SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

CMWP: odwołać naganę dla Agnieszki Romaszewskiej

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zwróciło się do prezesa TVP z wnioskiem o cofnięcie nagany dla Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, dyrektora kanału TV Bielsat i jednocześnie wiceprezesa SDP.

CMWP: odwołać naganę dla Agnieszki Romaszewskiej

Agnieszka Romaszewska-Guza dostała naganę od prezesa TVP Juliusza Brauna po tym jak w piątek 23 listopada br. TV Bielsat wysłała do mediów komunikat z wypowiedzią Romaszewskiej-Guzy mówiący o skróceniu emisji programu z powodu niewystarczającego finansowania stacji. Dodatkowo Romaszewska powiedziała wówczas PAP, że sytuacja ta wynika z niższych niż w latach poprzednich środków przekazywanych przez TVP i MSZ. Komunikat i wypowiedzi Romaszewskiej-Guzy nie były konsultowane z rzecznikiem prasowym i prezesem TVP, a jej decyzja o skróceniu emisji TV Biełsat zapadła bez zgody zarządu TVP (więcej na ten temat).

- W naszej opinii, wypowiedzi redaktor Romaszewskiej w żaden sposób nie naruszyły dobrego imienia i interesów TVP, a powodowane były dbałością o jakość oferty programowej Telewizji Biełsat. Co więcej, informacje przekazywane opinii publicznej przed redaktor Romaszewską, dotyczące sytuacji finansowej Telewizji Biełsat, powinny być udostępniane w zwyczajnym trybie dostępu do informacji publicznej - pisze w liście do prezesa TVP Juliusza Brauna Wiktor Świetlik, prezes CMWP SDP.

Zdaniem Centrum, „szczególnie niepokojące jest z perspektywy wolności słowa wewnętrzne unormowanie (...) mówiące o tym, że pracownicy TVP są zobowiązani konsultować z zespołem prasowym wszystkie swoje wypowiedzi odnoszące się do TVP S.A”. CMWP uważa, że ten zapis narusza art.4 i art. 5 ustawy Prawo prasowe. W art. 4 czytamy m.in., że „organy państwowe, przedsiębiorstwa państwowe i inne państwowe jednostki organizacyjne (...) są obowiązane do udzielania prasie informacji swojej działalności”, zaś w art. 5 jest mowa o tym, że „każdy obywatel, zgodnie z zasadą wolności słowa i prawem do krytyki, może udzielać informacji prasie”.

- Dlatego zwracamy się do Pana z wnioskiem o cofnięcie decyzji o przyznaniu nagany red. Romaszewskiej i doprowadzenie do zmiany tych wewnętrznych unormowań regulaminowych TVP S.A., które są niezgodne z prawem - czytamy dalej w liście.

- TVP nie będzie komentowała sprawy, którą uważa za typowo wewnętrzną. Autorzy oświadczenia otrzymają odpowiedź w stosownym czasie - poinformowała Wirtualnemedia.pl Joanna Stempień-Rogalińska, rzecznik prasowa TVP pytana o naganę dla Romaszewskiej. Podała, że sprawę wypowiedzi pracowników TVP dla mediów reguluje uchwała zarządu TVP z 2006 roku - Nie ma planów jej zmiany, a z wykładnią Centrum Monitoringu Wolności Prasy prawnicy TVP się nie zgadzają - tłumaczy nam Stempień-Rogalińska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: CMWP: odwołać naganę dla Agnieszki Romaszewskiej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl