SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Canal+ zabezpieczył prawa do Ligi Mistrzów do 2027 roku

Grupa Canal+ poinformowała, że zabezpieczyła szereg praw sportowych na francuskim rynku. Do 2027 roku obowiązuje jej licencja na pokazywanie Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Prawa do Premier League wygasają w 2025 roku, do Rugby TOP 14 w 2027 roku, a do Formuły 1 w 2029 roku.

Liga Mistrzów pozostanie w ofercie francuskiego Canal+ przynajmniej do 2027 rokuArticle

Podczas konferencji prasowej w Paryżu Maxime Saada, prezes i dyrektor generalny Canal+ zapewnił, że w latach 2022/2023 abonenci i subskrybenci francuskiej platformy Canal+ oraz serwisu streamingowego MyCanal mogą liczyć na wiele premier. W ofercie ma pojawić się 10 oryginalnych produkcji, 60 zagranicznych seriali (w tym znany z HBO Max serial „Tokyo Vice”), 250 filmów dokumentalnych i 400 nowych filmów fabularnych.

Nowy system rekomendacji w serwisach streamingowych

We Francji Canal+ może pokazywać filmy pół roku od ich pierwszego seansu w kinie. Nadawca poinformował, że przedłużył długoterminowe umowy z wytwórniami Universal Pictures i Sony Pictures. Liczba abonentów i subskrybentów Canal+ we Francji wzrosła o 8 proc. w ciągu roku, dzięki agregacji treści różnych serwisów streamingowych (operator płatnej telewizji ma umowy z Disney+, Paramount+, Netfliksem i Starz).

Canal+ chce pozyskiwać kolejnych klientów m.in. dzięki ekologicznemu dekoderowi Global One, który zostanie zaprezentowany w grudniu 2022 roku i trafi na wszystkie rynki, gdzie działa nadawca, czyli także do Polski. Urządzenie ma oszczędzać o 65 proc. więcej energii niż poprzednie dekodery. Pozwoli na korzystanie z usług Canal+ zarówno drogą satelitarną, jak i IPTV. Canal+ zapowiada też wdrożenie nowego systemu rekomendacji na serwisach streamingowych. Ma pozwolić na wybór treści w mniej niż 3 minuty spośród wszystkich 100 tys. tytułów oferowanych w MyCanal (w Polsce Canal+ online).

Saada odniósł się też do sporu z czołowym francuskim nadawcą komercyjnym TF1. Jego kanały zniknęły z płatnej i bezpłatnej oferty satelitarnej Canal+, a także internetowej. Zdaniem menadżera, prywatna stacja, która jest dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej, chce za reemisję jej kanałów otrzymywać od Canal+ o 50 proc. większe opłaty niż dotychczas. TF1 twierdzi, że operator płatnej telewizji pozbawił dostępu do jej stacji osoby mieszkające daleko od nadajników naziemnych. Orzeczenie sądu w tej sprawie ma zostać ogłoszone 22 września. TF1 ma oczekiwać od Canal+ zapłaty za kontrakt 13 mln euro. Saada twierdzi, że podobną wartość mają umowy z hollywoodzkimi wytwórniami, które nie dotyczą treści oferowanych bezpłatnie drogą naziemną.

Rośnie liczba klientów Canal+

W I półroczu 2022 roku przychody Grupy Canal+ wyniosły 2,873 mld euro, co oznacza wzrost o 3,3 proc. w porównaniu z pierwszą połową ub.r. Nadawca miał 23,9 mln abonentów i subskrybentów. Przed rokiem było to 22,4 mln. Na europejskich rynkach, nie uwzględniając Francji, pozyskał 352 tys. klientów. Wskaźnik EBITA Grupy Canal+ wyniósł 337 mln euro, co oznacza wzrost o 2,1 proc. Przychody zagraniczne Canal+ wzrosły o 4,8 proc. w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami 2021 roku. Przyczyniły się do tego nowe umowy abonenckie i subskrypcje.

Po raz kolejny nadawca nie zdradził ilu abonentów i subskrybentów ma nad Wisłą. Podał tylko dane w odniesieniu do francuskiego rynku, państw europejskich poza Francją, Afryki, terytoriów zamorskich i krajów APAC (Azja i Pacyfik). We Francji kontynentalnej Canal+ miał 9,589 mln abonentów i subskrybentów. To wzrost o prawie 700 tys. W krajach europejskich baza abonencka wzrosła 5,457 mln do 5,809 mln.

Trudno oszacować ilu spośród 352 tys. nowych klientów to Polacy. Przed rokiem Canal+ informował w serwisie korporacyjnym, że posiada 2,7 mln abonentów.

Dołącz do dyskusji: Canal+ zabezpieczył prawa do Ligi Mistrzów do 2027 roku

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bubu
Tytul typowy clickbait bo sugeruje że Polsat stracil prawa
odpowiedź
User
Teresa
Tytul typowy clickbait bo sugeruje że Polsat stracil prawa

To nie prawda, bo Polsat bynajmniej nie mógł ich nie stracić przed końcem trwania umowy.
odpowiedź
User
Gj
Co nas obchodzą prawa C + na rynku francuskim?
odpowiedź