SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Camerimage Łódź Center nie powstanie?

- Cała inwestycja stanie się właściwie nierealna – alarmował wiceprezydent Wojciech Tomaszewski na sesji Rady Miejskiej Łodzi 16 grudnia br. Sprzeciw zastępcy Jerzego Kropiwnickiego związany był z decyzją radnych, którzy swoimi głosami odesłali Program dla Centrum Festiwalowo-Kongresowego „Camerimage Łódź Center” do trzech komisji rady. Tym samym Łódź pozbawiona zostanie unijnych pieniędzy, które miała dostać na projekt.


Jednym z tematów środowej sesji było finansowanie Camerimage Łódź Center. Według założeń, w tzw. Nowym Centrum Łodzi przy ulicy Targowej miałby powstać budynek, którego postawienie pochłonie 500 milionów złotych. Autorem projektu wartego 45 milionów złotych jest wybitny architekt Frank Gehry. Połowa całego budżetu przedsięwzięcia ma pochodzić z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, druga połowa zaś – z funduszy publicznych i prywatnych.

Projekt wywołał żywe zainteresowanie radnych Łodzi głównie dlatego, że stanowi ogromne obciążenie dla kasy miasta. Nie do końca bowiem wiadomo, jakie pieniądze wyłoży Łódź, a jakie komercyjni inwestorzy. - Będzie jeszcze moment na dyskusje merytoryczne w komisjach.  Bez uchwały nie będziemy mogli wpisać centrum do wieloletniego planu inwestycyjnego. Bez tego nie będzie umowy z Gehrym, nie będzie można ubiegać się o pieniądze z Unii – tak wiceprezydent Tomaszewski odpierał zarzuty, jakoby radni zmuszeni byli działać pod presją czasu.

Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu Plus Camerimage i zarazem prezes spółki Camerimage Łódź Center zagroził samorządowcom, że jeśli uchwała nie zostanie przyjęta, wówczas jedyny na świecie festiwal poświęcony operatorom filmowym „wyjdzie” z Łodzi. Argumentował, iż w razie odrzucenia dokumentu miasto będzie się mogło starać o dofinansowanie z Unii Europejskiej dopiero w 2014 roku. Radni Platformy Obywatelskiej i Lewicy przyznali, że projekt co prawda jest wspaniały, ale być może nie będzie na niego pieniędzy.

Po przerwie na narady klubowe Tomasz Kacprzak, przewodniczący rady miejskiej w imieniu PO zgłosił wniosek o skierowanie projektu do rozpatrzenia w komisjach kultury, finansów i promocji. Radni 16 głosami za, przy 15 przeciw przyjęli jego sugestię. Zdenerwowany tymi wydarzeniami Marek Żydowicz opuścił obrady, rezygnując z funkcji szefa spółki Camerimage Łódź Center. Poprosił także o nieużywanie nazwy Plus Camerimage w kontekście starań Łodzi o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Camerimage Łódź Center nie powstanie?

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kz
To mi się nie mieści w głowie. Projekt ( Camerimage Lodz Center), który przyciagnie inwestorów, turystów jednym słowem pieniądze może zostać zaprzepaszczony w wyniku walki o władze, krótkowzroczności nie wspominajac już o absurdlaności formulowanych argumentów jak na przyklad brakuje mieszkan socjalnych, odśniezanie etc. Jezeli chcecie to wszystko miec to należy zainwestowac w obiekt, który rozsławi miasto sprowadzajac sila rzeczy pieniadze także dla budzetu miasta perspektywicznie pozwalajac na zwiekszanie portfela wydatków na działania nierentowane ( wyzej wspomnie i wiele jescze innych). Obudźcie się prosze bo nastepnej takiej szansy miec nie bedziemy.
8 8
odpowiedź
User
Piotrkowska
Właśnie ta rentowność i tzw"efekt Bilbao" są bardzo wątpliwe z racji tego, że nie powstał Business plan, i nie wiadomo co zrobić z obiektem kiedy nie będzie się tam odbywać festiwal... "Co za absurd, to nie problem zagospodarować przez cały rok taki budynek!" - tak pewnie skomentuje to większość osób.. ale niestety tego elementu brakuje jak i wielu innych konkretów. A inwestycja poważna. Budżet miasta to 2,9 mld na 750 000 mieszkańców a szacowany (niestety też dość niejasno) koszt inwestycji to 450 ml zł.
8 8
odpowiedź