SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cebula nagrodzony

Ryszard Cebula, prezenter TVN, to człowiek Pro Publico Bono

Ryszard Cebula, prezenter i dziennikarz magazynu reporterów „Uwaga!” otrzymał tytuł "Człowieka Pro Publico Bono". Oznacza to, że jest osobą, której nie jest obojętny los zwykłych ludzi i broni ich praw - informuje tvn.

Nagrodę tę przyznał Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Publico Bono przy okazji konkursu na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską Pro Publico Bono.

Konkurs odbywa się pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Andrzeja Zolla. Adresatami są organizacje obywatelskie; a konkurs skierowany jest do ludzi, którzy są motorem zmian zachodzących obecnie w Polsce. Celem Konkursu jest nagradzanie najciekawszych i najbardziej wartościowych inicjatyw organizacji obywatelskich oraz promocja aktywności obywatelskiej. Ważnym kryterium oceny inicjatyw obywatelskich jest przestrzeganie zasad etycznych. Konkurs odwołuje się w swej treści do nowej jakości w życiu publicznym, do czynu obywatelskiego, solidarności i samoorganizacji społecznej – czytamy na stronie fundacji.

To była VI edycja Konkursu na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską Pro Publico Bono.

Nagrody główne w kwocie 70 tyś każda, otrzymało Społeczne Towarzystwo Oświatowe z Warszawy oraz Stowarzyszenie Pomocy Społecznej, Rehabilitacji i Resocjalizacji im. Hansa Christiana Kofoeda z Siedlec. Nagrody pierwsze (po 40 tyś zł. każda) w poszczególnych kategoriach otrzymały następujące organizacje: Fundacja "Świat na Tak" z Warszawy, Fundacja Pro Academia Narolense, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawym, Stowarzyszenie Promocji Przedsiebiorczości oraz Stowarzyszenie Willa Decjusza.

Honorowy tytuł „Człowieka Pro Publico Bono” obok Ryszarda Cebuli, otrzymała także Alina Kozińska - Bałdyga (współtwórczyni Forum Inicjatyw Oświatowych i programu "Mała Szkoła").

Uzasadnienie Kapituły.

Program "Uwaga!" jest często ostatnią instancją, do której zwracają się ludzie, którzy czują się bezsilni wobec źle funkcjonujących instytucji, złej woli i obojętności tych, którzy lekceważą odpowiedzialność, przyczyniając się tym samym do krzewienie złych standardów, które są zmorą naszych czasów. Program "Uwaga!" staje w obronie praworządności, sprawiedliwości, w obronie zwykłych obywateli, czyniąc to w imię "pro publico bono", w przekonaniu, że krzywda, jaka spotyka zwykłego człowieka jest naruszeniem zasad społeczeństwa obywatelskiego, w którym sumienie jest rękojmią zdrowego państwa, bezpieczeństwa obywateli, poszanowania ich wolności i drogą umacniania w ludziach odpowiedzialności wobec drugiego człowieka. Jest to postawa, która właściwie odczytuje ideę działania "pro publico bono". I jest to tym bardziej istotne, że pojawia się w mediach, a przez to wyznacza pewne standardy, które są dziś mediom bardzo potrzebne.

Magazyn reporterów "Uwaga!" tworzy wielu ludzi i ich pracę i wysiłek Ryszard Cebula prezentuje w bardzo zaangażowany sposób nadając programowi bardzo indywidualny rys, który zaświadcza o autentyczności i wierze, w to, że osobiste zaangażowanie, wybór określonych postaw i wartości jest niezbędny, by poruszane sprawy mogły poruszyć umysły, serca, by obudzić nadzieję, że zło można tępić, a o prawdę można walczyć bez trwogi, pukając do drzwi, które często bywają zamknięte.

Ryszard Cebula czyni to z pasją i z widocznym zaangażowaniem, czym potwierdza, że misja mediów może wiele uczynić "pro publico bono", że zależy to przede wszystkim od dziennikarza, który tak, jak Ryszard Cebula zaangażuje się w sprawy publiczne z przekonaniem, że składają się na nie losy zwykłych obywateli, bo to ich problemy świadczą o kondycji całego społeczeństwa. Sposób, w jaki Ryszard Cebula prezentuje te prawdy zdecydował, że Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Publico Bono , w uznaniu jego pracy dziennikarskiej w zakresie tworzenia opinii społeczeństwa obywatelskiego, postanowił nadać mu honorowy tytuł "Człowieka Pro Publico Bono".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cebula nagrodzony

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl