SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Carsharing zdobywa zainteresowanie Polaków

34 proc. Polaków z dużych miast deklaruje, że wie czym jest carsharing (współdzielenie samochodu).  Doświadczenia z tą usługą ma co czwarty z nich, a niemal połowa zamierza mieć - pokazuje badanie ARC Rynek i Opinia.

Article

Głównymi motywacjami do skorzystania z usługi carsharingu są ciekawość (21 proc. odpowiedzi) oraz brak możliwości skorzystania z własnego samochodu (18 proc.). Co dziesiąty ankietowany wskazuje na możliwość oszczędności, wygodę oraz brak własnego samochodu.

Osoby korzystające z carsharingu jako główne zalety tej usługi wymieniają oszczędność i wygodę. Z kolei ci, którzy skorzystali z niej choćby raz, ale już tego nie robią podkreślają, że nie mają takiej potrzeby, a sama usługa jest droga.

Carsharing na co dzień

Klienci korzystający z wypożyczenia auta na minuty najczęściej (co trzeci przypadek) robią to codziennie lub kilka razy w tygodniu. 27 proc. użytkowników korzysta z samochodów 2-3 razy w miesiącu, co czwarty – raz  w miesiącu, a 14 proc. – rzadziej niż raz w miesiącu.

Blisko połowa badanych jest zainteresowana międzymiastowym carsharingiem – w najmłodszej grupie wiekowej (18-24 lata) odsetek ten wzrasta do 51 proc.

Spośród carsharingowych usługodawców najbardziej kojarzony jest (znajomość wspomagana) Traficar (55 proc.), dalej Panek (41 proc.) oraz 4Mobility (28 proc.).

– Coraz więcej państw europejskich ogranicza też ruch samochodowy w centrach swoich miast. Co więcej, nowa generacja konsumentów – zazwyczaj tych najmłodszych – coraz rzadziej chce posiadać samochód, który przestaje być znakiem statusu, a sprowadzany jest to przedmiotu, którego funkcją jest pomoc w przemieszczaniu się. A przemieszczać się można w różny sposób – korzystając z komunikacji miejskiej, rowerów, hulajnóg elektrycznych czy właśnie samochodów na minuty – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia we wrześniu metodą CAWI (ankiety online) wśród dorosłych mieszkańców miast wojewódzkich próba N=500. Na pytania dotyczące carsharingu odpowiadały osoby, które znały chociaż jedną z form współdzielenia pojazdów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Carsharing zdobywa zainteresowanie Polaków

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bartosz
Dlatego właśnie stworzyliśmy take&drive - aplikację zbierającą w jednym miejscu wszystkie auta, skutery, hulajnogi i rowery na minuty!
11 12
odpowiedź