SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ceny na stacjach paliw w przyszłym tygodniu nie będą spadać

W mijającym tygodniu diesel podrożał średnio o 6 groszy na litrze, natomiast ceny benzyny spadły 1 grosz na litrze, a w kolejnym tygodniu raczej nie można liczyć na obniżki cen. Ceny mogą oscylować wokół obecnych średnich poziomów, ale kolejne podwyżki są tylko kwestią czasu, wynika z komentarza tygodniowego Biura Maklerskiego Reflex.

Ceny na stacjach paliw w przyszłym tygodniu nie będą spadać

 Średnie ceny detaliczne u poszczególnych dystrybutorów paliw

 

   Euro 95  Superplus 98  ON  LPG
PKN Orlen  4,63  4,86  4,27  2,16
St. Lotos  4,61  4,81  4,27  2,17
Koncerny  4,61    4,27  2,18
prywatni  4,59  4,78  4,23  2,15
średnia 22-04-2010  4,60  4,81  4,25  2,16


Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy wyraźnie zmniejszyła się ujemna zależność między kursem dolara a cenami ropy/produktów gotowych. W długim okresie, od roku 2000 współczynnik korelacji cen ropy i kursu dolara (10 letni) sięga minus 90%.W roku ubiegłym ceny ropy i kurs USD/PLN były skorelowane w około minus 83%. Natomiast w ciągu ostatnich dwóch miesięcy współczynnik korelacji dla cen ropy i kursu USD/PLN ukształtował się na poziomie minus 24%, natomiast dla indeksów referencyjnych (cen produktów gotowych na podstawie których ustalane są ceny paliw w kraju) i kursu USD/PLN współczynnik korelacji jest na poziomie zaledwie minus 4%. Innymi słowy mówiąc wyraźnie osłabiony jest efekt kompensacji wzrostów cen ropy przez osłabiającego się dolara (umacniającą złotówkę) i działa on w kierunku podwyżek cen na rynku krajowym. W dłuższym okresie jednak sytuacja powinna się poprawić. Dlatego też mimo braku dalszych wzrostów cen ropy i produktów gotowych, na rynku hurtowym obserwujemy zwy! żki cen paliw.

W ostatnim tygodniu w hurcie ceny benzyny wzrosły od 17 do 26 PLN/1000l, natomiast oleju napędowego od 5 do 8 PLN/1000 l. Jednocześnie od początku kwietnia diesel w hurcie podrożał blisko 80 PLN/1000 l, a ceny benzyny Eurosuper 95 są obecnie do 10 PLN/1000 l wyższe niż na koniec marca.

Konsekwencje tych ruchów cen na poziomie hurtowych obserwujemy przy dystrybutorach. W tym tygodniu diesel podrożał średnio o 6 groszy na litrze, natomiast ceny benzyny spadły 1 grosz na litrze. Za litr Eurosuper 95 płacimy średnio 4,60 zł/l, podczas gdy średnia cena diesla wynosi 4,25 zł.

W kolejnym tygodniu raczej nie mamy co liczyć na poprawę i obniżki cen na stacjach. Ceny mogą oscylować wokół obecnych średnich poziomów, jednak nie wygórowany poziom marży detalicznej niestety może sugerować, że kolejne podwyżki będą kwestią czasu.

O sile wzrostowego trendu na rynku ropy naftowej wyraźnie świadczy mijający tydzień. Kurs EUR/USD spadł z 1,35 w rejon 1,32 (2%) do najniższego poziomu od ponad roku, zapasy paliw w USA wzrosły kolejny tydzień z rzędu przy spadku konsumpcji, ceny ropy Brent natomiast pozostały na poziomie sprzed tygodnia - 85$. Rynek wyraźnie broni poziomu 82$ i póki co spadek cen poniżej tego rejonu jest mało prawdopodobny. Wszystko wskazuje na to, że kwestią czasu jest wzrost w rejon 90$.

Ze względu na znaczny wzrost importu i spadek popytu w ostatnim tygodniu zapasy wszystkich paliw w USA wzrosły. Import ropy do USA wzrósł w minionym tygodniu 8,3% do poziomu 9,6 mln bbl/d-najwyższego od 8 miesięcy. Popyt na produkty ropopochodne spadł w minionym tygodniu do najniższego poziomu od grudnia 2009 roku - 18,48 mln bbl/d, tym samym zapasy ropy wzrosły kolejny tydzień z rzędu 1,9 mln bbl do poziomu 355 mln bbl. Duży wzrost importu benzyn i destylatów w ostatnim tygodniu (30%) przy tygodniowym spadku konsumpcji tych paliw o 3,5% przyczynił się również do wzrostu zapasów benzyn i destylatów. Ich rezerwy zwiększyły się odpowiednio 3,6 i 2 mln bbl. Zapasy wszystkich paliw w USA pozostają powyżej pięcioletniej średniej.

Dobre informacje dla popytowej strony rynku podał Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który zwiększył prognozy wzrostu światowej gospodarki. Według najnowszych szacunków światowy PKB w 2010 roku wzrośnie 4,2% i będzie to najwyższe tempo wzrostu od 2007 roku. Rok 2011 powinien przynieść dalszy wzrost PKB w tempie 4,3%.PKB jest głównym czynnikiem wpływającym w długim okresie bezpośrednio na poziom konsumpcji ropy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ceny na stacjach paliw w przyszłym tygodniu nie będą spadać

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl