SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CBA zatrzymało siedem osób, są podejrzewane o korupcję przy dotacjach z NCBiR i PFR

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało siedem osób podejrzewanych o nieprawidłowości i korupcję przy pozyskiwaniu dotacji ze środków publicznych - od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Article

"Funkcjonariusze z krakowskiej delegatury CBA w Małopolsce i na Śląsku zatrzymali m.in. prezesów spółki pośredniczącej w pozyskiwaniu środków od NCBiR oraz prezesów spółek występujących jako uzyskujący te środki" - poinformował w środę PAP wydział komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

"W śledztwie CBA nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie zatrzymano też księgową jednej ze spółek. Przeszukano kilkanaście miejsc - w tym siedziby firm podejrzewanych o bezprawne pozyskiwanie publicznych dotacji" - podał wydział.

Prokuratura przedstawiła zatrzymanym zarzuty korupcyjne oraz osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez uzyskanie nienależnej im subwencji finansowej.

Z ustaleń śledczych wynika, że przedsiębiorcy wnosili o dofinansowanie z NCBiR za pośrednictwem specjalnego funduszu. Mechanizm inwestycji polegał na tym, że uzyskane środki publiczne z NCBiR łączone były z wniesionym przez beneficjentów kapitałem prywatnym.

Ze śledztwa wynika też, że prezes zarządzającej funduszem spółki miał uzależniać wypłatę subwencji od uzyskania korzyści majątkowych.

CBA pod nadzorem prokuratury bada również wątek uzyskania subwencji finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju SA - podał w rozmowie z PAP wydział.

Taka dotacja skierowana do przedsiębiorców była uzależniona od liczby zatrudnionych osób. Wnosząc o dotację firmy miały wprowadzić PFR w błąd co do liczby rzeczywiście zatrudnionych - ustalili śledczy na podstawie zgromadzonych w sprawie materiałów. Z analizy wynika, że przez to firmy uzyskały nienależne dofinansowanie w wysokości 84 tys. zł - podało CBA.

Wydział zaznaczył, że to pierwsze działania w tej sprawie.

Dołącz do dyskusji: CBA zatrzymało siedem osób, są podejrzewane o korupcję przy dotacjach z NCBiR i PFR

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl