SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

EOS-1D X Mark III - nowy flagowiec Canona oficjalnie (wideo)

Firma Canon zaprezentowała flagowy model lustrzanki dla profesjonalistów EOS-1D X Mark III - następcę EOS-1D X Mark II.

Canon EOS-1D X Mark IIICanon EOS-1D X Mark III

Canon EOS-1D X Mark III, wyposażony w mocowanie obiektywów EF, otrzymał zupełnie nową matrycę i nowy system autofokusa. Ta opracowana przez firmę Canon technologia ma zapewniać lepszą stabilność ujęć i bardziej precyzyjne śledzenie.

Nowy autofokus z elementami deep learning

Nowy system AF pozwala osiągnąć 28-krotnie wyższą rozdzielczość w centrum kadru oraz 3-krotnie więcej punktów ostrości w porównaniu z modelem EOS-1D X Mark II. W połączeniu z dedykowanym procesorem Digic 8, daje to poprawę jakości i celności AF podczas fotografowania w słabym świetle.

Dodatkowo technologia AF wykorzystuje elementy procesów deep learning (uczenia maszynowego), które wspierają precyzyjne śledzenie obiektów podczas zdjęć seryjnych, szczególnie w dynamicznych sytuacjach, jak np. sporty drużynowe czy ekstremalne. Wykorzystując procesy uczenia maszynowego, system AF podczas fotografowania blokuje punkt ostrości na twarzy lub głowie fotografowanej osoby – jako elemencie na zdjęciu, który najbardziej przyciąga uwagę odbiorcy – i śledzi ją także wtedy, gdy oczy obiektu przykryte są kaskiem lub goglami (np. narciarze lub snowboardziści). W aparacie zastosowano również nowe rozwiązanie automatycznego ustawiania ostrości, aby dostroić ustawienia AF konkretnie do danego obiektu.

Dzięki nowoopracowanemu procesorowi Digic X od Canon i matrycy o rozdzielczości 20,1 megapiksela, EOS-1D X Mark III osiąga szybkość 16 kl./s (migawka mechaniczna) i 20 kl./s w trybie Live View (migawka mechaniczna lub elektroniczna z pełnym śledzeniem AF).

Matryca 20,1 megapiksela i szeroki zakres ISO

EOS-1D X Mark III jest pierwszym aparatem firmy Canon wyposażonym w nową matrycę, która oferuje szybszy odczyt danych, ale i mniejsze szumy. Pełnoklatkowa matryca CMOS o rozdzielczości 20,1 megapiksela oferuje także najszerszy jak dotąd użyteczny zakres ISO spośród aparatów Canon - od ISO 50 do ISO 819 200.

Dzięki zwiększonym możliwościom przetwarzania szumów przez matrycę, użytkownicy mogą zmieniać ekspozycję obrazów w postprodukcji, bez zakłóceń wpływających na ciemne obszary obrazów. EOS-1D X Mark III wykorzystuje nowy filtr dolnoprzepustowy (High Detail Low-Pass Filter) o wysokiej szczegółowości, który próbkuje punkt świetlny na większej liczbie punktów, aby uzyskać ostrzejsze obrazy o wyższej rozdzielczości, jednocześnie zapobiegając efektowi mory. Aparat obsługuje także format HEIF (High Efficiency Image File Format), oparty na kodeku HEVC, który umożliwia zapisywanie 10-bitowych obrazów przy zachowaniu niskiej wagi plików – przy mniejszej ilości artefaktów przy kompresji. Aparat wykorzystuje również nową generację kart pamięci CFexpress, osiągając trzykrotnie wyższą prędkość zapisu niż karty CFast i umożliwiając wykonywanie ponad 1000 zdjęć RAW w jednej serii.

EOS-1D X Mark III oferuje pełnoklatkowy zapis wideo 4K z możliwością rejestrowania 12-bitowego obrazu RAW wewnętrznie. Aparat pozwala również na zapis 12-bitowych plików formatu CRM w rozdzielczości 5,5K (5472 x 2886), który następnie skalowany jest do 4K. Może także nagrywać przy użyciu Canon Log Gamma, zarejestrowanego jako 10-bitowy plik HEVC / H.265. Dostępna jest również opcja nagrywania wideo w formacie MP4. To również pierwszy aparat z serii EOS-1 z technologią 5-osiowej, cyfrowej stabilizacji obrazu Move Digital IS, która do tej pory była wykorzystywana m.in. w kamerach filmowych Canon Cinema, takich jak EOS C500 Mark II. System Dual Pixel CMOS AF w nowym aparacie EOS-1D X Mark III działa w trybie 4K i RAW.

Canon EOS-1D X Mark III z Wi-Fi, Bluetooth i GPS

EOS-1D X Mark III jest pierwszym aparatem z serii EOS-1 obsługującym łączność z Wi-Fi i Bluetooth. Wi-Fi może być używane do przesyłania materiałów na serwer FTP lub do obróbki za pomocą EOS Utility, jak również sprawdzi się w połączeniu ze smartfonem. Łączność Bluetooth wykorzystuje protokół Bluetooth Low Energy, zapewniając stałe połączenie z kompatybilnym urządzeniem inteligentnym, przy jednoczesnym niewielkim zużyciu baterii. Po otwarciu aplikacji Canon Camera Connect, aparat EOS-1D X Mark III automatycznie łączy się z kompatybilnymi urządzeniami, umożliwiając przeglądanie materiału, udostępnianie i zdalne fotografowanie Live View za pomocą smartfona lub tabletu.

Z kolei dzięki wbudowanemu odbiornikowi GPS, użytkownicy nowego aparatu Canona mogą rejestrować dane lokalizacyjne na zdjęciach. Aparat przesyła dane szybciej niż EOS-1D X Mark II gdy korzysta z wbudowanego portu Ethernet lub nowego – opcjonalnego – bezprzewodowego nadajnika plików WFT-E9.

EOS-1D X Mark III posiada wytrzymały, w pełni uszczelniony korpus ze stopu magnezu, który zapewnia odporność i wytrzymałość podczas korzystania w ekstremalnych warunkach pogodowych. Nowością są też podświetlane przyciski, które ułatwiają fotografowanie w ciemności lub w słabo oświetlonych miejscach. Wybrane przyciski podświetlają się automatycznie po naciśnięciu przycisku podświetlenia wyświetlacza, co dodatkowo ułatwia ich identyfikację na aparacie.

Aparat zapewnia również dodatkową kontrolę wyboru punktów AF. Dedykowany przycisk AF-ON umożliwia fotografom zmianę punktów ostrości "w locie", przez co ułatwia wykonanie optymalnego ujęcia i przyspiesza pracę. Żywotność baterii także została poprawiona: wykorzystując ten sam akumulator LP-E19 co w poprzednim modelu, w EOS-1D X Mark III na jednym ładowaniu pozwala wykonać 2850 zdjęć.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dołącz do dyskusji: EOS-1D X Mark III - nowy flagowiec Canona oficjalnie (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl