SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Chomikuj.pl musi wyszukiwać w Google i blokować u siebie pirackie kopie filmów. „Wyrok nie ma oparcia w polskim prawie”

Sąd Apelacyjny w Krakowie wydał wyrok zgodnie z którym Chomikuj.pl musi przez 3 lata przeszukiwać Google i sprawdzać czy nie ma w nim odnośników prowadzących do zamieszczonych w tym serwisie pirackich kopii filmów. Konta oferujące takie pliki mają być kasowane. Orzeczenie dotyczy trzech polskich filmów, serwis wyraża wątpliwości co do wyroku. -  Jako usługodawca hostingowy nie mamy nie tylko obowiązku, ale również prawa monitorowania treści zamieszczanych przez naszych użytkowników - argumentuje w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Rafał Skwiot, rzecznik Chomikuj.pl.

Article

Orzeczenie wydane w poniedziałek przez Sąd Apelacyjny w Krakowie jest zamknięciem sprawy toczącej się od kilku lat, w której stronami są Chomikuj.pl oraz polscy producenci filmowi.

Chomikuj.pl został pozwany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, wytwórnie Akson Studio i Studio Filmowe Zebra oraz producenta Michała Kwiecińskiego w sprawie trzech zrealizowanych przez nich filmów („Dzień świra”, „Katyń” i „Wenecja”) dostępnych w tym serwisie.

Producenci argumentowali, że wcześniej zgłaszali serwisowi naruszenia praw autorskich poprzez nielegalne udostępnianie tych filmów, ale portal nie reagował tłumacząc, że wiadomości te nie spełniają wymogu wiarygodności zapisanego w Ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Wyroki sądowe korzystne dla wytwórni filmowych

W czerwcu 2015 r. Sąd Okręgowy w Krakowie orzekł, że Chomikuj.pl w ramach rekompensaty ma zapłacić producentom po kilkanaście tys. zł. Ponadto aby zapobiegać dalszym naruszeniom ich praw pracownicy serwisu muszą co miesiąc monitorować, czy nowe pirackie kopie tych filmów nie zostały w nim zamieszczone i w razie ich wykrycia usuwać z oferty platformy.

Po wyroku pierwszej instancji Chomikuj.pl zapowiedział apelację. Teraz postępowanie odwoławcze zakończył wspomniany Sąd Okręgowy, jednak jego orzeczenie przyznaje racę producentom filmowym i nakłada na serwis dodatkowe obowiązki.

Zgodnie z najnowszym wyrokiem pracownicy Chomikuj.pl przez 3 lata będą musieli wyszukiwać w Google i Bing linki prowadzące do pirackich kopii w serwisie trzech filmów będących przedmiotem sporu. Po odnalezieniu takich plików mają być one usuwane, a konta użytkowników rozpowszechniających filmy - kasowane.

Chomikuj.pl: niezwłocznie reagujemy na zgłoszenia dot. praw autorskich

Rafał Skwiot, rzecznik Chomikuj.pl w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl przyznaje, że serwis ma poważne wątpliwości dotyczące obecnego wyroku krakowskiego sądu. - Aby w pełni kompetentnie odnieść się do orzeczenia sądu, najpierw musielibyśmy zapoznać się z jego pisemnym uzasadnieniem, aktualnie na nie oczekujemy – ujawnia Rafał Skwiot.

- Chcemy poznać szczegółowe stanowisko sądu, ponieważ jak już stwierdził przedstawiciel reprezentującej nas kancelarii - nie znajduje on oparcia w polskim prawie. Jako usługodawca hostingowy nie mamy nie tylko obowiązku, ale również prawa monitorowania treści zamieszczanych przez naszych użytkowników. Niezwłocznie reagujemy jednak na zgłoszenia dotyczące praw autorskich, co wynika z naszych obowiązków ustawowych. Natomiast w odniesieniu do wykonania wyroku w zakresie np. blokowania kont, to już wcześniej wprowadziliśmy zasadę, według której blokowane jest konto osoby, która wielokrotnie naruszyła prawa autorskie. Nie ma tu zatem mowy o konieczności zmiany zasady działalności serwisu. Zresztą w trakcie kilku lat trwania procesu zmienił się jego operator, aktualny nie jest już stroną w konflikcie - podkreśla Skwiot.

W ostatnim zdaniu rzecznik Chomikuj.pl odnosi się do zmian właścicielskich, które zostały dokonane w serwisie w ub.r. Wówczas operatorem Chomikuj.pl została firm Kelo Corporation z siedzibą w Belize City, która zastąpiła poprzedniego właściciela - spółkę FS File Solutions Limited.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Chomikuj.pl musi wyszukiwać w Google i blokować u siebie pirackie kopie filmów. „Wyrok nie ma oparcia w polskim prawie”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
skończyć z piractwem
Ileż można tolerować udawanie głupa przez złodziei, paserów zarabiających na kradzionych treściach? Skończyć z tym dziadostwem, piractwem, Chomiki, CDA, Darkwarezy, Weeby, ileż tego się kotłuje w tym internecie aż głowa boli jaka beszczelność w okradaniu legalnych biznesów i PIS tym razem NIC z tym nie robi, pytanie dlaczego!
10 34
odpowiedź
User
mbbm
Kto szkoli tych sędziów?
18 7
odpowiedź
User
zamknąć zakopać
Takiego bandyctwa i drwiny z litery prawa autorskiego jak w Polsce nie ma nigdzie. Nawet na stadionie dziesięciolecia przed 1994 nie było takiej hucpy i złodziejstwa w biały dzień, a skala nieporównywalna.
11 18
odpowiedź
User
Czas Najwyższy
Cwaniaczkowie od Startupików opartych na sięgania nie po swoje, rękami użytkowników podobno przy okazji, czas łatwych pieniążków kończy się mam nadzieję raz a dobrze. Dobra zmiana dotarła wreszcie do internetu. Czekam na podobne pozwy na Zalukaj, Kinoman, CDA i jeszcze kilka tylko na początek.
7 17
odpowiedź
User
Andrzej
Czekałem na ten dzień wiele lat. Przecież ci ludzie to przestępcy. Tak ich należy traktować. Odebrać cały majątek zbudowany na przestępstwie i przekazać na wspieranie kultury.
9 14
odpowiedź
User
Jacek
a ja uważam że powinno nadal korzystać chomikuj i ściągać sieci, jak będą tak kara to jesteś proście że będziemy zamknięty od buty psia.bo ja tak się czuje .
nienormalne cos się teraz wiedzie Polsce a to winna ludzi którzy głosowali na Pisowce.
6 4
odpowiedź
User
conf
Kto szkoli tych sędziów?


jak to kto ???- tatuś z mamusią. ; ) ewentualnie dobry wujek rodem z poprzedniego systemu ; ) Kto był chociaż raz na rozprawie, ten wie jak to wygląda - wyroki wydawane z "czapy" , na tzw " fachowy nos " sędziego , który zgodnie z polską wykładnią ma właściwie dowolne prawo do własnej interpretacji przepisów prawa. Sędzia na sali rozpraw obecnie jest bogiem i żadne przepisy czy regulaminy mu nie straszne : )
1 5
odpowiedź
User
lucek
Chore to jest ,przecież film może mieć inną nazwę .Trzeba by oglądać wszystkie umieszczone filmy i jak się znajdzie ten zakazany usunąć go
7 1
odpowiedź
User
wujek
Chore to jest to, że wyjście w weekend z 4 osobową rodziną do kina to 200 zł. Film na Bluray to około 80-120 zł. Film na przestarzałym formacie jakim jest DVD to 50 zł
14 1
odpowiedź
User
ciocia
Chore to jest to, że wyjście w weekend z 4 osobową rodziną do kina to 200 zł. Film na Bluray to około 80-120 zł. Film na przestarzałym formacie jakim jest DVD to 50 zł

Brawo. czyli dlatego będziesz kradł, uczył dzieci paserstwa i dawał zarabiać złodziejom. Brawo.
5 10
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing