy kosztowej banków w 2016) w 2021 roku. Liczy też na potencjalne dodatkowe synergie w zakresie niższego kosztu finansowania oraz możliwości cross-sellingu.

"Całkowite koszty integracji przed opodatkowaniem szacowane są na 255 mln zł i zostaną rozłożone na lata 2018-2021. Dla porównania, suma synergii kosztowych w tym okresie wyniesie 335 mln zł" - napisano w prezentacji.

BZ WBK liczy na wzrost zysku na akcję od 2019 roku (od 2018 wyłączając koszty integracji). 5 proc. wzrost zysku na akcję spodziewany jest od 2021 roku. Bank szacuje 15,5 proc. ROI w 2021.

Zgodnie z prezentacją, po przejęciu BZ WBK zwiększy skalę działalności i umocni pozycję w polskim sektorze bankowym, zwiększając swój udział rynkowy w kredytach z 10,1 proc. do 11,7 proc. (z 111 mld zł do 130 mld zł).

- Relacje doradców z klientami, a przede wszystkim ich wysoki profesjonalizm są niekwestionowaną wartością dodaną zawartej umowy. Ta część działalności Deutsche Bank Polska jest siłą, która wzbogaci i wzmocni dotychczasową strategię biznesową Banku Zachodniego WBK - powiedział prezes BZ WBK Michał Gajewski, cytowany w komunikacie.

BZ WBK zdecydował o zakupie części Deutsche Bank Polska głównie dla private bankingu

Głównym czynnikiem, przemawiającym za nabyciem przez Bank Zachodni WBK wydzielonej działalności Deutsche Bank Polska (DBPL) - oprócz ceny - był segment private banking, z powodzeniem rozwijany przez Deutsche Bank od wielu lat, powiedziała ISBnews osoba zbliżona do transakcji.

"To była idee fixe prezesa Michała Gajewskiego od samego początku, by mieć silną bankowość private banking w BZ WBK i wzmocnić bank w tym segmencie. To przejęcie zapewni bankowi nie tylko zwiększenie liczby zamożnych klientów, ale także transfer wiedzy i doświadczenia doradców. Ten element transakcji - obok ceny, oczywiście - był kluczowy" - powiedziała osoba zbliżona do transakcji.

Podkreśliła, że nie bez znaczenia dla rozwoju biznesu BZ WBK jest fakt, iż będzie mógł także wykorzystać model otwartej architektury Deutsche Bank Polska i zaoferować dodatkowe produkty swoim klientom private banking.

Bank Zachodni WBK należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem BZ WBK jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BZ WBK zdecydował o zakupie części Deutsche Bank Polska za 1,29 mld zł. "Głównie dla private bankingu"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl