SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Znany adwokat przegrał z Cezarym Gmyzem. "Wygram"

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia umorzył w środę postępowanie karne przeciwko Cezaremu Gmyzowi, korespondentowi TVP z powodu “znikomej szkodliwości czynu”. Prywatny akt oskarżenia skierował do sądu Roman Giertych, adwokat i od niedawna poseł Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o sprawę Polnordu i sposób jej relacjonowania przez dziennikarza w Telewizji Polskiej oraz mediach społecznościowych. Znany prawnik zapowiada złożenie zażalenia. - Sędzia Mitera już niejeden raz ze mną przegrał. Tak będzie i tym razem - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Giertych.

Cezary Gmyz i Roman Giertych, fot. YouTube/Telewizja Republika, Roman GiertychArticle

Przypomnijmy: Roman Giertych skierował prywatny akt oskarżenia wobec Cezarego Gmyza za wypowiedzi na antenie TVP Info z 15 października 2020 roku zaraz po tym, jak adwokat został zatrzymany przez CBA. Według prokuratury Giertych miał działać na szkodę firmy deweloperskiej Polnord, z której miało dojść do wyprowadzenia ponad 90 mln złotych. Adwokat podczas czynności służb zasłabł i trafił na krótko do szpitala. Cezary Gmyz na bieżąco komentował też sprawę Romana Giertycha na Twitterze. - Cóż Roman Giertych już po badaniach lekarskich. Wyszło, że jest zdrowy jak koń - napisał 15 października.

W prywatnym akcie oskarżenia o zniesławienia (z art. 212 Kodeksu karnego) Roman Giertych domagał się nie tylko 200 tys. zł nawiązki od Cezarego Gmyza, lecz także skazania go na rok bezwzględnego więzienia. 

W środę Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia umorzył postępowanie karne przeciwko Cezaremu Gmyzowi ze względu “na znikomą społeczną szkodliwość czynu”. Postanowienie jest nieprawomocne. O wygranej poinformował dziennikarz TVP na X/Twitterze. 

- Kolejne zwycięstwo w sprawie z Romanem Giertychem. Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia po raz drugi umorzył postępowanie z prywatnego aktu oskarżenia najdłuższego polskiego mecenasa. Dziękuję moim obrońcom Patrycji Boguskiej, Mateuszowi Omelanowi z kancelarii Macieja Zaborowskiego - napisał Cezary Gmyz. 

Roman Giertych zapowiada: Wygram

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, pełnomocnik dziennikarza powoływał się na wolność słowa oraz na status osoby publicznej, jaki ma Roman Giertych, a także na to, że sprawa była szeroko komentowana w mediach.  

- Postępowanie zostało umorzone zgodnie z wnioskiem Cezarego Gmyza - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Mateusz Omelan, adwokat z Kancelarii Kopeć&Zaborowski, który reprezentował dziennikarza.

Roman Giertych zapowiada złożenie zażalenia na decyzję sądu. - Sędzia Mitera już niejeden raz ze mną przegrał. Tak będzie i tym razem - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl znany adwokat i poseł. Jak się okazuje, rozprawie przewodniczył sędzia Maciej Mitera, jedna z bardziej znanych twarzy “dobrej zmiany” w sądownictwie, który zasłynął z ostrego traktowania aktywistów na protestach antyrządowych. 

To już drugi raz, kiedy warszawski sąd umorzył postępowanie karne, jakie mecenas Roman Giertych wytoczył Cezaremu Gmyzowi. Pierwszy raz sprawa trafiła do sądu w listopadzie 2020 roku i pod koniec 2022 roku została umorzona, a Roman Giertych obciążony kosztami postępowania. Jednak na początku tego roku Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił tę decyzję i proces znów ruszył. 

Czytaj także: Roman Giertych kieruje akt oskarżenia przeciwko szefowi znanej sondażowni. Poszło o Jarosława Kaczyńskiego i “farmę trolli”

Dołącz do dyskusji: Znany adwokat przegrał z Cezarym Gmyzem. "Wygram"

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
1245
Romek to skompromitowana persona. Tusk upadł na głowę biorąc go do KO. Wstyd.
odpowiedź
User
Woj11
Szanowna Redakcjo! Może w ramach rzetelności dziennikarskiej poprosić o komentarz środowisko akcjonariuszy Polnordu? Ich opina może być bardzo ciekawa.
odpowiedź
User
AP
Giertych to przeważnie w gębie mocny jedynie.
odpowiedź