SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ceny paliw na stacjach spadną na koniec stycznia

Korekta cen ropy w dół oraz umocnienie złotego wobec dolara skutkują obniżkami cen hurtowych. W tej sytuacji na koniec stycznia właściciele stacji będą korygować ceny w dół i możemy liczyć na kilkugroszowe obniżki cen paliw. Jeśli ceny ropy po obecnej korekcie zaczną ponownie rosnąć, co uniemożliwi trwałe odwrócenie tendencji na rynku krajowym, to prognozowane obniżki cen na stacjach na przełomie stycznia i lutego, mogą okazać się krótkotrwałe, podało Biuro Maklerskie Reflex w raporcie tygodniowym.

Ceny paliw na stacjach spadną na koniec stycznia

Średnie ceny detaliczne u poszczególnych dystrybutorów paliw

 

 Euro 95Superplus 98ONLPG
PKN Orlen4,424,654,072,19
St. Lotos4,424,664,082,19
Koncerny4,43 4,102,21
prywatni4,404,604,052,16
średnia4,414,624,062,17


Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex

Zgodnie z oczekiwaniami I połowa stycznia upływa pod znakiem podwyżek cen na stacjach. Średnio litr diesla kosztuje 11 groszy więcej niż przed tygodniem, litr benzyny Eurosuper 95 jest droższy o 9 groszy na litrze, a LPG o 5 groszy. Tym samym średni poziom cen benzyny Eurosuper 95 wynosi 4,41 zł/l, LPG do 2,17 zł/l, a oleju napędowego 4,06 zł/l.

O ile kierowcy tankujący benzynę bezołowiową Eurosuper 95 są przyzwyczajeni do poziomu powyżej 4 zł/l, to posiadacze diesli ostatni raz tankowali olej napędowy po 4 zł/l w listopadzie 2008 roku.

Optymistyczne mogą być ostatnie sygnały z rynku hurtowego. Korekta cen ropy w dół oraz umocnienie złotego wobec dolara skutkują obniżkami cen hurtowych. w okresie 8-15 stycznia cena benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 spadła o 54-59 PLN/1000 l, a oleju napędowego o 115 PLN/1000l. W tej sytuacji na koniec stycznia właściciele stacji będą korygować ceny w dół. Możemy liczyć na kilkugroszowe obniżki cen paliw, co zwłaszcza w przypadku oleju napędowego, utrzyma je w dalszym ciągu znacznie powyżej poziomu z końca grudnia.

Jeśli ceny ropy po obecnej korekcie zaczną ponownie rosnąć, co uniemożliwi trwałe odwrócenie tendencji na rynku krajowym, to prognozowane obniżki cen na stacjach na przełomie stycznia i lutego, mogą okazać się krótkotrwałe.

Ceny ropy Brent w Londynie i WTI w Nowym Jorku spadły w skali tygodnia ponad 6%.W piątek rano ceny marcowej serii kontraktów na ropę Brent kształtują się na poziomie 78$. Ropa WTI wyceniana jest 1$ wyżej. Na rynku transakcji fizycznych wraz z początkiem roku ceny spot ropy Ural zrównały się z cenami ropy Brent, co więcej momentami ropa Ural była droższa. Od lutego 2010 roku Rosja po raz kolejny zamierza zwiększyć cło na ropę Ural o około 1-2%.

Przecena na rynku ropy naftowej wynikała przede wszystkim z sytuacji technicznej (skrajne wykupienie rynku), do tego rozczarowały dane o zapasach paliw i informacje makro z USA (sprzedaż detaliczne, liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych)

Ceny ropy obecnie są blisko poziomów pierwszych silnych wsparć. Jeśli rynek zdoła utrzymać te rejony wówczas w ciągu najbliższych dni będzie szansa na korektę obecnych spadków i wzrost cen ropy około 2$.Co prawda na wykresie w skali tygodniowej mamy wstępny sygnał większego spadku cen ropy w rejon 72-73$, jednak nawet jeśli scenariusz ten zrealizuje się to w następnej kolejności powinniśmy na rynku zobaczyć wzrosty cen. Dzisiejsza sesja najprawdopodobniej nieco bardziej rozjaśni sytuację. Za utrzymaniem wzrostowego trendu cen w długim okresie przemawia duży napływ kapitału spekulacyjnego ze strony funduszy inwestycyjnych. Na rynku utrzymywana jest historycznie wysoka liczba długich pozycji netto.

Zapasy ropy w USA w minionym tygodniu wzrosły 3,7 mln bbl przede wszystkim ze względu na wzrost importu ropy w ubiegłym tygodniu o 0,54 mln bbl/d. Poziom importu ropy do USA - 8,2 mln bbl/d w ciągu ostatnich czterech tygodniu - jest nadal 1,3 mln bbl/d (16%) niższy niż przed rokiem. Zapasy destylatów wbrew oczekiwaniom spadku wzrosły 1,4 mln bbl i są powyżej średniego poziomu dla tej pory roku. Mimo wzrostu zapasów destylatów w USA, na które składają się ogólnie rzecz biorąc oleje o zawartości siarki poniżej 15ppm, od 15ppm-500ppm i powyżej 500ppm (olej opałowy), zapasy tych ostatnich spadły 1,1 mln bbl do poziomu 41,97 mln bbl.

W dalszym ciągu rezerwy samych olei opałowych w USA są 3% wyższy niż przed rokiem. Konsumpcja produktów ropopochodnych w USA w ostatnich czterech tygodniach na poziomie 19 mln bbl/d jest 1% niższa niż przed rokiem. Popyt na benzyny w USA spadł do najniższego poziomu od roku, jednak w ostatnich czterech tygodniach kształtował się na poziomie 0,4% wyższym niż przed rokiem.

Według najnowszych prognoz amerykańskiej EIA (Energy Information Administration) średnia cena ropy WTI w tym roku wzrośnie 30% do poziomu 80$ z 62$ w roku 2009. Światowy popyt na ropę natomiast będzie wyższy 1,1 mln bbl/d (1,1%) w porównaniu z rokiem 2009 i ukształtuje się na poziomie 85,18 mln bbl/d- rewizja w górę o 0,04 mln bbl/d. Rok 2011 przyniesie dalszy wzrost światowej konsumpcji ropy o 1,5 mln bbl/d (1,8%) do poziomu 86,7 mln bbl/d. Motorem napędowym wzrostu światowej konsumpcji ropy będą gospodarki krajów non-OECD, przede wszystkim Chiny, które same będą odpowiadały za ponad 30% (0,4 mln bbl/d rocznie) szacowanego wzrosty światowej konsumpcji ropy w ciągu najbliższych dwóch lat.

Podaż ropy z krajów spoza -OPEC wzrośnie w 2010 roku 0,4 mln bbl/d. Wzrost produkcji w Brazylii (0,4 mln bbl/d), Rosji i USA (0,2 mln bbl/d) będzie kompensowany spadkiem produkcji na Morzu Północnym i w Meksyku. W roku 2011 natomiast możliwy jest spadek produkcji około 0,1 mln bbl/d.

Tempo wzrostu podaży ropy w krajach spoza -OPEC w 2010 roku będzie najwyższe od 2004 roku, jednak ponad trzykrotnie niższe od skali wzrostu światowej konsumpcji ropy. Tym samym udział OPEC w światowej produkcji ropy wzrośnie z 40% w roku 2009 do 42% w roku 2011. Światowe zapasy ropy natomiast mogą pozostać na stosunkowo wysokim poziomie jeszcze przez dwa lata. Dziś woje prognozy popytu na ropę opublikuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ceny paliw na stacjach spadną na koniec stycznia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl