SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Carat, Publicis Media i Omnicom walczą o globalny budżet mediowy Diageo

Firma Diageo, właściciel takich alkoholowych marek jak Smirnoff czy Johnnie Walker jest w trakcie przetargu na globalną obsługę mediową. Na shortlistę trafiły takie agencje, jak Carat (Dentsu Aegis Network), Publicis Media i Omnicom.

Article

W przetargu brała też udział grupa IPG Mediabrands (należą do niej domy mediowe UM, Initiative), ale odpadła z niego na przełomie roku. Tak samo jak Grupa WPP.

Branżowe źródła podają, że dla niektórych agencji problem stanowiły warunki handlowe, jakich oczekuje Diageo - chodzi m.in. o 90-dniowe i dłuższe terminy płatności.

Przedstawiciele Diageo mieli zaprzeczyć tym sugestiom. Rzecznik prasowy firmy przekazał serwisowy Campaign: - Ponieważ nadal znajdujemy się w czołówce firm pod względem planowania mediów i planów marketingowych opartych na danych, szukamy partnera, który podziela nasze ambicje i może wnieść odpowiedni talent, wiedzę i kreatywność do naszej działalności.Przy wyborze agencji zawsze bierzemy pod uwagę całkowitą wartość handlową i chcemy, aby to partnerstwo było korzystne dla obu stron.

Bezpośrednio jednak firma nie odniosła się do informacji o tym, że żąda od agencji 90-dniowego terminu płatności za ich usługi. - Nasze standardowe warunki płatności wynoszą 60 dni w Wielkiej Brytanii. Wszelkie dłuższe warunki płatności dotyczą dużych dostawców, w tym międzynarodowych firm, które są wzajemnie uzgadniane indywidualnie - powiedział rzecznik.

Wiele agencji reklamowych i mediowych zasadniczo sprzeciwia się 90-dniowym terminom płatności i niechętnie zgadza się na takie oferty. Niektórzy duzi reklamodawcy oczekują terminów wynoszących 120 dni lub dłużej.

„Kultura codziennej wydajności”

Diageo jest jednym z największych reklamodawców na świecie. Z szacunków wynika, że rocznie wydaje ponad 500 mln funtów na media.

Raport roczny firmy FTSE-100 pokazuje, że całkowite wydatki marketingowe Diageo w 2019 roku wyniosły ponad 2 mld funtów brytyjskich. W ostatnim roku budżetowym firma ta zwiększyła wydatki marketingowe o 8 proc. przy  proc. wzroście przychodów organicznych. Analitycy przewidują, że i w tym roku Diageo zainwestuje więcej w marketing.

Największym rynkiem Diageo jest Ameryka Północna, która generuje 35 proc. sprzedaży netto. Europa stanowi 23 proc., Azja i Pacyfik 21 proc., Afryka 12 proc., Ameryka Łacińska i Karaiby 9 proc.

Przetarg mediowy koordynuje firma MediaSense.

Dołącz do dyskusji: Carat, Publicis Media i Omnicom walczą o globalny budżet mediowy Diageo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl