SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Canal+ kupiła udziały w Viaplay Group

Viaplay Group, która w czwartek rano ogłosiła duże zwolnienia i wyjście z części rynków, ma nowego mniejszościowego udziałowca. 12 proc. udziałów w spółce trafiło w ręce francuskiego Canal+ Group, właściciela platform cyfrowych, m.in. we Francji i w Polsce.

W ofercie Viaplay są m.in. mecze Premier LeagueArticle

Informacja o transakcji znalazła się w informacji prasowej, cytowanej przez serwis Dealine.com. - Grupa Canal+, wiodący gracz płatnej telewizji w Europie, Afryce i Azji, informuje o nabyciu 12 proc. udziałów w Viaplay Group, wiodącym graczy w krajach nordyckich - napisano.

Nie ujawniono wartości transakcji, ani informacji kto sprzedał udziały. Akcjonariat Viaplay Group jest mocno rozdrobniony. Z informacji podanych na stronie firmy wynika, że dotąd największy udziałowiec - Norges Bank - posiadał 9,7 proc. udziałów.

Canal+ i Viaplay współpracują obecnie w Austrii i w Polsce. W naszym kraju dzięki sublicencji od Viaplay, od sezonu 2022/2023 Canal+ może pokazywać wybrane mecze Premier League, zaś dostęp do skandynawskiego serwis streamingowy jest dosprzedawany do pakietów Canal+.

W czwartek rano Viaplay Group ogłosiła wyniki finansowe. W zeszłym kwartale dokonano odpisów i rezerw o łącznej wartości 6,28 mld koron, dużo wyższych od przychodów koncernu. To przede wszystkim obniżenie wartości posiadanych treści (głównie praw do transmisji sportowych) - o 5,2 mld koron, z czego 40 proc. ma charakter gotówkowy.

W konsekwencji o ile rentowność brutto Viaplay Group w drugim kwartale pozostała dodatnia (zysk zmalał z 944 do 396 mln koron), o tyle wynik operacyjny poleciał w dół z 205 mln koron zysku do 6,55 mld koron straty, a wynik netto - ze 175 mln koron zysku do 5,89 mld koron straty.

Viaplay Group opuszcza część rynków

W komunikacie z wynikami szef firmy Jørgen Madsen Lindemann zapowiedział, że Viaplay Group pożegna się z ponad jedną czwartą swoich pracowników. Wyliczył też kilka priorytetów w nowej strategii firmy.

- Skupimy się na rynkach skandynawskich z nowym modelem operacyjnym, odpowiednim doborze treści, na rozwoju działalności w Holandii, która wkrótce osiągnie zyskowność oraz na sprzedaży naszych treści na rynkach zagranicznych poprzez Viaplay Select – napisał Jørgen Madsen Lindemann.

Viaplay Group zdecydowała, że zakończy działalność w krajach bałtyckich. Jeśli zaś chodzi o Polskę, Wielką Brytanię, USA i Kanadę, to w tych krajach chce ograniczyć swoją działalność: sprzedać cały biznes, wycofać się z niego lub znaleźć partnera. Koncern planuje przeprowadzić te zmiany do końca 2024 roku.

Grupa Canal+ w kwietniu br. skorzystała z opcji nabycia pozostałych 30 proc. udziałów spółki Digital SPI International, stając się jej jedynym jej właścicielem. Do tej spółki należy 66 proc. akcji Kino Polska TV.

Dołącz do dyskusji: Grupa Canal+ kupiła udziały w Viaplay Group

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Byczo, nie ma to jak Premier League z Twaro i Panem Nahornym.
odpowiedź
User
Zert
Przeszarżowali z prawami sportowymi i tyle. Pewnie c+ do spolki z Polsatem ich wykupi. Tzn prawa.
odpowiedź
User
Zenobiusz
I te tragiczne polskie produkcje…. Choć wiadomo, że pogrążyły ich prawa sportowe. To się nie miało prawa udać
odpowiedź