SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Chińczycy będą śledzić dziennikarzy systemem rozpoznawania twarzy

Władze chińskiej prowincji Henan wprowadzają system rozpoznawania twarzy, który ma identyfikować dziennikarzy mogących zagrażać narracji komunistycznego rządu. Pracownicy mediów będą dzieleni na kategorie i w zależności od nich poddawani różnym stopniom inwigilacji.

 

Fot. Arno Senoner/UnsplashArticle

Informacje na temat nowych rozwiązań technologicznych planowanych przez lokalne władze prowincji Henan dostarczyła stacja BBC.

Dziennikarze w oku kamery

Zgodnie z doniesieniami Henan szykuje system rozpoznawania twarzy, który ma wyłaniać z tłumów osoby mogące budzić szczególne zainteresowanie chińskich służb.

Czytaj także: Więziona chińska dziennikarka, która opisywała epidemię w Wuhanie, jest na skraju śmierci

BBC powołuje się na informacje z firmy analitycznej IPVM, która dotarła do odpowiednich dokumentów przetargowych. Z danych wynika, że system identyfikacji twarzy ma przypisywać zarejestrowane osoby do trzech kategorii: zielonej, żółtej i czerwonej.

Wśród grup, które mają być inwigilowane znaleźli się, oprócz np. cudzoziemców studiujących w Chinach także dziennikarze pracujący w tym kraju.

Według IPMV to pierwszy przypadek, gdy władze Chin zamierzają inwigilować dziennikarzy za pomocą systemów rozpoznawania twarzy.

- Osoby oznaczone na czerwono budzą największe zainteresowanie. Drugi poziom, oznaczony na żółto, to ludzie budzący ogólne zainteresowanie. Poziom trzeci, zielony, to dziennikarze, którzy nie są szkodliwi – wyjaśnia cytowana przez BBC firma analityczna.

Planowany system ma za zadanie wywieranie nacisku na zagranicznych dziennikarzy i śledzenie ich poczynań, szczególnie w okresach gorących politycznie. Wówczas, według planów, pracownicy mediów będą zajmować szczególną uwagę służb, łącznie ze śledzeniem smartfonów czy kont dziennikarzy w mediach społecznościowych.

Czytaj także: Yahoo ostatecznie wycofał się z Chin z powodu trudnego „środowiska prawnego”

Dołącz do dyskusji: Chińczycy będą śledzić dziennikarzy systemem rozpoznawania twarzy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jacek
Jak na Zachodzie korpo handlują danymi i śledzą wszystkich to jest super, a tymczasem w Chinach jest to już zabronione.
odpowiedź