SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Canal+ zwiększy liczbę kanałów w jakości HD

W ostatnim czasie platforma cyfrowa Canal+ zmniejszyła przepływność niektórych kanałów na satelicie. Wśród nich Canal+ 4K Ultra HD. Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy firmy informuje Wirtualnemedia.pl, że mamy do czynienia optymalizacją, która pozwoli zaoferować więcej kanałów w wysokiej rozdzielczości (HD). 

Anteny satelitarne Canal+ i Cyfrowego Polsatu Anteny satelitarne Canal+ i Cyfrowego Polsatu

Optymalizacja dotyczy transponderów 11,449 GHz, po. H, a także 10,719 GHz, pol. V na pozycji orbitalnej Hot Bird 13°E.

- Nowe rozwiązania technologiczne, np. coraz wydajniejsze kodeki służące do strumieniowania treści, pozwalają nam optymalizować przepływność niektórych kanałów przy zachowaniu wysokiej jakości odbieranych przez widzów treści. Dzięki temu możemy uwalniać miejsce na transponderze i podnosić jakość niektórych kanałów z SD do HD. Ostatnio podnieśliśmy jakość z SD do HD na kanale Active Family i mamy w planach kolejne takie zmiany – wyjaśnia Kaniowski.

Nie zdradza jakie kanały poprawią jakość. Active Family jest dostępny w HD od końca 2022 roku.

Ponad 20 kanałów wciąż w jakości SD

Z wykazu lyngsat.com wynika, że w jakości SD Canal+ oferuje kanały Stopklatka, FilmBox Arthouse, FilmBox Family, FilmBox Action, Kino Polska Muzyka, Stars TV, TVP Rozrywka, TVP Seriale, TVP ABC, TVP Historia, TV Republika, 4fun.tv, 4fun Kids, 4fun Dance, Eska TV Extra, TVS, WP, Polsat News 2, Home TV, Power TV, Nuta TV i Discovery Historia. Niektóre ze stacji są nadawane z transponderów platformy Polsat Box lub innych firm.

W sierpniu Canal+ sfinalizował przejęcie pozostałych 30 proc. udziałów spółki Digital SPI International, do której należy 66 proc. akcji Kino Polska TV. W portfolio SPI international są: FilmBox Premium, FilmBox Extra, FilmBox Family, FilmBox Action, FilmBox Arthouse, FightBox, DocuBox, FashionBox, Fast&Fun Box, GameToon, 360TuneBox, Dizi, Kino TV, Kino Polska, Kino Polska Muzyka, Stopklatka i Zoom TV. Niewykluczone, że jakość poprawią właśnie niektóre stacje SPI. W Canal+ wciąż nie są dostępne DocuBox, FashionBox, Fast&Fun Box, GameToon, 360TuneBox i Dizi. Cześć z tych stacji oferuje konkurencyjny serwis Polsat Box Go.

Od lutego 2023 roku Telewizja Polska udostępnia zainteresowanym operatorom wersje HD kanałów: TVP Seriale, TVP Historia i TVP Rozrywka. Stacje w wysokiej rozdzielczości dołączyła do oferty m.in. sieć kablowa Toya. 

Na początku roku Canal+ zmniejszył liczbę wynajmowanych transponderów z ośmiu do sześciu. -  Zmniejszyliśmy liczbę kanałów, które podnosiliśmy na satelitę w ramach usługi komercyjnej, a dodatkowo zoptymalizowaliśmy wykorzystanie pozostałego pasma - tłumaczył wówczas rzecznik Canal+ Polska. Niedawno zakończył się proces migracji transponderów Canal+ na nowego satelitę Hot Bird 13G. Zmiana satelity jest najbardziej korzystna dla mieszkańców środkowej i wschodniej Polski, bowiem w ich przypadku jakość sygnału wzrosła najbardziej. Zdaniem Kaniowskiego, firma nie odnotowała zgłoszeń o problemach z odbiorem po migracji. 

Dołącz do dyskusji: Canal+ zwiększy liczbę kanałów w jakości HD

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
DJ Gerard
czyli Canal plus szykuje się do Jakość HD kanały kolejne poprawi Jakość ciekawe
22 1
odpowiedź
User
Bitrate
Wciskanie kitu o magicznych kodekach. Jakość/bitrate siada i to od dawna widać. Decyzja o pozbyciu się aż dwóch transponderów była, z punktu widzenia klientów tej platformy, błędem. W kolejce jest np. cała grupa kanałów TVP do podniesienia jakości (TVP Seriale, Historia, Rozrywka, TVP3) czy dodania (TVP Nauka, TVP Kobieta, Alfa TVP). Nawet należą dziś już do C+ Stopklatka dalej jest w SD. Połowa Filmboxów jest w SD.
38 3
odpowiedź
User
Heri
Gdzie się zwiększa jakosc gdy zmniejsza się pojemnosc.Cofanie się to jest prawda.Przegraja z internetem gdzie beda kanaly za darmo z reklamami jak to juz jest w USA i rosnie na zachodzie.
30 4
odpowiedź