SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Canal+ zakończy fuzję za niecały miesiąc

Grupa Canal+ posiada już 42,47 proc. udziałów w afrykańskim gigancie płatnej telewizji i streamingu MultiChoice. Zakupiła w ostatnich dniach kolejnych 3,87 mln akcji firmy z RPA, do której przejęcia dąży od kilku lat. Jeszcze kilka dni temu obie firmy planowały, że przejęcie kontroli nad MultiChoice nastąpi do 7 maja. Teraz poinformowały, że stanie się tak do 4 czerwca. 

Francuska grupa rozpoczęła proces skupowania akcji MultiChoice w październiku 2020 roku. Nabyła wówczas 6,5 proc. udziałów. Przez kolejne lata systematycznie nabywała kolejne. Jeszcze przed tygodniem Canal+ był właścicielem 40,83 proc. udziałów w MultiChoice. 8 kwietnia francuska grupa i firma z Republiki Południowej Afryki poinformowały o zawarciu umowy o współpracy w ramach obowiązkowej oferty wykupu akcji. Canal+ przekroczył wówczas 36,6 proc. udziałów, dlatego został zobligowany przez miejscowe przepisy, do złożenia takiej propozycji.

Canal+ zaproponował udziałowcom MultiChoice 125 randów za akcję. Poprzednia oferta na 105 randów za akcję została odrzucona przez firmę. - Po konstruktywnej współpracy z MultiChoice, cieszymy się, że wydaliśmy wspólne oświadczenie o ofercie wykupu udziałów, która stanowi znaczną premię dla akcjonariuszy MultiChoice. Oferta Canal+ wykracza poza wymogi prawne. Wierzymy, że obie firmy mogą budować wspólnie niesamowitą przyszłość – mówił w kwietniu prezes i dyrektor generalny Grupy Canal+ Maxime Saada. Firma zapłaci za Multichoice prawie 3 mld dol. Nie zamierza w tym celu zaciągać pożyczek. Proces przejęcia MultiChoice ma zakończyć się do 4 czerwca. O przedłużenie terminu apelowali akcjonariusze MultiChoice. 

Canal+ umocni pozycję w krajach anglojęzycznych

MultiChoice jest właścicielem platformy cyfrowej DStv, kanałów SuperSport i serwisu streamingowego Showmax, który kiedyś działał także w Polsce. Dotychczas Canal+ w Afryce koncentrował się na krajach francuskojęzycznych. Przejęcie MultiChoice to otwarcie na rynki anglojęzyczne i portugalskojęzyczne.

Po zakończeniu procesu wykupu akcji i połączeniu MultiChoice z Canal+, powstanie firma z 31,5 mln abonentów płatnej telewizji i usług streamingowych w ponad 50 krajach w różnych częściach świata. To ułatwi Canal+ rywalizację z amerykańskimi gigantami, takimi jak Netflix, Disney czy Warner Bros. Discovery.

Przychody Grupy Canal+ na koniec ub.r. wyniosły 6,058 mld euro, co oznacza wzrost o 3,2 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. W zeszłym roku Grupa Canal+ zwiększyła liczbę abonentów i subskrybentów o 900 tys. Tym samym baza klientów firmy wzrosła do 26,4 mln. Na innych niż Francja rynkach europejskich liczba abonentów wzrosła z 15,8 do 16,3 mln. Dane te obejmują nie tylko Polskę, ale także Czechy, Słowację, Austrię, Szwajcarię, Belgię, Holandię, Węgry i Rumunię.

Fuzja możliwa w Polsce?

Fuzje na rynku płatnej telewizji z udziałem Canal+ nie są niczym nowym. W 2002 roku w Polsce skonsumowano połączenie platform cyfrowych Cyfra+ i Wizja TV. Dekadę później doszło do fuzji Cyfry+ i n, po której powstała platforma nc+, obecnie nosząca nazwę Canal+. W ostatnich latach Canal+ zacieśnił współpracę z Polsat Box (wcześniej Cyfrowy Polsat). Firmy wymieniają się kanałami, a nawet stworzyły wspólnie serial.

O fuzji coraz głośniej mówi się w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskim platformom Dish Network i DirecTV, które borykają się z utratą klientów pozwoliłaby ona na znaczące oszczędności. Czy na coraz bardziej zatłoczonym przez streaming rynku jest miejsce na dwie platformy cyfrowe? A może w przyszłości możemy spodziewać się fuzji? - Dzisiaj istnieją dwie platformy cyfrowe, więc miejsce jest. My zacieśniliśmy współpracę z Canal+, a raczej nie zacieśniliśmy, tylko robimy konkretne projekty programowe wspólnie pod serwisy streamingowe. Oczywiście one też zajmują swoje miejsce na platformach. To po prostu wyższej jakości kontent dla naszych klientów. Zarówno Canal+, jak i Polsat Box. Jesteśmy z tej współpracy bardzo zadowoleni – mówił w sierpniu ub.r. Maciej Stec, wiceprezes Cyfrowego Polsatu.

Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że Grupa Polsat Plus zarejestrowała w Urzędzie Patentowym znaki słowne Polsat+ i Polsat Box+. - Rejestrujemy wiele różnych znaków, co nie znaczy, że ze wszystkich korzystamy - tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Telewizji Polsat.

Dołącz do dyskusji: Canal+ zakończy fuzję za niecały miesiąc

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jjk
Nie oglądam Canal+
odpowiedź
User
Karlos33
Czy pan Adrian potrafi napisać chociaż jeden artykuł bez clickbaitowego tytułu? Czy za takie akcje wpadają jakieś dobre premie w WM? Czy to jest poziom dziennikarstwa w 2024?

Jak coś nie pasuje, to może warto przestać odwiedzać ten portal? Polecam.
odpowiedź