SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Canal+ pozwany za odkodowanie swoich stacji

W czasie pierwszego lockdownu w marcu 2020 roku francuski Canal+ odkodował swoim abonentom kanały premium. Teraz konkurencyjne France Télévisions i TF1 domagają się od nadawcy 51,3 mln euro odszkodowania z tytułu m.in. utraconych wpływów reklamowych.

Article

Kiedy Francja wprowadziła drastyczne obostrzenia związane z koronawirusem, Canal+ postanowił udostępnić swoje stacje ponad 8 milionom abonentów. Dostęp do atrakcyjnej oferty filmowej miał umilić Francuzom długotrwałe przebywanie w domach. Nadawca przy okazji mógł ocieplić wizerunek. Od 16 do 31 marca 2020 roku nawet klienci korzystający z najtańszych pakietów Canal+ mogli korzystać z filmowych stacji premium.

Pozew konkurencyjnych telewizji

Jak informuje dziennik „Les Echos” francuscy nadawcy France Televisions i TF1 podjęli kroki prawne przeciwko Canal+ i pozwali stację do Tribunal Judiciaire de Paris. Publiczna France Televisions domaga się 40 mln euro odszkodowania za utracone przychody, a komercyjny nadawca TF1 domaga się 11,3 mln euro. - Canal+ zachowuje się jak pirat - tak ówczesną postawę nadawcy ocenił Pascal Rogard, szef Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów Dramatycznych (SACD).

Zobacz także: Sąd zmusza Canal+ do weekendowych transmisji z francuskiej ligi

Zdaniem France Televisions i właściciela komercyjnej grupy skupiającej kanały TF1 i M6 doszło do naruszenia zasad konkurencji. Na francuskim rynku obowiązuje bowiem porozumienie, które określa kolejność emisji filmów w poszczególnych mediach. Po sprzedaniu 100 tys. biletów w kinach lub upływie czterech tygodni od premiery, kodowani nadawcy muszą odczekać osiem miesięcy, aby móc pokazać film. Bezpłatne kanały telewizyjne mogą wyemitować ten sam film po upływie 22 miesięcy. Canal+ tę kolejkę naruszył. France Televisions, TF1 i M6 będą pokazywać filmy, które już mogły dotrzeć do szerszej publiczności dzięki odkodowanej emisji w Canal+. To zdaniem tych nadawców negatywnie odbije się na ich oglądalności i co za tym idzie wpływach reklamowych.

Canal+ ma 22,1 mln abonentów

Pod koniec I półrocza 2021 roku Canal+ miał 22,1 mln abonentów, w tym 8,9 mln w samej Francji. W analogicznym okresie ub.r. abonentów było 20,4 mln. Przychody z działalności telewizyjnej we Francji wzrosły o 1,7 proc. Z kolei na zagranicznych rynkach, gdzie Canal+ jest dostępny o 4,4 proc. Przyczynił się do tego wzrost liczby abonentów. W ciągu całego roku przybyło ich 1,4 mln.

Zyski Canal+ poprawiły się w porównaniu z I półroczem ub.r. EBITDA wzrosła z 300 do 330 mln euro. Firma nie informuje w komunikacie o danych dotyczących liczby abonentów polskiego Canal+. Ostatnie wyniki dotyczące kondycji spółki nad Wisłą pochodzą sprzed roku. Wówczas Canal+ miał 2,37 mln zł klientów bezpośrednich (0,3 proc. więcej niż rok wcześniej), czyli korzystających z Platformy Canal+, oferty telekomunikacyjnej, serwisów VoD i jej pakietów na platformie Player należącej do TVN Grupy Discovery.

Dołącz do dyskusji: Canal+ pozwany za odkodowanie swoich stacji

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maciek
Śmieszne prawo, sztuczne ograniczenia - jedynym kto mógłby mieć pretensje jest producent danego filmy czy treści. A jeśli im zapłacona to sprawa jest załatwiona. Ach ta zła konkurencja...rynek powinien być pod kontrolą.
odpowiedź
User
ochyda
tłustym kotom wiecznie mało mało mało
odpowiedź
User
Radek
Mój dostawca internetu zwiększył przepustowość łącza dwa albo i cztery razy w lutym czy marcu 2020 - czy będę musiał płacić sąsiadowi odszkodowanie, bo korzysta z innej sieci?
odpowiedź