SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Charlie Hebdo” nie wypłaci dywidendy, wszystkie zyski na rozwój pisma

Właściciele tygodnika „Charlie Hebdo” zdecydowali, że tegoroczny zysk wypracowany przez pismo zostanie w całości przeznaczony na dalszy rozwój tytułu. Udziałowcy nie otrzymają dywidendy.

Article

O przeznaczeniu środków zarobionych przez tygodnik w bieżącym roku rozliczeniowym poinformował w komunikacie Laurent Sourisseau, redaktor naczelny „Charlie Hebdo” i jeden z dwóch właścicieli tytułu, którzy pozostali przy życiu po zamachu na redakcję w styczniu br.

Decyzja podjęta przez udziałowców jest reakcją na żądania części pracowników, którzy wcześniej naciskali na kierownictwo by udziały zostały rozdzielone równo pomiędzy wszystkich członków redakcji.

- Nie chodziło nam o pieniądze pochodzące z tych udziałów - tłumaczy w rozmowie z dziennikiem „The Wall Street Journal” Laurent Léger, jeden z dziennikarzy. - Sprawa rozbijała się o to, by wszyscy członkowie zespołu mogli mieć wpływ na biznesowe decyzje związane z tygodnikiem.

Inna część rozmówców „WSJ” podkreśla z kolei, że rozdawanie udziałów nie ma większego sensu, bowiem kierownictwo redakcji i tak większość istotnych decyzji podejmuje po konsultacjach z zespołem.

- Będziemy dokładnie informować naszych pracowników o tym, na co idą pieniądze pochodzące z naszych dochodów - zapowiada Sourisseau. Przed tragicznymi wydarzeniami w styczniu br. finansowa sytuacja „Charlie Hebdo” była momentami trudna. Nakład spadał, a wpływy ledwo wystarczały na bieżącą działalność tytułu. Zmieniło się to diametralnie po zamachu, w którym zginęło 12 osób. Pierwszy numer wydany po tym wydarzeniu sprzedano w nakładzie 8 mln egzemplarzy, co przyniosło ponad 10 mln euro. Poza tym lawinowo wzrosła liczba prenumeratorów pisma, a z finansowym wsparciem dla redakcji pospieszyło wiele osób prywatnych i firm, między innymi koncern Google (zobacz szczegóły).

Ostatnio naczelny „Charlie Hebdo” zapowiedział, że tygodnik nie będzie już drukował karykatur Mahometa, bowiem obronił już prawo dziennikarzy do posługiwania się karykaturą jako środkiem komunikacji (więcej o tym).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Charlie Hebdo” nie wypłaci dywidendy, wszystkie zyski na rozwój pisma

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ale!
Jakie to francuskie! Ten naród jest bez jaj, co pokazali już w 1939
8 8
odpowiedź