SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cena mieszkania nie jest najważniejsza przy szukaniu mieszkania

Liczba pokoi, potem cena, lokalizacja i metraż mieszkania to czynniki, na które kupujący zwracają największą uwagę rozpoczynając poszukiwania mieszkań. Dla jedynie jednej osoby na 8 od początku ważne jest położenie mieszkania w budynku. Najmniej kupujących na pierwszym etapie poszukiwań myśli o możliwości korzystania z windy.

fot. Hossa

fot. Hossa

Wybierając się na zakupy, nabywcy mieszkań wiedzą przede wszystkim jak duże mieszkanie chcą kupić, ile chcą na nie wydać i gdzie ma być zlokalizowane – pokazują badania na próbie blisko 7000 klientów szukających lokum w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Dane dotyczą preferencji wskazywanych podczas telefonicznego kontaktu z Home Broker, jeszcze przed spotkaniem z doradcą.

„Chciałbym kupić dwa pokoje…

Aż 92% nabywców już przy pierwszym spotkaniu z doradcą wie jakiej liczby pokoi poszukuje. Można więc uznać, że jest to najważniejszy wymóg stawiany przez osoby szukające własnego M. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Home Broker ponad 54% nabywców chce kupić mieszkanie dwupokojowe. Kawalerka jest wystarczającym rozwiązaniem dla 22% kupujących. Prawie co piąta osoba szukająca własnego M rozważa zakup minimum trzech pokoi.

… w cenie około 400 tys. zł…

Kluczowym czynnikiem jest także cena jaką nabywca skłonny jest zapłacić za mieszkanie. Wartość tę od razu definiuje aż 82 % osób zainteresowanych kupnem. Średni budżet nabywców w 2010 roku wynosi średnio 372 tys. zł – pokazują majowe dane o preferencjach klientów. W Warszawie wartość ta jest wyższa (414 tys. zł), natomiast w Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu niższa (w granicach 310 – 325 tys. zł).

… o powierzchni 52 m kw. …

W parze z liczbą pokoi nabywcy bardzo często zwracają także uwagę na powierzchnię poszukiwanego mieszkania. Kwestię tę porusza przy pierwszej rozmowie aż 77% klientów, a więc 15% mniej niż w przypadku liczby pokoi. Oznacza to, że myśląc o nowym mieszkaniu, nabywca częściej wie ile chce kupić pomieszczeń, a nie metrów kwadratowych. Najnowsze dane pokazują, że kupujący zgłaszają popyt na mieszania o średniej powierzchni 52 m kw. O największych lokalach myślą nabywcy we Wrocławiu (54 m kw.), a o najmniejszych w Poznaniu (48 m kw.).

… na Mokotowie”

Opisując poszukiwane M kupujący często wskazują także pożądaną lokalizację. Dotyczy to aż blisko 73% kupujących. Można to tłumaczyć dwiema zależnościami. Po pierwsze nie wszyscy nabywcy znają na tyle dobrze rynek, aby być w stanie wskazać preferowaną lokalizację, natomiast prawie wszyscy wiedzą ile pokoi chcieliby kupić. Wynik taki może także świadczyć o tym że dla kupujących większe znaczenie ma liczba pokoi niż lokalizacja. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Home Broker najbardziej pożądanymi dzielnicami są:

•    Mokotów w Warszawie (skupiający blisko 18% popytu)

•    Krzyki we Wrocławiu (skupiające blisko 43% popytu)

•    Nowa Huta w Krakowie (skupiająca blisko 14% popytu)

•    Stare Miasto w Poznaniu (skupiające blisko 34% popytu)

 

Kategoria

Procent klientów zwracających uwagę na daną cechę

Liczba pokoi

92,30%

Cena

82,10%

Powierzchnia

76,60%

Lokalizacja

72,80%

Bez parterów

11,90%

Wiek budynku

8,40%

Bez wielkiej płyty

8,00%

Piętro

7,80%

Bez ostatniego piętra

5,10%

Wysokość budynku

2,70%

Winda

2,20%

Inne wymagania bardzo rzadko

Przy pierwszym kontakcie z pośrednikiem nabywcy rzadko zwracają uwagę na inne czynniki decydujące o wyborze konkretnego lokalu. Relatywnie najwięcej osób, bo blisko 12%, nie chciałoby mieszkać na parterze. Na wynik ten jedynie częściowo mogła mieć wpływ powódź. Dane do badań pochodzą bowiem z okresu od początku bieżącego roku. Mniej więcej jedna osoba na dwanaście nie chce mieszkać w wielkiej płycie lub zwraca uwagę na wiek budynku. Co ciekawe najmniejsza rzesza kupujących, na etapie pierwszego kontaktu, jest zainteresowana kwestią zainstalowania windy w budynku. Może to częściowo wynikać z ustawowego wymogu ich obecności w budynkach posiadających minimum 4 piętra.

Bartosz Turek
Home Broker

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cena mieszkania nie jest najważniejsza przy szukaniu mieszkania

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl