SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Canal+ online z nowymi oznaczeniami KRRiT

Serwis streamingowy Canal+ online wprowadził oznaczenia P, S, W i N, ostrzegające przed treściami, które mogą uderzać w rozwój nieletnich. To efekt rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z maja. Symbole w większości platform pojawiły się dopiero po kilku miesiącach.

Symbole ostrzegające przed treściami szkodliwymi dla nieletnich w serwisie Canal+ onlineSymbole ostrzegające przed treściami szkodliwymi dla nieletnich w serwisie Canal+ online

Od 1 maja obowiązuje rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, które nakłada na serwisy streamingowe konieczność ostrzegania przed treściami, które mogą być niebezpieczne dla nieletnich. Do obecnych w telewizji oznaczeń wiekowych dołączyły: P (przemoc), S (seks), W (wulgaryzmy) i N (narkotyki). Zgodnie z innym rozporządzeniem, analogiczne symbole powinny emitować linearne kanały telewizyjne. Szybko tak się stało.

Długi czas oczekiwania na nowe symbole

Platformom streamingowym z bibliotekami VOD dostosowanie się do nowych przepisów zajęło kilka miesięcy. Centrum Informacji TVP jeszcze w maju informowało Wirtualnemedia.pl, że na dostosowanie serwisów do nowego prawa nadawcy mieli tylko dwa dni robocze. Pod koniec sierpnia br. Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT informowała nas, że Rada zauważyła brak stosownych oznaczeń.

Właściciele platform streamingowych mieli zobowiązać się do wprowadzenia dodatkowych symboli od września br. Właściciele serwisów brak symboli tłumaczyli faktem, że jest to skomplikowana operacja techniczna. W październiku oznaczenia miały już TVP VOD, Player i Polsat Box Go. Niedawno dołączył do nich Canal+ online. Litery P, S, W i N pojawiają się w opisie danej produkcji i są wyświetlane na ciemnym tle po jej uruchomieniu. Poniżej platforma wyjaśnia "Ten materiał nie jest zalecany dla dzieci poniżej 18 lat. Zawiera przemoc, seks, wulgaryzmy, narkotyki".

Przepisy nie dotyczą platform, które nie są zarejestrowane w Polsce. Netflix i Disney+ działają w oparciu o przepisy holenderskie, Amazon Prime Video jest zarejestrowany w Niemczech, natomiast HBO Max w Czechach. Każda z tych platform we własny sposób informuje o zagrożeniach dla nieletnich. Czasami bardziej szczegółowo niż to wynika z rozporządzenia KRRiT, bo informując także o scenach z samobójstwami czy ze światłem stroboskopowym, które może wywołać atak padaczki.

W przypadku Playera,  dużych rozmiarów oznaczenia pojawiają się po uruchomieniu konkretnych pozycji VoD i zrobieniu stopklatki. Osoba korzystająca z platformy TVN Warner Bros. Discovery musi też zaakceptować oświadczenie w przypadku włączenia treści dla pełnoletnich.

– Materiały dostępne na tej stronie mogą zawierać zdaniem administratora, treści przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich (mających ukończone 18 lat), a w szczególności treści drastyczne, wulgarne, czy pokazujące przemoc. Korzystanie ze stron zawierających treści dla osób pełnoletnich, dopuszczalne jest wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat, które czynią to na własną odpowiedzialność i ryzyko. Oświadczam, że mam ukończone 18 lat, dokładnie zapoznałem się z treścią powyższego ostrzeżenia o możliwości kontaktu z treściami przeznaczonymi wyłącznie dla osób pełnoletnich, oraz z treścią regulaminu serwisu player.pl, akceptuję go w całości bez żadnych zastrzeżeń i zobowiązuję się do jego przestrzegania – można przeczytać w oświadczeniu.

Dołącz do dyskusji: Canal+ online z nowymi oznaczeniami KRRiT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl