SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Choroby kobiece dla kobiet tematem tabu (infografika, wideo)

62 proc. kobiet bardzo rzadko lub w ogóle nie rozmawia w rodzinie o chorobach kobiecych. Co czwarta wstydzi się rozmawiać na ten temat nawet z lekarzem. Jeden z głównych powodów niepodejmowania rozmów to brak wiedzy oraz poczucie "mnie to nie dotyczy" - wynika z badania IQS.

fot. Shutterstock.comArticle

Wiedza na temat profilaktyki nowotworowej jest w Polsce na niezbyt wysokim poziomie. Niemal co trzecia kobieta nie wie jakie badania powinno się wykonać w przypadku obciążeń genetycznych nowotworami ginekologicznymi. W ramach profilaktyki najczęściej wykonywana jest cytologia i USG dopochwowe.

Na wyraźnie niższym poziomie jest profilaktyka chorób piersi: mniej niż co druga kobieta miała wykonywane badanie USG. Większość kobiet w miarę regularnie wykonuje samobadanie piersi, ale co trzecia jest zdania, że to wystarczy i nie ma potrzeby wykonywania innych badań.

Dla pacjentek tematyka chorób onkologicznych jest trudna z różnych powodów. W rodzinie rzadko rozmawia się na te tematy, nawet jeśli w przeszłości wystąpiły przypadki zachorowań. Kobiety nie podejmują tematu ponieważ mają poczucie braku wystarczającej wiedzy, nie wiedzą o czym dokładnie miałyby rozmawiać. Również ginekolodzy rzadko inicjują rozmowy na ten temat.

Niski poziom wiedzy oraz brak inicjatywy ze strony lekarza u niektórych pacjentek może wspierać poczucie, że temat ten ich nie dotyczy. Ale tematyka chorób kobiecych jest także dla Polek krępująca. Najswobodniej czują się w rozmowie z przyjaciółką. Zarówno rodzina, jak i lekarze stosunkowo często budzą skrępowanie. Osoby, dla których choroby są tematem tabu, zdecydowanie rzadziej wykonują badania profilaktyczne.

Doświadczenie z kobiecą chorobą nowotworową miała blisko co piąta Polka. W trakcie choroby chore, bądź rodzina chorej, oczekują wsparcia przede wszystkim od najbliższych, ale często też od profesjonalistów (lekarzy, psychologów).

Okazuje się, że lekarz nie jest wystarczającym wsparciem dla pacjentek nie tylko na etapie profilaktyki, ale też w sytuacji choroby. Mimo oczekiwań ze strony pacjentek wsparcie ze strony specjalisty przychodzi rzadko. Co czwarta kobieta deklaruje, że w sytuacji choroby była sama, nie otrzymała żadnego wsparcia.

Badanie "Zmowa milczenia", stanowiące analizę świadomości kobiet na temat chorób nowotworowych, zostało przeprowadzone przez IQS na zlecenie organizacji Kwiat Kobiecości w związku z kampanią "Diagnostyka jajnika", w dniach 1-5 sierpnia 2016 r., techniką wywiadu internetowego, na próbie N=800 Polek w wieku 15-55 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Choroby kobiece dla kobiet tematem tabu (infografika, wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl