SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Centralny Port Komunikacyjny chce podpisać umowę z 13 podmiotami. Zaprojektują m.in. wieżę kontroli lotów lotniska

Centralny Port Komunikacyjny wybrał oferty w pierwszym przetargu na projektowanie obiektów wspierających lotnisko - poinformowała spółka. CPK planuje podpisać umowę ramową z 13 podmiotami, które zaprojektują m.in. wieżę kontroli lotów czy centrum operacyjne portu lotniczego.

Wizualizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego, fot. materiały prasoweArticle

Spółka podała, że wśród 13 podmiotów, które spełniły warunki udziału w postępowaniu przetargowym znalazło się dziewięć firm i cztery konsorcja.

"Rozstrzygnięty przetarg to pierwsza z dwóch umów ramowych na projektowanie tzw. obiektów wspierających (Support Infrastructure Engineering - SIE). Ta pierwsza dotyczy projektowania m.in. takich obiektów jak: wieża kontroli ruchu lotniczego, centrum operacyjne lotniska, budynki służb ratowniczo-gaśniczych, utrzymania i zarządzania lotniskiem oraz biura służb lotniskowych" - przekazał PAP rzecznik spółki Konrad Majszyk.

Jak wskazał Majszyk, obiekty towarzyszące powstaną w najbliższym sąsiedztwie projektowanych przez master architekta, konsorcjum Foster + Partners i Buro Happold, terminala pasażerskiego i dworca kolejowego.

"Zakładamy pełną współpracę i koordynację działań firm wybranych do projektowania obiektów SIE z master architektem. Wieża kontroli lotów będzie kluczowym elementem lotniska. Obok terminala ma szansę stać się jego najbardziej rozpoznawalnym budynkiem jak ma to miejsce np. na nowym lotnisku w Stambule" - podkreślił rzecznik. Dodał, że projektowane obiekty będą wspierać i uzupełniać bieżącą działalność terminala pasażerskiego i pozostałej infrastruktury lotniska. Będą też z nim zintegrowane, tak by zapewnić bezawaryjną obsługę lotów i bezpieczeństwo ruchu.

Jak zaznaczył, przygotowywana umowa ramowa pozwoli na zlecanie przez spółkę CPK konkretnych zadań w trybie postępowań wykonawczych, w których decydująca będzie cena i kryteria jakościowe. "Do zleceniobiorców należało będzie wykonanie prac i usług związanych z przygotowywaniem projektów: koncepcyjnych, technicznych, wykonawczych i budowlanych wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Zakres zamówienia obejmuje również inne usługi związane z projektowaniem np. doradztwo w toku postępowań o udzielenie zamówień na roboty budowlane" - wyjaśnił.

Majszyk przekazał, że oferty, które wpłynęły w ramach drugiego, ogłoszonego w październiku br. przetargu na projektowanie obiektów wspierających na terenie lotniska (m.in. hoteli, biur, obiektów handlowych, terminali cargo i parkingów wielopoziomowych) są analizowane. "Rozstrzygnięcie tego postępowania planowane jest na styczeń przyszłego roku. Szacowana łączna wartość obu kontraktów to ok. 500 mln zł" - poinformował.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK ma zostać wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

Dołącz do dyskusji: Centralny Port Komunikacyjny chce podpisać umowę z 13 podmiotami. Zaprojektują m.in. wieżę kontroli lotów lotniska

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl