SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Warszawie powstaje Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją

W Warszawie powstanie Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją - zapowiedział w czwartek dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego Jarosław Protasiewicz, podczas uroczystości 30-lecia OPI-BIP. Wyraził nadzieję, że zostanie otwarte w 2023 r.

fot. materiały prasoweArticle

"W ciągu tych 30 lat udało nam się osiągnąć bardzo wiele (...) nasze misje wyraża motto: +Od informacji do innowacji+. Odpowiadamy za gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie wiarygodnych danych o nauce i szkolnictwie wyższym. Nie moglibyśmy tego robić bez opracowania niezawodnych narzędzi IT, które w całości są dziełami naszych ekspertów. Takie nazwy jak POL-on, OSF, RAD-on, ELA, JSA, czy Navoica stały się już uznanymi markami, nie tylko w świecie nauki, a to tylko kilka z naszych projektów" - powiedział dyrektor OPI-PIB.

Wskazał, że ośrodek pełni także rolę ważną role we wdrażaniu projektów realizowanych z funduszy europejskich. "W minionych latach wdrażaliśmy projekty realizowanych z programu Innowacyjna Gospodarka oraz Infrastruktura i Środowisko. Obecnie pełnimy rolę instytucji wdrażającej działania realizowane w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, który umożliwia modernizacje infrastruktury badawczej sektora nauki. Warto podkreślić, że projekty, nad wdrażaniem których czuwa OPI-PIB rozwijają nie tylko polska naukę, ale także mają realny wpływ na wzrost innowacyjności narodowej gospodarki. Ich zadaniem jest zapewnienie dostępu do nowoczesnej infrastruktury badawczej przedsiębiorcom i innym podmiotom zainteresowanym" - mówił Protasiewicz.

"Nasza strategia na najbliższy lata stawia przed nami ambitne cele (...) Aby je zrealizować musimy zainwestować w infrastrukturę. Z pewnością zauważyli państwo na ekranach projekt nowoczesnego, wielokondygnacyjnego budynku - Centrum Badań na Sztuczną Inteligencją. Mam nadzieję, że już w 2023 r. będziemy mogli się znów spotkać - z okazji jego uroczystego otwarcia" - zapowiedział dyrektor OPI-PIB. Nowe Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją ma powstać na warszawskim Mokotowie, obok dotychczasowej siedziby OPI-PIB.

"Oczywiście rozwój SI to nie tylko nowoczesny budynek i innowacyjne systemy IT. Potrzebni są przede wszystkim wykwalifikowani eksperci i właśnie oni pracują w OPI-PIB. To pasjonaci, którzy nie boją się eksperymentować, innowatorzy, patrzący przyszłościowo" - mówił Protasiewicz. Wskazał, że ośrodek w działalności badawczej stawia przede wszystkim na interdyscyplinarność, poza specjalistami od technologii IT w instytucie pracują też ekonomiści, socjologowie, prawnicy, statystycy i psychologowie.

Obecny na uroczystości wiceminister edukacji i nauki, pełnomocnik rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych Wojciech Murdzek wskazał na ważną rolę, jaką OPI-PIB pełni w nauce polskiej oraz na to, jakim się cieszy autorytetem, jako dostarczyciel obiektywnych danych i analiz. "Nie sądzę by ktoś wyobrażał sobie obecnie możliwość funkcjonowania szkolnictwa wyższego, instytutów, obszarów nauki (...) bez OPI-PIB" - podkreślił. "Cały czas myślimy, gdzie jeszcze potencjał OPI-BIP mógłby być wykorzystany" - wskazał.

Podziękował też pracownikom OPI-PIB za przygotowanie w lutym tego roku w zaledwie 5 dni internetowego narzędzia, które umożliwiło w łatwy i sprawny sposób rejestracje na szczepienia przeciw COVID-19 nauczycieli akademickich i osób prowadzących zajęcia ze studentami na polskich uczelniach, dzięki czemu w dwóch turach zarejestrowało się ponad 70 tys. osób.

Jak działa Ośrodka Przetwarzania Informacji

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy to państwowy instytut badawczy nadzorowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Głównym odbiorcą działań OPI-PIB, obok MEiN, są dwie centralne agencje finansujące badania: Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Buduje systemy informatyczne i oprogramowanie dla sektora nauki i szkolnictwa wyższego, za pośrednictwem których udostępnia aktualne i kompleksowe informacje i dane na temat nauki polskiej.

OPI-PIB rozwija Zintegrowana Sieć Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym POL-on - najbardziej obszerne repozytorium danych o polskiej nauce i szkolnictwie wyższym, w którym są także PBN (Polska Bibliografia Naukowa), POL-index (Polska Baza Cytowań) i ORPPD (Ogólnopolskie Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych). Rozwija takie systemy i narzędzia jak: Jednolity System Antyplagiatowy JSA, Zintegrowany System Usług dla Nauki ZSUN/OSF, ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych ELA, system Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA, platforma e-learningowa Navoica, RAD-on - zintegrowana platforma informacyjna, która gromadzi, przetwarza i udostępnia informacje o szkolnictwie wyższym i nauce w Polsce.

Eksperci z OPI-BIP opracowali też aplikację Systemu Ewaluacji Dorobku Naukowego (SEDAN), która służy do prezentacji i oceny dorobku naukowego jednostek naukowych działających w Polsce. Za pomocą SEDN będzie realizowany najbliższy proces ewaluacji uczelni, pierwszy raz na nowych zasadach. W wyniku ewaluacji jednostki otrzymają kategorie naukowe, z którymi powiązane zostanie finansowanie i uprawnienia do nadawania stopni.

Główne obszary badań prowadzonych w OPI-PIB to: algorytmy uczenia maszynowego, algorytmy przetwarzania języka naturalnego, analiza sentymentu, sieci neuronowe, odkrywanie wiedzy z danych tekstowych, interakcja człowiek-komputer (HCI), systemy komputerowego wspomagania decyzji, sztuczna inteligencja.

Dołącz do dyskusji: W Warszawie powstaje Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl