SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ceny produkcji przemysłu spadły w III o 2,4 proc., mniej niż oczekiwano

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w marcu b.r. nie zmieniły się wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zmniejszyły się o 2,4%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w środowym komunikacie. W lutym także spadły o 2,4% r/r.

Ceny produkcji przemysłu spadły w III o 2,4 proc., mniej niż oczekiwano

Ceny produkcji budowlano-montażowej nie zmieniły się w ujęciu miesięcznym, ale spadły o 0,6% r/r. W lutym zmniejszyły się o 0,6% r/r (po korekcie).

W ujęciu miesięcznym najbardziej spadły ceny w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 1,9%), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, odzieży (po 1,8%), maszyn i urządzeń (o 1,1%), urządzeń elektrycznych, wyrobów z metali, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (po 0,7%), wyrobów z drewna, korka słomy i wikliny (o 0,6%), mebli (o 0,5%), papieru i wyrobów z papieru (o 0,3%), wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych oraz wyrobów tekstylnych (po 0,2%), podał GUS.

"W marcu 2010 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 2,4% niższe niż przed rokiem. Obniżono ceny w przetwórstwie przemysłowym (o 4,2%). Podniesiono natomiast ceny w sekcjach: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 1,6%), dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 6,5%) oraz w górnictwie i wydobywaniu (o 13,7%)" - głosi komunikat.

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że poziom deflacji producentów (PPI) w marcu wyniesie 2,5%. Ich oczekiwania zamykały się w przedziale od -2,2% do -2,9%.
 

Wyszczególnieniezmiany w % 
 m/mr/r
Produkcja ogółem0,0-2,4
Górnictwo i wydobywanie1,713,7
Przetwórstwo przemysłowe-0,1-4,2
Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę0,11,6
Dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja0,66,5
Przedsiębiorstwa budowlane0,0-0,6


 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ceny produkcji przemysłu spadły w III o 2,4 proc., mniej niż oczekiwano

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl