SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Kiler” z wulgaryzmami po godzinie 14. Nie wszyscy nadawcy cenzurują filmy

Choć kanały z grupy Kino Polska TV wyciszają wulgaryzmy w kultowych filmach, to nie postępują tak stacje Canal+. W środę po godzinie 14 Ale Kino+ pokazał komedię sensacyjną „Kiler”. Nie zdecydowano się na usunięcie niecenzuralnych słów.

Komedia sensacyjna „Kiler” na antenie Ale Kino+Article

Kanał Ale Kino+ pokazał „Kilera” 5 kwietnia o godzinie 14.30. Produkcję zakwalifikowano jako dostępną od 12 roku życia. Zgodnie z rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, takie treści mogą być nadawane o dowolnej porze. Produkcje dla widzów powyżej 16 roku życia można emitować od godziny 20, natomiast tylko dla osób pełnoletnich od godziny 23. Na antenie Ale Kino+ nie wyciszono słynnych słów wypowiadanych przez „Siarę” (Janusz Rewiński): „Mają rozmach sk…ny” czy „zabiję cię ty telewizyjny kur…nie”.

Kanały Kino Polska TV wyciszają wulgaryzmy przed godz. 23

Pod koniec 2022 roku szef KRRiT Maciej Świrski nałożył na grupę Kino Polska TV, nadawcę kanału Stopklatka 20 tys. zł grzywny. Regulator poinformował, że doszło do naruszenia artykułu 18 ustawy o radiofonii i telewizji dotyczącego m.in. kwalifikowania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich. Film „Psy” został wyemitowany na antenie Stopklatki 30 marca 2022 roku o godz. 20. Został zakwalifikowany jako dostępny od 16 roku życia, KRRiT uważa, że produkcja z brutalnymi scenami przemocy powinna być przeznaczona wyłącznie dla dorosłych widzów.

W lutym informowaliśmy, że należący do tej samej grupy kanał Zoom TV wyciszył wulgaryzmy w filmie „Psy”, emitowanym o godz. 20.45. Widzowie krytykowali nadawcę i KRRiT. Ich zdaniem taki seans był nienaturalny. - W Zoom TV „Psy” są prezentowane z kategorią wiekową 16+, w związku z czym emisja filmu musiała zostać dostosowana do obowiązujących regulacji prawnych – informowało wówczas biuro prasowe Kino Polska TV.

Po „Psach”, taki sam los spotkał „Kilera”, „Poranek Kojota” i „Straszny film”. - Filmy „Kiler”, „Poranek kojota” i „Straszny film” były prezentowane w Stopklatce z kategorią wiekową 16+. W związku z czym sposób emisji tych filmów dostosowaliśmy do istniejących regulacji prawnych. Dzięki temu filmy mogły zostać wyemitowane we wcześniejszych godzinach i większa liczba widzów mogła cieszyć się z możliwości oglądania tych kultowych produkcji. Ponadto, filmy te w późniejszych godzinach emitujemy także w wersji oryginalnej - tłumaczy biuro prasowe Kino Polska TV.

„Ingerencja w utwór może wymagać zgód”

Do sprawy odniosła się Karolina Domańska-Wyrzykowska, radca prawny Stowarzyszenia Filmowców Polskich - Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych.

 - Rozwiązania przyjęte przez ustawodawcę w art. 18 ust. 4-5 ustawy o radiofonii i telewizji (dalej ustawa rtv) są adresowane do nadawców i mają na celu takie kształtowanie oferty programowej, aby chronić fizyczny, psychiczny i moralny rozwój małoletnich. Normy powyższe nie wyłączają jednak zastosowania przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, których celem jest ochrona praw do filmów i seriali stanowiących istotny element każdego układu programowego tzw. ramówki. Odnosząc się do informacji prasowych opisujących praktyki niektórych nadawców polegające na „dostosowywaniu filmów do obowiązujących regulacji” poprzez wyciszanie wybranych fragmentów dialogów, zauważamy, że takie działania mogą zostać uznane za ingerencję w prawa przysługujące współtwórcom danego filmu - stwierdziła w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Domańska-Wyrzykowska, radca prawny SFP-ZAPA.

Zdaniem prawniczki, tego typu praktyki mogą wymagać zgody poszczególnych twórców.

- Należy zatem podkreślić, że niezależnie od przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, w tym także czynności organu (Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji) podejmowanych w celu wykonania tych regulacji, działania nadawców podlegają ocenie na gruncie przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, co oznacza, że ingerencja w utwór może wymagać uzyskania zgód od podmiotów uprawnionych - przekonuje Domańska-Wyrzykowska. Choć wielu internautów krytykuje grupę Kino Polska TV i KRRiT za wyciszanie wulgaryzmów, to twórcy filmów głośno nie protestują. Każda emisja to dla nich okazja na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Między innymi dzięki tantiemom.

Dołącz do dyskusji: „Kiler” z wulgaryzmami po godzinie 14. Nie wszyscy nadawcy cenzurują filmy

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
Ocenzurowany film to ...
podpierdółka, a nie Kiler.
odpowiedź
User
Fio
Seriale -tasiemce w rolach głównych z wulgarnymi i bluzgającym publicznie całą dobę „ feministkami” nigdy nie są wyciszane.
Należy podkreślić, że przez demokratyczne stacje typu TVN/warner bros - są nagłaśniane. Całą dobę.
odpowiedź
User
h
Żyjemy w czasach internetu, gdzie przekleństwo można usłyszeć 24h na dobę. Wątpię, że młode pokolenie ogląda takie starocie, a siarczyste przekleństwa znają i używają, nawet dziewczynki. Sic!
odpowiedź