SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Chiny stawiają na 6G. Testy z rekordowymi prędkościami transferu

Na całym świecie wciąż trwa proces wdrażania standardu 5G, a tymczasem w Chinach rozpoczęto już prace nad jego następcą. Tamtejsi naukowcy przeprowadzili właśnie testy technologii 6G, w ramach których osiągnięto rekordową prędkość transferu danych.

Article

Zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Kosmicznej Uniwersytetu Tsinghua, kierowany przez prof. Zhanga Chao, przeprowadził testy technologii bezprzewodowej 6G, w ramach których przesłano strumieniowo 1 terabajt danych na odległość nieco ponad 1 kilometra w czasie zaledwie 1 sekundy.

Ponadto, chińskim badaczom udało się wykonać jednoczesny, niezakłócony streaming ponad 10 tys. transmisji na żywo w wysokiej rozdzielczości.

Za tymi rekordowymi wynikami stoją fale radiowe o bardzo wysokiej częstotliwości, tzw. milimetrowe fale wirowe. Mają one trzy wymiary (jeden więcej niż w przypadku obecnych technologii), które przypominają ruch wirującego tornada. Według prof. Zhanga Chao, są one czymś czego w komunikacji radiowej nie zastosowano w ciągu ostatnich 100 lat.

Cały system na potrzeby testów zbudowano w kompleksie wykorzystywanym podczas trwających w Pekinie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Naukowcy stworzyli unikalny nadajnik, który umożliwia wirowanie fal w trzech różnych trybach w celu zapewnienia wydajniejszej transmisji danych. Dodatkowo, opracowali specjalny odbiornik służący do dekodowania dużej ilości danych w ułamku sekundy.

Chiny światowym liderem w 6G

Osiągnięte wyniki pokazują, że Chiny są światowym liderem jeśli chodzi o badania nad technologiami, które mogą okazać się kluczowe dla 6G. Za pozycją Państwa Środka przemawia także fakt, że ma ono obecnie ponad 40 proc. zarejestrowanych na świecie patentów na ten nowy standard, wyprzedzając pod tym względem USA (35 proc.), Japonię (10 proc.), Europę (9 proc.) i Koreę Płd. (4 proc.).

Jednocześnie należy pamiętać, że komercyjne wdrożenie 6G jest jeszcze odległe. Według prognoz, w Chinach może to nastąpić w 2030 r. Najbliższe lata będą poświęcone na jak najszersze dostarczenie 5G.

Eksperci szacują, że prędkości jakie może w przyszłości zaoferować 6G będą nawet ponad 100 razy większe niż obecnie w przypadku 5G.

Dołącz do dyskusji: Chiny stawiają na 6G. Testy z rekordowymi prędkościami transferu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl