SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Canada Pension Plan Investment Board przejmie udziały w Axel Springer za 500 mln euro

Fundusz Canada Pension Plan Investment Board (CPPIB) zapowiedział, że zainwestuje 500 mln euro w kupno akcji koncernu Axel Springer. Dzięki temu CPPIB ma stać się współwłaścicielem niemieckiego wydawcy obok funduszu KKR, Friede Springer oraz Mathiasa Doepfnera.

Article

Zmiany w strukturze własnościowej koncernu Axel Springer rozpoczęły się w momencie, gdy w sierpniu br. amerykański fundusz KKR za kwotę 2,9 mld euro zakupił 43,5 proc. akcji niemieckiego wydawcy.

Transakcja uczyniła amerykańską firmę największym udziałowcem w Axel Springer. Dotąd pozycję tę zajmowała Friede Springer, wdowa po Axelu Springerze, która pośrednio lub bezpośrednio kontroluje 42,6 proc. akcji spółki. Z kolei do Mathiasa Doepfnera, obecnego szefa wydawnictwa należy 2,8 proc udziałów.

Teraz okazuje się że lista współwłaścicieli Axel Springer może się powiększyć. Fundusz Canada Pension Plan Investment Board (CPPIB) ogłosił że zainwestuje, poprzez swoją spółkę zależną CPPIB Europe S.à rl w akcje niemieckiego koncernu.

Według komunikatu oferta w wysokości 63 euro za akcję została złożona 12 czerwca 2019 r., zaś zobowiązanie finansowe CPPIB wyniesie co najmniej 500 mln euro. Nie ujawniono natomiast jaką część udziałów Axel Springer będzie posiadał fundusz.

Jak wyjaśnia CPPIB oferta podlega spełnieniu określonych warunków regulacyjnych i zamknięciu transakcji i oczekuje się, że nastąpi to w nadchodzących miesiącach.

W 2018 r. Axel Springer osiągnął przychody w wysokości ponad 3,1 mld euro, co oznacza wzrost rok do roku o 4,1 proc. Z kolei Ringier Axel Springer Polska w ub.r. osiągnął 6 mln zł zysku netto. W ciągu roku firma połączyła się z 10 powiązanymi z nią spółkami. Ze względu na restrukturyzację Ruchu utworzyła 28,7 mln zł rezerwy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Canada Pension Plan Investment Board przejmie udziały w Axel Springer za 500 mln euro

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AS
I jak tu teraz napisać ustawę anty/de-koncentracyjną? ;)
odpowiedź
User
Jan
W POlsce RASP jest mocno zabagniony, trzeba te środowisko KODziarzy usunąć, bo prowadzi nam wydawnictwo na dno.
odpowiedź
User
284759
hi :) i am raad
odpowiedź