SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cezary Krysztopa tłumaczy rysunek na DoRzeczy.pl z żydowskim NKWD-zistą zabijającym Polaka, PGE usunęło swoje logo

Rysownik Cezary Krysztopa, redaktor naczelny serwisu Tysol.pl, przygotował dla DoRzeczy.pl rysunek, w którym do Polaka celują z broni postaci stylizowane na funkcjonariusza Gestapo ze swastyką i żołnierza radzieckiego z czerwoną gwiazdą Dawida. - W dupie mam „antysemickie pałki”, ale tak jak pisałem sto razy wcześniej: Żydzi podlegają takiej samej krytyce jak inni, ale nie uważam, żeby czyjąś wadą a priori było to, że urodził się Żydem - tłumaczy Krysztopa. Po publikacji rysunku z DoRzeczy.pl zniknęło logo sponsorującej witrynę PGE.

Article

Rysunek zamieszczony na DoRzeczy.pl w czwartek wieczorem ma tytuł „#PolishHolocaust”. Pokazuje ciemne sylwetki wojskowych, stylizowane na mundury wojskowe. Na jednej z sylwetek jest swastyka, a na drugiej - czerwona gwiazda Dawida.

Grafika została skrytykowana przez niektórych publicystów i innych internautów, którzy ocenili, że ma wydźwięk antysemicki.

Co na to Cezary Krysztopa? - Słuchajcie. I żeby było jasne, w dupie mam „antysemickie pałki”, ale tak jak pisałem sto razy wcześniej: Żydzi podlegają takiej samej krytyce jak inni, ale nie uważam, żeby czyjąś wadą a priori było to, że urodził się Żydem - stwierdził w piątek na Twitterze.

W wypowiedzi dla sobotniego wydania programu informacyjnego Telewizji Republika Krysztopa zaznaczył, że poprzez rysunek chciał odpowiedzieć na slogan „#PolishHolocaust”,  który w zeszłym tygodniu pojawił się w mocno skrytykowanym i wycofanym w ciągu doby od publikacji spocie organizacji żydowskiej sprzeciwiającym się nowelizacji ustawy o IPN.

- Hashtag „#PolishHolocaust” jest wyjątkowo kłamliwy i bolesny, również we mnie wywołał głęboko negatywne uczucia. Chciałem ten hashtag odwrócić. Wydaje mi się, że w sposób niespodziewany dla mnie samego, w jakimś sensie się do udało - skomentował. Podkreślił, że jego zdaniem symbolika w rysunku jest uzasadniona

- Oskarżenie o antysemityzm jest dla mnie jakimś nowym doświadczeniem. Szczególnie biorąc pod uwagę, że wcześniej pisałem i o Żydach, których szanuję, o Arturze Rubinsteinie, który na konferencji założycielskiej ONZ kazał wszystkim wstać, bo będzie teraz grał polski hymn. Nawet teraz jak to mówię, to wywołuje we mnie wzruszenie - dodał Krysztopa.

 

Po publikacji rysunku z DoRzeczy.pl zniknęło logo Polskiej Grupy Energetycznej, które wcześniej było prezentowane w górnym menu jako partner serwisu. Rzecznik prasowy PGE Maciej Szczepaniuk przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że wynika to z faktu, iż umowa z wydawcą tygodnika, dotycząca materiałów wideo o tematyce historycznej, wygasła w połowie stycznia br.

Przy czym jeszcze w poniedziałek rano logo PGE jako partner serwisu nadal widniało na stronie SuperHistoria.pl, uruchomionej przez wydawcę „Do Rzeczy” wiosną ub.r. W godzinach przed południowych zostało stamtąd usunięte.

Rzecznik PGE podkreślił, że znak graficzny firmy był widoczny w menu serwisu bezumownie. - Umowa dotycząca współpracy medialnej pomiędzy PGE Polską Grupą Energetyczną a PMPG Polskie Media, obejmująca cykl materiałów filmowych o tematyce historycznej i edukacyjnej, wygasła 15 stycznia 2018 r. Nie obejmowała ona jednak promocji logo spółki w serwisie dorzeczy.pl, a jedynie obowiązek umieszczenia informacji, że PGE jest partnerem programów historycznych dostępnych w serwisie superhistoria.pl. Wydawca serwisów usunął już nasz znak firmowy z miejsc, które nie były objęte umową - wyjaśnił Maciej Szczepaniuk.

Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Do Rzeczy”, nie chciał komentować rysunku „#PolishHolocaust”. W ramach współpracy Cezary Krysztopa na stronę tygodnika przygotowuje codzienne nowy rysunek, jego kolejne prace ukazały się w weekend.

Według badania Gemius/PBI w maju ub.r. DoRzeczy.pl zanotowało 519,9 tys. realnych użytkowników i 3,51 mln odsłon.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cezary Krysztopa tłumaczy rysunek na DoRzeczy.pl z żydowskim NKWD-zistą zabijającym Polaka, PGE usunęło swoje logo

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hd
Muszę się przyznać, że nic z tego tłumaczenia nie zrozumiałem. Strasznie bełkotliwe. To dlaczego właściwie na rysunku pojawiła się ta żydowska gwiazda?
odpowiedź
User
Eye of Beholder
mnie tylko zastanawia, jak takie beztalencie może publikować w jakiejkolwiek gazecie. Mój dzieciak lepiej rysuje. Rozumiem, że liczy się przekaz, ale jednak przy polskiej tradycji rysowania - Rosiński, Polch, Wróblewski - promowanie tego czegoś to kompromitacja mediów.
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Znów ten ciemny lud nie zrozumiał i trzeba mu tłumaczyć:( Ile się muszą natrudzić ci prawdziwi Polacy, niepokorni, patriotyczni i predestynowani do prawdy, żeby tumany pojęły. A to UE nie rozumie, a to wredna opozycja nie kuma, a to google translate nie jarzy, a to Żydzi nie pojmują, a to Ukraińcy nie pojmują, itd. itd. Cały ten świat realny nie rozumie. Na szczęście rasa panów znad Wisły - z wyrocznią Mazurek na czele - pochyla się z troską nad idiotami i cierpliwie tłumaczy z politowaniem.
odpowiedź