SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rusza Akademia Canal+. Centrum odbiorcze całej grupy w Polsce

Canal+ Polska zaczął na portalu Linkedin publikować cykl Akademia Canal+. Można dzięki niemu oglądać filmiki o kulisach pracy dostawcy płatnej telewizji. W pierwszym odcinku firma zapowiedziała, że w Polsce będzie działać centrum nadawcze całej Grupy Canal+. Odebrane w Warszawie kanały będą transmitowane światłowodem do Paryża.

Dzięki nowemu cyklowi specjaliści, klienci i pasjonaci mogą dowiedzieć się jak działa Canal+ w Polsce. -  Ruszamy z nowym cyklem Akademia Canal+, który chcemy tworzyć razem z Wami. Będziemy w nim poruszać bardzo wiele tematów z różnych obszarów. Opowiemy też jak działa Canal+ od środka i będziemy otwierać drzwi, które do tej pory były zamknięte – stwierdziła Aleksandra Grzeszczak, ekspert ds. komunikacji wewnętrznej i employer brandingu w Canal+ Polska.

- To format, który tworzymy dla naszych pracowników, tak aby przybliżyć im miejsce, w którym pracują, i opowiedzieć jak działa Canal+ od środka. Zrealizowaliśmy już kilka odcinków - o tym jak działają anteny satelitarne, jak wygląda tworzenie kanału telewizyjnego, jak wygląda realizacja programów sportowych na żywo czy jak powstają seriale oryginalne Canal+. Stwierdziliśmy jednak, że taka dawka wiedzy przyda się każdemu, kto interesuje się telewizją, dlatego wychodzimy z nim do Was - poinformował Canal+ Polska na Linkedin. 

Pierwszy odcinek poświęcono działaniu anten satelitarnych. - Często pytacie, dlaczego wszystkie anteny skierowane są w jedną stronę. Dlatego, że telewizja korzysta z satelitów geostacjonarnych, które znajdują się dokładnie nad równikiem, na wysokości 36 tysięcy kilometrów. W Europie i na naszej półkuli wszystkie anteny patrzą w stronę równika, czyli na południe, natomiast na półkuli południowej, patrzą w odwrotną stronę, czyli na północ. Mam na myśli Australię czy Argentynę. Anteny na równiku są skierowane centralnie w górę. Z uwagi na występujące pory deszczowe, na przykład w Indonezji, muszą mieć wywiercone dużo dziurek, żeby nie zamieniły się w wannę – zauważył Olgierd Dorn, dyrektor ds. utrzymania systemów i technologii TV.

Polski oddział Canal+ wyróżniony

Później zaprezentowano park antenowy, który znajduje się na dachu biurowca przy Alei Generała Władysława Sikorskiego 9 w Warszawie. Większość anten służy do odbioru, a trzy większe mają charakter nadawczy. W budynku od maja 2008 roku znajduje się główna siedziba firmy oraz centrum produkcyjno-nadawcze. Siedziba Canal+ ma kształt plusa. Znajduje się w niej siedem kondygnacji naziemnych. W październiku 2021 roku Canal+ Polska odkupił od spółki z grupy Real Management swoją siedzibę.

- Dlaczego anten odbiorczych jest tak dużo? Dlatego, że nasza oferta sportowa jest bardzo bogata. Potrzebujemy czasami w jednym czasie odebrać kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt przekazów. Wkrótce ta ilość się jeszcze zwiększy, bo będziemy centrum odbiorczym dla całej Grupy Canal+. Będziemy odbierać satelitarnie kanały w Polsce i wysyłać je światłowodem do Paryża – zapowiedział Dorn.

Tylko w Europie Canal+ poza Francją i Polską świadczy usługi płatnej telewizji w Belgii, Holandii, Szwajcarii, Austrii, Czechach, Słowacji, Węgrzech i Rumunii. Firma działa też w wielu krajach Afryki, Wietnamie, Mjanmie i na terytoriach zamorskich Francji. Z raportu Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego wynika, że w maju 2022 roku Grupa Canal+ nadawała tylko na naszym kontynencie 113 kanałów telewizyjnych.

Canal+ dba o nieprzerwany sygnał podczas burzy

Firma w filmiku podzieliła się też ciekawostkami odnośnie emisji satelitarnej. Zdradziła, że podczas wydarzeń, takich jak Oscary, a więc bardzo odległych od Polski, nie jest możliwe wysłanie jednego sygnału przez satelitę. Potrzebne są tak zwane dwa skoki. - Z Los Angeles przez jednego satelitę do Londynu, a następnie z Londynu do Warszawy – wyjaśnił Krzysztof Zieliński, kierownik I linii wsparcia TV.

Dużo miejsca poświęcono utrzymaniu nadawania podczas burzy. Odbiorcy satelitarni mogą mieć wtedy problemy z odbiorem pożądanych stacji. Nadawcy, tacy jak Canal+, powinni zapewnić stabilny przekaz mimo burzy nad Warszawą. - Dbamy tu o to, aby urządzenia nadawcze działały prawidłowo. W razie potrzeby przełączamy się na sygnał z urządzeń, które kontrolują wiatr i siłę opadu, na rezerwową stację satelitarną, zlokalizowaną kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy. W razie awarii któregokolwiek z torów nadawczych, jesteśmy w stanie przełączyć się na antenę rezerwową, bądź na inny tor nadawczy. Dbamy też o to, regularnie przeglądając instalacje, czy falowody, które doprowadzają sygnał do anteny, nie mają wycieków. Niczym gazownicy w blokach używamy takiego przyrządu. Pilnujemy, żeby promieniowanie elektromagnetyczne, nie wydostawało się poza właściwe dla niego miejsce. Dysponujemy też systemem ostrzegania przed burzami. Wiemy to nie z czarodziejskiej kuli, tylko z tego ekranu. Widzicie na nim teraz All Clear. To znaczy, że teraz nie zbliża się do Warszawy żadna burza – powiedział Artur Garnecki, kierownik ds. utrzymania infrastruktury TV.

Co się stanie w przypadku burzy w stolicy? - Mamy na dachu zainstalowaną specjalną instalację odgromową. To są takie druty, które są widoczne nad antenami i takie pionowe maszty. Służy to do zabezpieczenia wszelkich urządzeń elektrycznych, które posiadamy w budynku przed uderzeniem pioruna. Dzięki takiej instalacji, nie uszkodzimy naszych bardzo cennych urządzeń – zapewnił Zieliński. Firma zauważyła, że anteny muszą być na bieżąco konserwowane, czym zajmują się jej inżynierowie. Prowadzą też całodobowe sterowanie ruchem anten na dachu budynku, co ma uchronić abonentów przed skutkami zakłóceń. 

Dołącz do dyskusji: Rusza Akademia Canal+. Centrum odbiorcze całej grupy w Polsce

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dsa
Wykład 1 Jak dymać klientów wysokie ceny długie lojajki zero treści
odpowiedź
User
111111
nie działają komentarze nie można nic dodać
odpowiedź
User
Krasawica
Koszty i płace niskie, jak to na wschodzie UE, korzyści z niskich kosztów oraz zyski - do francuskiej centrali, jak to we Francji (i Niemczech w przypadku firm niemieckich).
odpowiedź