SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ceny paliw na stacjach będą stabilizować się w ciągu najbliższych dni

Na najbliższe dni prognozujemy stabilizację cen na obecnym poziomie, co nie oznacza jednak braku zmian cen ze względu na ciągłe dostosowywanie się do konkurencji na rynku lokalnym, wynika z komentarza tygodniowego Biura Maklerskiego Reflex.

Ceny paliw na stacjach będą stabilizować się w ciągu najbliższych dni

 Średnie ceny detaliczne u poszczególnych dystrybutorów paliw
 

 Euro 95Superplus 98ONLPG
PKN Orlen4,394,633,992,21
St. Lotos4,394,664,012,21
Koncerny4,39 4,012,25
prywatni4,394,604,012,19
średnia 04-03-20104,394,614,012,20


Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex

Nowy miesiąc rozpoczynamy w dość dobrych nastrojach. Po ubiegłotygodniowych podwyżkach cen w detalu, które na części stacji sięgnęły ponad 10 groszy na litrze, na części obiektów notujemy korekty cen w dół. Te kilkugroszowe obniżki powinny wpłynąć na spadek średnich cen w kraju o 1 grosz na litrze. Cena benzyny Eurosuper 95 ponownie spadnie poniżej 4,40 zł/l, a oleju napędowego do poziomu 4,01 zł/l. Na średnim poziomie około 2,20 zł utrzymuje się cena litra autogazu. Na najbliższe dni prognozujemy stabilizację cen na obecnym poziomie, co nie oznacza jednak braku zmian cen. Ciągłe dostosowywanie się do konkurencji na rynku lokalnym wymusza często ruchy cen nie wynikające z ogólnej tendencji na rynku hurtowym.

Podwyżki cen na stacjach zostały powstrzymane ze względu na stabilizację cen hurtowych. Od 26 lutego hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 wzrosły o niespełna 10 PLN/1000 l, podczas gdy ceny oleju napędowego spadły o 4-9 PLN/1000 l. Przy takiej skali zmian spadła skłonność do kontynuacji podwyżek w detalu.

Drugi tydzień z rzędu na rynku ropy naftowej obserwujemy stosunkowo niską zmienność. Co prawda w skali tygodnia ceny ropy Brent w Londynie wzrosły 1%, ale nadal pozostają poniżej poziomu 80$. Głównym czynnikiem wpływającym na kierunek ruchu cen ropy pozostaje kurs dolara. Wpływ osłabienia dolara do euro wyraźnie był zauważalny podczas środowej i czwartkowej sesji, kiedy mimo dobrych danych o zapasach ceny ropy ze względu na osłabienie dolara wzrosły. W skali dziennej rynek jest już wykupiony tak więc ryzyko korekty i spadku cen ropy w rejon 74-75$ wyraźnie wzrosło. W perspektywie kilkunastu tygodni jednak prawdopodobieństwo wzrostu cen ropy do poziomu 86$ jest nadal wysokie.

Stosunkowo wysokie co do skali wzrosty obserwowaliśmy w tygodniu na rynku benzyn. Spowodowane jest to między innymi faktem, że część rafinerii rozpoczyna już produkcję paliw letnich a popyt na zimowe jest nadal wysoki. Poza tym po części wpływ na wolumen dostaw na europejskim rynku ARA mógł mieć ubiegłotygodniowy strajk pracowników francuskiego Totala.

Zapasy ropy w USA w minionym tygodniu wzrosły 4,1 mln bbl do poziomu 341,6 mln bbl i obecnie pozostają powyżej średniego poziomu dla tej pory roku. Konsumpcja ropy w USA w ostatnich czterech tygodniach ukształtowała się na poziomie 19,3 mln bbl/d, czyli 3% powyżej wolumenu z roku ubiegłego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ceny paliw na stacjach będą stabilizować się w ciągu najbliższych dni

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl