SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Chiny chcą ograniczyć niepełnoletnim dostęp urządzeń mobilnych i internetu do dwóch godzin

Wkrótce osoby niepełnoletnie w Chinach nie będą mogły przeglądać internetu w godzinach nocnych, a ich dzienny limit korzystania z urządzeń mobilnych zostanie ograniczony do dwóch godzin.

(fot. Pexels)Article

Chińska administracja cyberprzestrzeni (CAC) ogłosiła we środę plan ograniczeń czasu korzystania z internetu przez urządzenia mobilne w celu "zmniejszania uzależnienia od sieci i wpływu złych informacji".

Zmiany od września

Zgodnie z regulacjami, które mają wejść w życie 2 września po konsultacjach społecznych, wszystkie osoby w wieku poniżej 18 lat nie będą mogły korzystać z internetu przez urządzenia mobilne w godz. 22–6.

Wprowadzony ma być system ograniczający ilość czasu korzystania ze smartfonów i innych inteligentnych urządzeń w zależności od wieku: dzieci do 8 lat dostaną 40 minut dziennie, te w wieku szkolnym (8–16 lat) będą miały jedną godzinę, a młodzież do 18 lat – dwie godziny.

Rodzice jednak będą mieli możliwość dezaktywacji "trybu młodzieżowego". Aplikacje i usługi edukacyjne i alarmowe nie będą podlegać ograniczeniom.

Nowe zasady zaproponowane przez CAC są jednymi z najbardziej rygorystycznych na świecie. Są także kontynuacją zmian wdrażanych od pewnego czasu.

W sierpniu 2021 r. władze wprowadziły w życie rygorystyczne przepisy zezwalające użytkownikom do 18. roku życia korzystanie z gier online tylko w godz. 20-21 w piątki, soboty, niedziele i święta ustawowe.

Już wcześniej cześć serwisów internetowych wprowadzała ograniczenia. W 2019 r. platformy wideo Bilibili czy Kuaishou wprowadziły "tryb dla nastolatków", w którym ograniczony jest dostęp do treści i czas korzystania z nich.

Aplikacja Douyin firmy ByteDance, odpowiednik TikToka, ogranicza nastolatkom dostęp do maksymalnie 40 minut.

Inwestorzy nie byli pod wrażeniem opublikowanego projektu wytycznych – ocenia agencja Reutera. Akcje chińskich firm technologicznych w większości zanotowały spadki w popołudniowym notowaniu na giełdzie w Hongkongu.

Xia Hailong, prawnik z szanghajskiej firmy prawniczej Shenlun, powiedział agencji Reutera, że zasady te będą bolączką dla firm internetowych.

"Prawidłowe wdrożenie nowych wymogów regulacyjnych wiąże się z dużym wysiłkiem i dodatkowymi kosztami" – powiedział.

"Ryzyko nieprzestrzegania przepisów będzie również bardzo wysokie. Uważam więc, że wiele firm internetowych może rozważyć bezpośrednie zakazanie nieletnim korzystania z ich usług".

Dołącz do dyskusji: Chiny chcą ograniczyć niepełnoletnim dostęp urządzeń mobilnych i internetu do dwóch godzin

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tk
A w krajach zachodnich bagatelizuje się problem. A Chiny podrzucają nam jeszcze konia trojańskiego (czyt. narzędzie do ogłupiania młodzieży) w postaci Tiktoka. Żeby było śmieszniej, to chiński TikTok ma zupełnie inny profil (jest głównie nastawiony na treści edukacyjne).
odpowiedź