SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cezary Gmyz za przeproszenie Leszka Szymowskiego w „Gazecie Polskiej Codziennie” zapłaci 74 zł

Po przegranym prawomocnie procesie z Leszkiem Szymowskim Cezary Gmyz przez rok nie zamieścił w „Gazecie Polskiej Codziennie” zasądzonych przeprosin. Kiedy Szymowski uzyskał prawo do zastępczego wykonania wyroku, „GPC” poinformowała, że publikacja przeprosin kosztuje jedynie 73,80 zł. Ostatecznie ma za to zapłacić Gmyz.

Cezary Gmyz, fot. TV RepublikaArticle

W październiku ub.r. Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że korespondent TVP w Niemczech Cezary Gmyz ma przeprosić Leszka Szymowskiego za podawanie nieprawdziwych informacji o nim. Chodziło o komentarze Gmyza sprzed kilku lat, w których zarzucał Szymowskiemu m.in. współpracę z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa.

Gmyz spierał się wówczas z Szymowskim o książkę „Media wobec bezpieki” tego drugiego, twierdził, że miał się w niej znaleźć rozdział z informacją o jego rzekomej współpracy z SB, który był potem rozsyłany mailowo przez autora. Obecny korespondent TVP poddał się autolustracji, w której stwierdzono, że nie współpracował z komunistycznymi służbami.

Natomiast w procesie sądowym górą w obu instancjach był Leszek Szymowski. W pozwie domagał się przeprosin na pierwszej stronie „Gazety Polskiej Codziennie” i piątej stronie „Rzeczpospolitej” oraz 50 tys. zł odszkodowania (argumentował, że wskutek wypowiedzi Gmyza stracił kontrakt dziennikarski).

Na początku 2017 roku Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał dziennikarzowi TVP publikację przeprosin, oddalając roszczenie finansowe. Po apelacji Gmyza w październiku ub.r. orzeczono zamieszczenie przeprosin tylko w „Gazecie Polskiej Codziennie” na piątej stronie.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przeprosiny za 73,80 zł

W poniedziałek Leszek Szymowski przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że na jego wniosek przeprosiny zostaną opublikowane we wtorkowym numerze „Gazety Polskiej Codziennie”.

Jak do tego doszło? Cezary Gmyz nie wykonał prawomocnego orzeczenia i nie złożył skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. W tej sytuacji Szymowski skierował wniosek sądowy o udzielenie mu umocowania do realizacji wyroku na koszt osądzonego. Rozpatrujący tę sprawę Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa wiosną br. wezwał Gmyza do publikacji przeprosin, a kiedy to nie nastąpiło, spytał wydawcę „Gazety Polskiej Codziennie”, ile kosztuje zamieszczenie zasądzonego komunikatu. Dostał odpowiedź, że cena wynosi 73,80 zł brutto (60 zł netto). Taką właśnie kwotę przyznał Szymowskiemu, który wnioskował o 58,4 tys. zł, tłumacząc, że taka kwota jest w cenniku reklamowym „GPC”.

W zeszłym tygodniu Leszek Szymowski otrzymał pisemny odpis postanowienia sądowego i zwrócił się do biura reklamy „Gazety Polskiej Codziennie”. Ustalono, że przeprosiny zostaną zamieszczone we wtorkowym numerze. W poniedziałek Szymowski dostał maila z informacją, że faktura będzie wystawiona nie na niego, tylko na Cezarego Gmyza, który też zlecił publikację tych przeprosin.

Gmyz nie komentuje tej sprawy. - Mogę tylko powiedzieć, że zasądzony komunikat zawiera nieprawdę. Naprawdę nie chcę rozmawiać o Leszku Szymowskim, gardzę nim - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl.

Natomiast biuro reklamy „Gazety Polskiej Codziennie” nie uzasadnia, dlaczego publikację przeprosin Gmyza dla Szymowskiego wyceniło jedynie na 73,80 zł i czy to stała stawka za taki komunikat. - Faktura zostanie wystawiona na Pana Cezarego Gmyza. Dodatkowo chciałam poinformować, że ze względu na dobre praktyki nie ujawniamy warunków handlowych z naszymi klientami - przekazała nam Małgorzata Wasilewska.

Według danych ZKDP w sierpniu br. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Polskiej Codziennie” wynosiła 13 256 egz., o 10,62 proc. mniej niż rok wcześniej.

Przeprosiny na jednej trzeciej strony

Przeprosiny ukazały się we wtorkowym numerze „GPC”. Są zgodne z sentencją orzeczenia sądowego, zajmują mniej więcej jedną trzecią strony.

- Mam nadzieję, że ta sprawa nieco ostudzi zapał korespondenta TVP w szerzeniu kłamstw na temat innych osób - skomentował Leszek Szymowski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cezary Gmyz za przeproszenie Leszka Szymowskiego w „Gazecie Polskiej Codziennie” zapłaci 74 zł

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
propagandzista
W końcu nie ma się co dziwić jak wszystko i wszyscy jest na usługach jedynie słusznej partii jak w minionej epoce.
odpowiedź
User
:D
Dobra cena, dokladnie taka, ile on jest wart.
odpowiedź
User
Loki
Tanie przeprosiny taniochy intelektualnej
odpowiedź