SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Chomikuj.pl musi wyszukiwać w Google i blokować u siebie pirackie kopie filmów. „Wyrok nie ma oparcia w polskim prawie”

Sąd Apelacyjny w Krakowie wydał wyrok zgodnie z którym Chomikuj.pl musi przez 3 lata przeszukiwać Google i sprawdzać czy nie ma w nim odnośników prowadzących do zamieszczonych w tym serwisie pirackich kopii filmów. Konta oferujące takie pliki mają być kasowane. Orzeczenie dotyczy trzech polskich filmów, serwis wyraża wątpliwości co do wyroku. -  Jako usługodawca hostingowy nie mamy nie tylko obowiązku, ale również prawa monitorowania treści zamieszczanych przez naszych użytkowników - argumentuje w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Rafał Skwiot, rzecznik Chomikuj.pl.

Article

Orzeczenie wydane w poniedziałek przez Sąd Apelacyjny w Krakowie jest zamknięciem sprawy toczącej się od kilku lat, w której stronami są Chomikuj.pl oraz polscy producenci filmowi.

Chomikuj.pl został pozwany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, wytwórnie Akson Studio i Studio Filmowe Zebra oraz producenta Michała Kwiecińskiego w sprawie trzech zrealizowanych przez nich filmów („Dzień świra”, „Katyń” i „Wenecja”) dostępnych w tym serwisie.

Producenci argumentowali, że wcześniej zgłaszali serwisowi naruszenia praw autorskich poprzez nielegalne udostępnianie tych filmów, ale portal nie reagował tłumacząc, że wiadomości te nie spełniają wymogu wiarygodności zapisanego w Ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Wyroki sądowe korzystne dla wytwórni filmowych

W czerwcu 2015 r. Sąd Okręgowy w Krakowie orzekł, że Chomikuj.pl w ramach rekompensaty ma zapłacić producentom po kilkanaście tys. zł. Ponadto aby zapobiegać dalszym naruszeniom ich praw pracownicy serwisu muszą co miesiąc monitorować, czy nowe pirackie kopie tych filmów nie zostały w nim zamieszczone i w razie ich wykrycia usuwać z oferty platformy.

Po wyroku pierwszej instancji Chomikuj.pl zapowiedział apelację. Teraz postępowanie odwoławcze zakończył wspomniany Sąd Okręgowy, jednak jego orzeczenie przyznaje racę producentom filmowym i nakłada na serwis dodatkowe obowiązki.

Zgodnie z najnowszym wyrokiem pracownicy Chomikuj.pl przez 3 lata będą musieli wyszukiwać w Google i Bing linki prowadzące do pirackich kopii w serwisie trzech filmów będących przedmiotem sporu. Po odnalezieniu takich plików mają być one usuwane, a konta użytkowników rozpowszechniających filmy - kasowane.

Chomikuj.pl: niezwłocznie reagujemy na zgłoszenia dot. praw autorskich

Rafał Skwiot, rzecznik Chomikuj.pl w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl przyznaje, że serwis ma poważne wątpliwości dotyczące obecnego wyroku krakowskiego sądu. - Aby w pełni kompetentnie odnieść się do orzeczenia sądu, najpierw musielibyśmy zapoznać się z jego pisemnym uzasadnieniem, aktualnie na nie oczekujemy – ujawnia Rafał Skwiot.

- Chcemy poznać szczegółowe stanowisko sądu, ponieważ jak już stwierdził przedstawiciel reprezentującej nas kancelarii - nie znajduje on oparcia w polskim prawie. Jako usługodawca hostingowy nie mamy nie tylko obowiązku, ale również prawa monitorowania treści zamieszczanych przez naszych użytkowników. Niezwłocznie reagujemy jednak na zgłoszenia dotyczące praw autorskich, co wynika z naszych obowiązków ustawowych. Natomiast w odniesieniu do wykonania wyroku w zakresie np. blokowania kont, to już wcześniej wprowadziliśmy zasadę, według której blokowane jest konto osoby, która wielokrotnie naruszyła prawa autorskie. Nie ma tu zatem mowy o konieczności zmiany zasady działalności serwisu. Zresztą w trakcie kilku lat trwania procesu zmienił się jego operator, aktualny nie jest już stroną w konflikcie - podkreśla Skwiot.

W ostatnim zdaniu rzecznik Chomikuj.pl odnosi się do zmian właścicielskich, które zostały dokonane w serwisie w ub.r. Wówczas operatorem Chomikuj.pl została firm Kelo Corporation z siedzibą w Belize City, która zastąpiła poprzedniego właściciela - spółkę FS File Solutions Limited.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Chomikuj.pl musi wyszukiwać w Google i blokować u siebie pirackie kopie filmów. „Wyrok nie ma oparcia w polskim prawie”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
skończyć z piractwem
Ileż można tolerować udawanie głupa przez złodziei, paserów zarabiających na kradzionych treściach? Skończyć z tym dziadostwem, piractwem, Chomiki, CDA, Darkwarezy, Weeby, ileż tego się kotłuje w tym internecie aż głowa boli jaka beszczelność w okradaniu legalnych biznesów i PIS tym razem NIC z tym nie robi, pytanie dlaczego!
18 42
odpowiedź
User
mbbm
Kto szkoli tych sędziów?
26 15
odpowiedź
User
zamknąć zakopać
Takiego bandyctwa i drwiny z litery prawa autorskiego jak w Polsce nie ma nigdzie. Nawet na stadionie dziesięciolecia przed 1994 nie było takiej hucpy i złodziejstwa w biały dzień, a skala nieporównywalna.
19 26
odpowiedź
User
Czas Najwyższy
Cwaniaczkowie od Startupików opartych na sięgania nie po swoje, rękami użytkowników podobno przy okazji, czas łatwych pieniążków kończy się mam nadzieję raz a dobrze. Dobra zmiana dotarła wreszcie do internetu. Czekam na podobne pozwy na Zalukaj, Kinoman, CDA i jeszcze kilka tylko na początek.
15 25
odpowiedź
User
Andrzej
Czekałem na ten dzień wiele lat. Przecież ci ludzie to przestępcy. Tak ich należy traktować. Odebrać cały majątek zbudowany na przestępstwie i przekazać na wspieranie kultury.
17 22
odpowiedź