SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Stacje Canal+ zmniejszyły oznaczenia, Fokus TV bez logo

Zgodnie z zapowiedziami, stacje Canal+ zmniejszyły oznaczenia wiekowe. Powiększono je w związku z rozporządzeniem KRRiT, ale regulator sugeruje, że źle zinterpretowano nowe przepisy. Logotypu i oznaczeń, prawdopodobnie z powodu awarii, nie nadaje Fokus TV.

Stacje Canal+ zmniejszyły oznaczenia wiekoweStacje Canal+ zmniejszyły oznaczenia wiekowe

13 kwietnia br. w rozporządzeniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zobligowała nadawców do wprowadzenia ostrzeżeń przed treściami, które mogą uderzać w rozwój nieletnich. Nowe symbole to: P (przemoc), S (seks), W (wulgaryzmy) i N (narkotyki). Doprecyzowano też kwestię oznaczeń wiekowych (od 7, 12, 16 i 18 lat).

- Symbole graficzne, o których mowa w ust. 1, powinny być umieszczone w lewym górnym rogu ekranu, z zastrzeżeniem ust. 5. Symbole, o których mowa w ust. 1, powinny być prezentowane obok siebie w taki sposób, aby symbol, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, poprzedzał pojawienie się symbolu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, a wysokość i długość oznaczeń nie była mniejsza niż 4% długości przekątnej ekranu - można przeczytać w dokumencie.

Canal+ zrealizował zapowiedź

Kilka dni temu informowaliśmy że Canal+ przywróci poprzednią wielkość oznaczeń.

- Z wprowadzonego w maju rozporządzenia wynikało, że wysokość i długość oznaczeń nie mogła być mniejsza niż 4% długości przekątnej ekranu (par. 4 ust. 4 rozporządzenia). Otrzymywaliśmy od abonentów informacje, że nowa wielkość oznaczeń przeszkadza w komfortowym oglądaniu audycji. Skonsultowaliśmy wiec z KRRiT możliwość zmniejszenia wielkości oznaczeń i w efekcie niebawem wrócimy do ich poprzednich rozmiarów - poinformował Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+.

Prawie wszystkie stacje Canal+ zmniejszyły już oznaczenia wiekowe. Wyjątkiem jest Canal+ 4K Ultra HD, który emituje wciąż większe symbole.

Rzeczniczka KRRiT w oświadczeniu przesłanym Wirtualnemedia.pl  poinformowała, że regulator wcale nie wymagał od nadawców powiększania oznaczeń.

- Nie jest prawdą zawarta w ww. publikacji informacja, że KRRiT doprowadziła do zwiększenia oznaczeń wiekowych. Zgodnie z paragrafami: 4 ust. 4  oraz 9 ust. 3 Rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 13 kwietnia 2022 r. w sprawie kwalifikowania, rozpowszechniania i sposobu zapowiadania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na rozwój małoletnich (dalej jako: rozporządzenie) wysokość i długość symboli graficznych, o których mowa w powyższych paragrafach nie była łącznie mniejsza niż 4% długości przekątnej ekranu. W porównaniu z poprzednio obowiązującym rozporządzeniem, które regulowało powyższą materię, wielkość pola ekranu przeznaczona na zamieszczenie oznaczenia wiekowego nie uległa zmianie; zmianie jedynie uległa forma jego zapisu, o którą nadawcy wnioskowali w konsultacjach prowadzonych  przez KRRiT w zakresie zmiany rozporządzenia - przekonywała Brykczyńska. Stacje telewizyjne najprawdopodobniej źle zinterpretowały przepisy.

Większe symbole można wciąż spotkać na antenach Polsatu. Nadawca nie zdradza kiedy i czy powróci do wcześniejszych.

Należący do Grupy Polsat Plus kanał dokumentalny Fokus TV nie emituje zarówno oznaczeń, jak i logotypu. Przyczyną prawdopodobnie jest usterka techniczna. 

W Stanach Zjednoczonych, Niemczech i w Wielkiej Brytanii kanały filmowe w ogóle nie emitują logotypów i oznaczeń wiekowych. Przed treściami, które mogą mieć zły wpływ na nieletnich informują na planszy przed rozpoczęciem danej projekcji.

KRRiT zapewnia, że nie można samodzielnie zrezygnować z obowiązku wyświetlania oznaczeń podczas całej produkcji, ponieważ wymagałoby to nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Dołącz do dyskusji: Stacje Canal+ zmniejszyły oznaczenia, Fokus TV bez logo

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kto
Pierwszy od lat sukces C+ :)
odpowiedź
User
16:9 rulez
"Większe symbole można wciąż spotkać na antenach Polsatu. Nadawca nie zdradza kiedy i czy powróci do wcześniejszych."?! A w ogóle o to pytaliście?! Jeśli tak to może trzeba naciskać ich codziennie argumentując to (czyli zmniejszenie oznaczeń na kanałach Polsatu do takich jakie są np. na TVP1) wnioskami widzów/czytelników WM?! Zachęcam też wszystkich do dzwonienia w tej sprawie na numer Polsatu do kontaktów z widzami czyli 22 514 52 50.
odpowiedź
User
Maks
Pierwszy od lat sukces C+


Jeszcze większym sukcesem było by gdyby zmniejszyli również wielkość swoich logotypów.
Na 65 calach mam wrażenie że ten śmieć zajmuje ćwierć ekranu...
odpowiedź