SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CBOS: 56 proc. badanych ufa prezydentowi Andrzejowi Dudzie; 53 proc. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu

56 proc. ankietowanych ufa prezydentowi Andrzejowi Dudzie, 53 proc. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu - wynika z sondażu CBOS zaufania do polityków, przeprowadzonego przed I turą wyborów. Na trzecim miejscu rankingu znalazł się minister zdrowia Łukasz Szumowski, któremu ufa 49 proc. badanych.

Andrzej Duda podczas wiecu w Brzegu, fot. TVP InfoAndrzej Duda podczas wiecu w Brzegu, fot. TVP Info

Badanie CBOS przeprowadzone w czerwcu, przed I turą wyborów prezydenckich, pokazuje, że zaufanie w stosunku do Andrzeja Dudy utrzymuje się na tym samym poziomie co na przełomie maja i czerwca. Nieufność wobec prezydenta wyraziło natomiast 36 proc. ankietowanych, czyli o 3 pkt proc. więcej niż we wcześniejszym sondażu.

„Po odnotowanym na przełomie maja i czerwca znaczącym pogorszeniu ocen, kolejne przedwyborcze tygodnie nie przyniosły wzrostu notowań głowy państwa, wręcz przeciwnie – notowania prezydenta są obecnie minimalnie gorsze” – napisano w komentarzu do badania.

Drugim po prezydencie politykiem cieszącym się największym zaufaniem jest premier Mateusz Morawiecki. Szefowi rządu ufa 53 proc. ankietowanych, a nie ufa – 35 proc., co oznacza, że notowania premiera utrzymały się na poziomie z przełomu maja i czerwca – wskazano.

Trzecie miejsce pod względem rozmiarów społecznego zaufania zajmuje minister zdrowia Łukasz Szumowski z zaufaniem 49 proc. respondentów (spadek o 4 pkt proc.) i z nieufnością wyrażoną przez 31 proc. badanych (wzrost o 6 pkt). „Od początku pandemii minister zdrowia zalicza się do ścisłej czołówki polityków cieszących się największym zaufaniem, jednak ostatnio jego notowania wśród Polaków obniżają się” – komentuje CBOS.

Na kolejnych pozycjach czerwcowego rankingu, z zaufaniem około dwóch piątych ankietowanych, lokują się: minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro (41 proc. deklaracji zaufania, 39 proc. nieufności), prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński (odpowiednio 40 proc. i 48 proc.) oraz – najlepiej oceniany spośród liderów opozycji – szef Polskiego Stronnictwa Ludowego i kandydat w wyborach prezydenckich, Władysław Kosiniak - Kamysz (odpowiednio 40 proc. i 26 proc). "Również w przypadku tych polityków obserwujemy przede wszystkim stabilizację nie najlepszych notowań z przełomu maja i czerwca" - wskazuje CBOS.

Na końcowych pozycjach czerwcowego rankingu zaufania lokują się: lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (18 proc. deklaracji zaufania i 30 proc. nieufności), szef kancelarii premiera Michał Dworczyk (18 proc. deklaracji zaufania i 17 proc. – nieufności) oraz - jak pisze CBOS - "zaliczający się niezmiennie do najbardziej kontrowersyjnych przedstawicieli naszej sceny politycznej" lider wchodzącej w skład Konfederacji WiN partii KORWiN, Janusz Korwin-Mikke (17 proc. deklaracji zaufania i 56 proc - nieufności).

Badanie CBOS przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode od 15 do 25 czerwca 2020 roku na próbie liczącej 1378 osób (w tym: 65,3% metodą CAPI, 20,8% – CATI i 13,9% – CAWI).

Dołącz do dyskusji: CBOS: 56 proc. badanych ufa prezydentowi Andrzejowi Dudzie; 53 proc. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fx99
Jeśli szanujecie swoich czytelników to nie publikujcie więcej ustaleń tej pseudo-sondażowni, która od dawna jest tylko pośmiewiskiem (i to dla wszystkich - od lewa do prawa).
odpowiedź
User
Aleks
Jeśli szanujecie swoich czytelników to nie publikujcie więcej ustaleń tej pseudo-sondażowni, która od dawna jest tylko pośmiewiskiem (i to dla wszystkich - od lewa do prawa).

nie szanują
odpowiedź
User
Sara
a gdzie Czaskoski? Aaaaa, przecież to nie polityk.
odpowiedź