SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Za 21 mld euro CERN zbuduje nowy akcelerator cząstek. Będzie miał długość 100 kilometrów

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) ogłosiła plan budowy nowego akceleratora cząstek mającego pomóc w badaniach naukowych. Inwestycja ma ruszyć najszybciej w 2038 roku i pochłonąć kwotę 21 mld euro. Nowy akcelerator będzie miał długość 100 kilometrów i będzie znacznie większy od obecnego Wielkiego Zderzacza Hadronów.

Fot. CERN Article

Obecnie Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) dysponuje położonym w Szwajcarii akceleratorem cząstek o nazwie Wielki Zderzacz Hadronów (Large Hadron Collider – LHC).

Za pomocą LHC charakteryzującego się długością 27 km po okręgu dokonano eksperymentów i prób pozwalających m.in. na odkrycie nowej cząstki elementarnej o nazwie Bozon Higgsa.

21 mld euro na nowy akcelerator

Teraz Rada CERN podjęła decyzję o budowie nowego akceleratora cząstek, który miałby być następcą Wielkiego Zderzacza Hadronów.

Czytaj także: Elon Musk ustala priorytety. Starship najważniejszym projektem

Chodzi o obiekt o łącznej długości ok. 100 km, który ma dać naukowcom nowe możliwości w zakresie przeprowadzania dalszych badań nad cząstkami elementarnymi, m.in. nad protonami.

CERN zastrzega, że planowana inwestycja zlokalizowana niedaleko LHC nie rozpocznie się wcześniej niż w 2038 r., m.in. ze względu na wysokie koszty budowy szacowane na 21 mld euro.

CERN jest organizacją finansowaną przez państwa będące jej członkami, wśród nich jest także Polska. Od gotowości wszystkich krajów do złożenia się na wspomnianą kwotę będzie zależał los budowy nowego akceleratora.

 

Czytaj także: Naukowcy coraz bliżej odpowiedzi na pytanie o powstanie Wszechświata. Future Circular Collider pozwoli odkryć nieznane dotąd cząstki o ogromnym znaczeniu dla całej ludzkości

Dołącz do dyskusji: Za 21 mld euro CERN zbuduje nowy akcelerator cząstek. Będzie miał długość 100 kilometrów

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sdffd
Pięknie!!! :-)
7 5
odpowiedź
User
Axe
Jak przepalić dowolną kasę - no, klasyka
7 7
odpowiedź